Anasayfa Dizi İzledim : Unorthodox

İzledim : Unorthodox

4 Dakikada Okunur
2
0
35
Unorthodox

Şahsi karantina süreinde sanırım herkes gibi bizim de en çok vakit geçirdiğimiz yer Netflix oluyor. Bu süreçte olabildiğince farklı filmler ve diziler izlemeye çalışıyorum. En son izlediği mini dizi ise Unorthodox oldu. Mini diziler sanırım daha fazla artmasını istediğim yapımların başında yer alıyor. Daha önce seyrettiğimiz ve çok ünlü olan Chernobyl bizi gayet mutlu etmişti. Unorthodox da bizi gayet tatmin etti. Sanırım mini dizi konsepti ileride daha da fazla artacaktır. Umarız da artar.

Unorthodox İnceleme

Mini dizi olarak tasarlanan Unorthodox 4 bölümden oluşmaktadır.  Unorthodox,  Amerika’nın Williamsburg bölgesinde yaşayan aşırı muhafazakar bir yahudi toplumunda yaşayan Esty‘nin tüm baskılara dayanamayıp, hayatına yön vermek amacıyla Almanya‘ya gelmesini konu alıyor.

Dizi boyunca yahudi toplumu konusunda bilgiler aktarılırken, adetleri konusunda bilgiler öğrendik. Tabi öğrendiklerimiz ne kadar doğru bilemiyorum. Çünkü sonradan ana karakterin hayatının aktarıldığı Frieda Vizel, dizinin yahudi dünyasını yanlış anlattığını aktarıyor.

Dizi boyunca yahudi toplumunun ne kadar tutucu ve bazı noktalarda belkide orta doğu ile benerliği ele alınıyor. Gelenekler içinde boğulan Esty’nin tüm zorluklara rağmen, parasız bir şekilde hiç bilmediği bir macera olarak Almanya’ya atılması çok iyi ele alınmış. Diziyi izlerken gerçekten o çaresizliği çok net hissediyorsunuz. 4 bölüm boyunca yahudi gelenekleri ile hayatı arasına sıkışmış Esty’nin macerasına kendinizi kaptırıyorsunuz.

Sonuç

Kısa macera sonrasında ağızda tatlı bir his bırakan diziyi izlerken bir yandan da benzer bir yapımın orta doğuda geçen bir versiyonu olsa nasıl olurdu diye düşünmeden edemedim. Açıkçası bu noktada tepkilerin çok sert olacağını düşnüyorum. Zaten sanırım Frieda Vizel’in verdiği tepki, yahudi toplumundaki tepki sonrası ortaya çıkmıştır.

Eğer yahudi toplumu hakkında bilgiler alacağınız ve çaresiz bir kadının hayalleri uğruna aldığı riskler ve hayatına yön verme macerası ilginizi çektiyse mutlaka şans verin derim. Zaten 4 bölümlük bir dizi olduğu için bir çırpıta bitireceksinizdir.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Dizi

2 Yorumlar

 1. Çağrı Mustafa Alkan

  26 Nisan 2020 at 11:25 am

  Yakın zamanda ben de izledim. Evet, dönüşüm arzusu ve baskıdan kurtulmaya yönelik çabaların anlatımı açısından güzel bir mini dizi. Bazı sahneler ise gerçekten vurucuydu. Shira Haas’ın oyunculuğu ise parmak ısırtır cinsten.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   26 Nisan 2020 at 9:26 pm

   Kesinlikle katılıyorum. Oyunculuk ve duygu aktarımı harikaydı.

   Cevapla

Cevap Yaz