Anasayfa Tanıtım Kişisel Blog Yazarlarının Dikkat Etmesi Gereken 6 Kural

Kişisel Blog Yazarlarının Dikkat Etmesi Gereken 6 Kural

6 Dakikada Okunur
0
0
122
Kişisel Blog

Kişisel blogları diğer blog türlerinden ayıran birçok özellik vardır. En önemli özelliklerinden birisi okuyucular ve yazar arasında oluşan samimi bağdır. Okuyucular ile etkileşimde diğer bloglara nazaran çok daha samimi bir ortam oluştuğu için kişisel blog yazarları bloglarını yazarken birtakım kurallara dikkat etmelidirler. İsterseniz bu kurallar neymiş bir göz atalım:

Kişisel Blog
Kişisel Blog

1. Olduğunuz gibi görünün.

Kişisel blogunuzu yazarken kendinizi farklı bir kişi gibi göstermeyin. Neyseniz o şekilde kendinizden bahsedin. Okuyucularınız, blogunuzu okurken yazılarınızda sizden bir şeyler görmek ister. Zaten siz kendinizi farklı bir şekilde tanıtırsanız bir süre sonra okuyucularınız bunu fark edecek ve blogunuzu terk edecektir.

2. İlgi alanınızın dışında yazmayın.

Blog açan birçok kişinin dikkat etmediği konulardan birisidir. Ne ile ilgileniyorsanız ya da hangi konular hakkında bilgiliyseniz o konular hakkında yazın. Spor ile alakanız olmadığı halde bir spor blogu açarsanız hem makaleleriniz gerçekçi ve bilgi verici olmaz hem de bir süre sonra yazmaktan sıkılırsınız. Ayrıca makalelerinizde yeterli bilgi veremediğiniz için okuyucu kaybedeceksiniz.

3. Blog yazarları ve okuyucular ile etkileşim içinde olun.

Blog yazmak, toplum ile etkileşim kurma aracıdır. Hem internet üzerindeki kullanıcılar hem de diğer blog yazarları ile etkileşim kurmak, blog yazarlığının en önemli özelliklerindendir. Blogunuza gelen yorumları cevaplamak, diğer blogların yazılarına yorum atmak, blog ile ilgili konferanslara katılmak ve sosyal medyada aktif olmak bu etkileşimde çok önemli bir rol üstlenir.

4. Kullandığınız dile dikkat edin.

Blogunuzu yazarken ve okuyucularınızın yorumlarına cevap verirken kullandığınız dile dikkat etmelisiniz. Blogunuzun türüne göre değişkenlik gösterse de lakayık ve kaba ifadeler ile dolu olan makalelerinizin okunacağını ya da okuyucularınız sizi eleştirdiğinde onlara hakaret ile dönüt verdiğinizde okurların sitenizde duracağını düşünmeyin. Kişisel blog yazdığınız için kullanacağınız dil ne çok resmi ne de çok samimi olsun. Her zaman orta karar iyidir.

5. Blogunuzu markalaştırın.

Blogunuz her ne kadar kişisel düşünce ve görüşlerinizi yazdığınız online bir günlük gibi görünse de geniş bir çevreye ulaştığınızda blogunuz sizin için ciddi bir iş alanı olabilir. O yüzden blogunuzun Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarını alın, blogunuza ait bir logo yaptırın. Bir marka haline gelme yolunda çabalayın.

6. Kendi hikayenizi paylaşın.

Kişisel blogları diğer bloglardan ayıran en önemli özellik kendi tecrübelerinizi anlatmanızdır. Örnek vermem gerekirse; eğer Fethiye’ye tatile gittiyseniz okuyucularınız sizden oranın tarihini duymak istemez. Tatile gittiğiniz yerde tanıştığınız insanları, yemek yediğiniz restoranları veya karşılaştığınız olağan dışı durumları duymak ister. Fethiye’de tatil yapmanın sizde bıraktığı olumlu ya da olumsuz düşünceleri öğrenmek isterler. O yüzden kişisel blog yazarken her zaman kendi hikayenizi yani kendi yaşadıklarınızı anlatın.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz