Anasayfa Sinema İzledim : Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

İzledim : Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

5 Dakikada Okunur
0
0
21
Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Son zamanlarda hepimizin koron virüse karşı mücadelemiz gereği, #evdekal dememiz sebebiyle Netflix seanslarımız artacağa benziyor. Ben bu konuda daha önce izlemediğim filmlere de yer vermek amacındayım. Bu doğrultuda biraz incelem sonrası konusu ilginç gelen Rüzgarı Dizginleyen Çocuk filmini izlemeye karar verdik. Konusu ile beni çekmişti ancak yapım anlamında açıkçası kafamda soru işaretleri vardı. Ancak konusu kadar işleyişi de güzel bir yapım olarak bizi fazlası ile memnun etti.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Konusu

Filmde Malavi bölgesinde ailesi ile birlikte yaşayan 14 yaşındaki William Kamkwamba‘nın yaşanan kuraklıkla boğuşan ailesini yaşatabilmek adına bilimle yaptığı çalışma bize aktarılıyor. Afrika’da yaşanan kıtlığı hepimiz kulak dolgunluğu ile biliyoruz. Film Afrika’da yaşanan kıtlığın acı yanını yüzümüze vuruyor. Bir süre sonra gerçekten insan kendi durumuna şükreder hale geliyor.

Bir süredir yağmur yapmaması ve yağdığı zamanlarda da dengesiz olarak seller ile yağması verimsizliği ortaya çıkarıyor. Diğer yandan da para için ağaçların satılması ve sökülmesi sonrası yağan yağmurlar sele sebebiyet veriyor. Her sel kıtlığa sebebiyet verip, parasızlık sonrası daha fazla ağaç satılıyor. Bu döngü sonucu kıtlık dayanılmaz hale geliyor ve insanlar yağma yapmaya başlıyor. Ancak bu durumda da dahi, Atatürk’ün de dediği gibi “hayattaki en hakiki mürşit ilimdir” düşüncesini bırakmayan William Kamkwamba derslerden gördüklerini hayata uygulayabileceğini düşünüyor. Ancak başta babası olmak üzere kimseden destek göremiyor. Çünkü bu uğraşların boşa çıkacağını ve yemek yiyebilmek için çalışmaları gerektiğini düşünüyor.

William Kamkwamba‘nın fikri büyük bir rüzgar gülü yapıp, buradan elde edeceği elektrik enerjisini akü ile biriktirmek ve sonrasında su pompasını çalıştırmaktı. Çalıştırağı su pompası ile kuyudan su çekebilecekler ve kurak sezonda dahi tarım yapabileceklerdi. Bu fikir ise öğretmeninin bisikletinde gördüğü bir dinamo !

Öğretmen demişken belirtmek gerek ki okula gitmek afrikada çok zor. Çünkü okullar paralı ve aileler genelde paralarını okul yerine yemeğe harcamayı tercih ediyorlar. Okullarda parası ödenmemiş öğrencileri kapıda sokmuyorlar.

Sonuç

Film boyu William Kamkwamba‘nın karakterindeki gelişmeyi ve ilerlemeyi seyretmek ve onun umutlarına inanmak bize çok iyi geldi. Basit gibi görünen ama hayatın en temel konusunu, yaşam mücadelesini ele alan Rüzgarı Dizginleyen Çocuk evde kaldığınız bu günlerde yüzünüzü gülümsetecek ve içinizi ısıtacaktır. Ayrıca filmin aynı isimli kitaptan uyarlandığını söylemek gerek. Muhtemelen senaryonun akıcılığı ve çekiciliği de kitap uyarlaması olmasından geliyor.  Umarım siz de benim kadar beğenirsiniz.

Eğer izlediyseniz veya izledikten sonraki yorumunuzu bekliyorum.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Sinema

Cevap Yaz