Anasayfa Kişisel Kıbrıs’ta Askerlik Nasıldır ?

Kıbrıs’ta Askerlik Nasıldır ?

8 Dakikada Okunur
5
0
10,539
Kıbrısta Askerlik

Bildiğiniz gibi 361KD olarak gittiğim askerlikten 17 Nisan günü dönüş yaptım ve tekrar blog yazılarıma başladım. Bu yazımda da usta birliğimin geçtiği Kıbrıs’ta askerlik nasıldır sorusuna cevap vermek istiyorum. Çünkü ben askere giderken güncel sonuçlar bulamamıştım ve giderken bu yazıyı yazmaya karar vermiştim. Gördüklerim ve yaşadıklarımı sizlere aktarmaya çalışacağım.

Kıbrıs’ta Askerlik Nasıldır ? 

Öncelikle askerlik yerinizi öğrendikten sonra sizin ve ailenizin aklına gelecekleri bildirmek gerekir. Muhtemelen aile içinde br bayram havası eser ve sizi gören herkes hayırlı olsun, tatile gidiyorsun gibi sözler söyleyecektir. Çok temelde bakarsak terör bölgesinden uzakta olması nedeniyle psikolojik olarak rahat olacağınız kesin. Aileniz de askerlik hayatınız boyunca rahat olacak ve sadece dönmenizi bekleyecektir. Ancak tabiki bunun yanında bazı sıkıntılar yok değil, belki de çok !

🚿 Su Sorunu Hala Var 

Evet sizin de aklınıza geldiği gibi yıl olmuş 2016 ama hala Kıbrıs‘ta su sorunu var. En azından benim askerlik yaptığım Lefkoşa‘da var. Çeşmelerden zaten tuzlu su akıyor. Özellikle diş fırçalarken çok kötü hissettiriyor ve alışana kadar sıkıntıya giriyorsunuz. Ama asıl sorun suyun en az haftada bir kesilmesi. Bu da duş alma konusunda sıkıntılar yaratıyor maalesef.

İçme suyu konusu ise biraz daha rahat. Çünkü kantinden su satın alabiliyorsunuz. Çeşmelerden de su geiriliyor, ancak ben onu sadece çay suyu olarak kullanıyordum. İçme suyumu kantinden satın aldım sürekli olarak.

📞 İletişim Biraz Sıkıntılı

Evet Kıbrıs’ta sıkıntı çekebileceğiniz noktalardan bir diğeri de iletişimdir. Çünkü Türkiye’deki paketler orada çalışmıyor. Dolayısıyla oradan kendinize hat almak orundasınız. Bu noktada benim size önereceğim Askercell olacaktır. 2016 yılında 20TL‘ye 200DK alıyorsunuz ve ay içinde istediğiniz kadar yenileyebiliyorsunuz. Tabi aklınıza akıllı telefon kullanabilir miyim sorusu gelecektir. Bu normalde yasaktır. Ancak komutanına göre göz yumma olabilir. Gittiğiniz yere bağlı açıkçası.

☀️ Yazın Sıcak, Kışın Soğuk !

Evet Kıbrıs’ın yazın çok sıcak olduğunu duymuşsunuzdur. Ben tam sıcak görmeden geldim. Ancak orada yaz geçirenler havanın 60° olduğunu söylüyorlar. Ki olması muhtemeldir. Ancak benim için asıl sürpriz kışın olan soğuk oldu. Lefkoşa’da üşüdüğüm kadar hiç üşümedim desem yeridir. Hele nöbetlerde çok çok üşüyeceksiniz. Ona göre içlik, eldiven, boyunluk ve bere almadan gitmeyin kesinlikle.

🔫 Nöbetler Çok Fazla

Evet hazır nöbetlerden bahsetmişken bilgi vermek gerekir. Kıbrıs’ta eğer hudut bölüğünde askerlik yapıyorsanız, zamanınızın çoğu nöbette geçecektir. Her nöbet Türkiye’dekilerin aksine 2 saat değil 4 saat oluyor. Ve asker sayısı az ise çift nöbet tutarak, günde 8 saat nöbette kalmayı başarıyorsunuz.

