Anasayfa Dizi İzledim : Rise of Empires: Ottoman

İzledim : Rise of Empires: Ottoman

5 Dakikada Okunur
7
0
111
Rise of Empires Ottoman

Son zamanlarda Netflix ülkemize özel yapımlar yapmaya gönül vermiş durumda. Özellikle ülkemizdeki dizilerin dünyada, genellikle orta doğuda olsa da, popüler hale gelmesi ve Netflix kullanımının ülkemizde armasının bu durumda etkisi olduğu kesin. Ancak şu ana kadr yapılan yapımlar genellikle Türkçe ve ülke pazarına uygun olarak yapılmıştı. Globalde etki etme ihtimali olan tek yapım bana göre Atiye‘ydi. O da konusu gereği çıtır çerez izlemelik Netflix dizisi arayanları idare edebilecek düzeydeydi. Ancak Rise of Empires: Ottoman sanırım Netflix’in dünya genelinde pompalamak istediği bir yapım olacak. Çünkü dizi tamamen İngilizce olarak çekilmiş. Türkçe izlemek isterseniz dublaj olarak izlemek zorunda kalacaksınız. Ben İngilizce olarak izledim. Bu kısım benim için çok önemli değil. Hatta İngilizce yapılması globale yayılması açısından önemli bir hareket.

Rise of Empires: Ottoman İzlenimlerim

Aslında bu yapıma diziden çok bir belgesel demek daha doğru olacaktır.  6 bölümlük bir mini belgesel serisi olarak anlatılan dizide Fatih Sultan Mehmet‘in İstanbul’u feth etme sürecini ele alıyor. Bölümlerde Türk ve yabancı tarihçilerden yorumlar d aralara serpiştirilerek belgesel olma özelliği arttırılmaya açlışılmış durumda. Görsel tasarım, anlatım şekli ve kurgu bana göre yapılmış en güzel Türk dizisi olmuş.

Ancak içerik ve anlatış şekli ile ilgili kafamda ciddi problemler oluştu. Açıkçası tarihçi olmadığım ve konu hakkında araştırma yapmadığım için emin değilim. Ancak şu ana kadar anlatılan hikayelerin aksini gösteren sahneler var. Ve sanki dizinin ana karakteri Fatih değil, Giovanni Giustiniani olmuş. Bütün dizi boyunca Giovanni Giustiniani’nin nasıl türk askerlerini bir avuç askeri ile engellediğini ve adeta bir Jon Snow gibi kahramanlaştığını izledik. Hatta biraz daha seviye artarak Giovanni Giustiniani yaralanmamış olsa İstanbul alınamayacakmış hissine kapıldım.

Dediğim gibi gerçekten durum bu da olabilir. Ancak bize anlatılanların aksine, aslında Fetih sırasında gemilerin karadan yürütülmesi gibi bir dehasal fikir olsa da asıl sebep asker sayımızın fazla olması ve bir şekilde Giovanni Giustiniani‘nin etkisiz hale getirilmesi gibi bir anlatım var. Algısal olarak güçlü ve asker sayısı yüksek bir tarafa karşı verilen destansı savunma ele alınmış gibi geldi bana. Bir yapımın bu konuyu ele almasında bir sorun yok aslında ama yapımcının Türk olması işi benim için ilginç hale getirdi.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak baktığım güzel görselliğe sahip ve dünyaya hitap edebilecek bir yapımız oldu diyebilirim. Umarım bu yapım ileride yapılacak olan fikirlerin önünü açmaya yarar.

 • Netflix

  Netflix ile İzleyebileceğiniz 5 Mükemmel Dizi

  Bildiğiniz gibi dünya üzerinde çok popüler bir dijital yayın platformu Netflix ülkemizde d…
 • Netflix Türkiye

  Hoş Geldin Netflix, Sefalar Getirdin mi ?

  Evet hepiniz biliyorsunuzdur ancak ben yinede kaleme almak istedim. Geçen hafta Netflix Tü…
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Dizi

7 Yorumlar

 1. kadin

  30 Ocak 2020 at 12:31 am

  Teşekkürler. Bende izledim ve benzer düşüncelerdeyim.

  Cevapla

 2. Melhuzat

  5 Şubat 2020 at 10:42 pm

  Genel olarak yapılan eleştirileri kabul etmiyorum. Bence “Rise Of Empires Ottoman” gayet başarılı bir yapım olmuş. Sadece Bizans tarafının abartıldığı kısmına katılıyorum fakat bana kalırsa onları da anlamak lazım.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   8 Şubat 2020 at 5:10 pm

   Yapım olarak güzel olduğuna katılıyorum. Anlatım tarzı olarak bence Türk’lerden ziyade dünya izlesin diye yapılmış bence. Ancak kesinlikle daha iyi yapılabilirdi.

   Cevapla

 3. enes

  10 Şubat 2020 at 10:11 pm

  Bende merak ediyorum, en kısa zamanda izleyeceğim.

  Cevapla

 4. Hile Uzmanı

  11 Şubat 2020 at 5:41 pm

  Ben de izledim ancak bir konu dikkatimi çekti dizide Şahi topu sanki tamamen urban usta tasarlamış gibi gösteriliyor gerçekte Topun mühendisliğini ve çizimlerini Fatih yapıyor Urban usta topu döktürüyor

  Cevapla

 5. Ali Gültekin

  17 Şubat 2020 at 12:35 am

  İzlemeye değer filmlerden biri..

  Cevapla

 6. rokann

  19 Şubat 2020 at 12:14 pm

  Netflix ve sevgili Türk yapımıcı arkadaşımız ellerinden gelse tarihi değiştireceklermiş. Yine de sanata saygı duymak lazım her nekadar gerçek ile alakası olmasada.

  Cevapla

Cevap Yaz