🏃Spor ve Eğitim Hiç Eksik Olmuyor

Evet 8 saat nöbet tutup, üzerine kalan zamanlarda da spor ve eğitimlere gireceksiniz. Bu belkide nöbetlerden çok yoracak sizi. Ancak sonuçta askerdesiniz değil mi :)

📢 Bu yazdıklarımın tamamı hudut birliklerinde Piyade olarak görev yapacak arkadaşlar için geçerlidir. Diğer yerler değişik olabilir :)

Hiç mi iyi yanı yok ?

Yazının neredeyse tamamı zorlukları ile doldu taştı. Ancak Kıbrıs’ta askerlik yapmanın avantajları da mevcut. Öncelikle terör bölgesinden uzak olması nedeniyle psikolojik olarak daha rahat bir askerlik sizi bekleyecek. Diğer yandan da bir çok asker için hayatında ilk kez Kıbrıs’ı görmek ve hatta yurt dışına çıkma imkanı oluyor.
Askerdeyken Okuduğum Kitaplar

Eğer bu yazımı buraya kadar okuduysanız Kıbrısta askerlik nasıldır sorusuna bir cevap almış oluyorsunuz. Ancak bu yazdıklarımdan da önemlisini şimdi söylüyorum. Askerlik gelip geçecek bir süreç. Geçerken zor geçse de bittiğinde ne kadar çabuk geçtiğne şaşıracaksınız. Şimdiden hereke hayırlı tezkereler !

Hayırlı Tezkereler !

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

5 Yorumlar

 1. Erhan GENÇ

  21 Nisan 2016 at 11:41 am

  Ayhan geçmiş olsun diyorum öncelikle :) Kıbrıs’ta askerlik yapan arkadaşlarım vardı.Evet terörden uzak olduğu için rahat. Ancak doğu bölgesinde kafayı kırmış tüm komutanların da Kıbrıs’ta olduğu söylenir.Ve komutandan çekiliyor ne çekilirse denmişti bana :) Yazın giden arkadaşım ocak ayında dönmüştü.Ama kelimeleri ağzından cımbızla alıyordum.Baya stresli yermiş.

  Cevapla

  • Ayhan

   21 Nisan 2016 at 11:46 am

   Teşekkür ederim öncelikle. Evet biraz stresli olduğu gerçektir :)

   Cevapla

 2. Nedir

  24 Nisan 2016 at 7:42 am

  Hayırlısıyla döndün dostum. Geçmiş olsun. Baya sıkıntılı noktaları varmış. Bakalım biz ne zaman gideceğiz :)

  Cevapla

  • Ayhan

   25 Nisan 2016 at 12:46 pm

   Teşekürler Oğuz. Dediğin gibi önemli olan bitirmek :)

   Cevapla

 3. ahmet

  14 Ocak 2019 at 3:56 pm

  bende askerliğimi kıbrısta yaptım 361kd idim aynı dönemiz aynı tarihte de tezkere almışız birliklerimiz farklı olabilir ordayken hasret hüzün özlem gibi durumlar oluyordu ama insan yurtdışında memleketinin kıymetini iyi anlıyor insanları iyi tanıyorsun birde kötü komutan yoktur komutanı kötülüğe sürükleyen askerler vardır, bizim komutanlar iyiydi, sıkıntılı adamlar onları çıldırtmadığı sürece tabi, ama iyi ama kötü bir şekilde geçti bizde de hergün spor vardı kaçınılmazdı askerliğin en çok sevdiğim yanı sabah 6 da kalk yemeği ye spora başla, sivil hayata döndüğümde bildiğin rambo gibi olmuştum iyi şeyler kattı iyiki gittim ve iyiki böylesine spor etkinliğinin olduğu bir böülğe düştüm hamd olsun; gitmeyenler hayatında çok şey kaybedecekler ama onlar bunu anlayamazlar; askerliğin paralı olmasına da karşıyım…

  Cevapla

Cevap Yaz