Anasayfa Dizi İzledim : La Casa de Papel 4. Sezon İnceleme

İzledim : La Casa de Papel 4. Sezon İnceleme

9 Dakikada Okunur
3
0
228
La Casa de Papel 4. Sezon İnceleme

Bir süredir birçok kişi gibi ben de La casa de papel’in 4. sezonu için heyecanla beklemedeydim. Ve nihayet La casa de papel 4. sezon yayına girdi. Biz de hemen televizyo karşısına geçip izlemeye başladık. 4. Sezon 8 bölümden oluşuyordu ve ortalama 45 dakikalık bölümlerden oluşuyordu. İsterseniz hızlıca yorumlarıma geçeyim.

La Casa de Papel 4. Sezon İnceleme

Aslında Netflix jargonu ile konuşursak eğer 4. Kısım demek gerekiyor sanırım. 4. Kısım aslında 3. Kısım’da kaldığımız noktada başlayıp devam ediyor. En son Nairobi müfettiş Alicia Sierra‘nın bir planı ile çocuğunu görmek vaadi ile kandırılmış, sonrasında da göğsünden burulmuştu. Aynı zamanda da Profesör büyük bir yıkıma girmişti. Çünkü Lisbon‘un öldürüldüğünü kendi kulakları ile duymuştu. Diğer yandan ise Palermo çığrından çıkarak egosu ile diğer ekip üyelerini ve özellikle Tokyo‘yu irite etmeye başlamıştı.

İzlemeye başladığımızda ilk önce kısa bir özet gösteriyordu. Biz de atlamayalım ve özeti izleyerek anıları canlandıralım dedik. Ancak özetin bitmesi ile ile yeni seonun başlamasının bir ayrımını dahi göremedim. Çünkü tam kaldığı yerden, Nairobi‘nin vurulduğu andan yeni seon başlamış oldu.

DİKKAT : Spoiler içerebilir.

Bu andan sonraki yazdıklarım biraz spoiler içerebilir. Eğer bu konuda çılgınca hassassanız sizi farklı bir yazıma alabilirim :) Ama ben fazla da spoiler vermeden yazıma devam ediyorum.

Yeni sezonda Profesör’ü ilk defa ne yapacağına bilmez halde görüyoruz. Her şeye hazırlıklı olan ve A, B ve hatta C planları yapan Profesör Lisbon’un öldürüleceğini planlamamıştı. O sırada ise içeride Tokyo yönetime el koyarak çığırından çıkan Palermo yerine kendisinin yöneteceğini herkese bildiriyor. Flassbacklerden de zaten bu konuyu daha önce Profesör ile konuştuğunu ve diğer kızlardan d destek aldığını görebiliyoruz. Ancak yine aynı Flashbacklerde Prefosör’ün Berlin‘e Palermo ile ilgili çok ciddi soru işaretleri olduğunu ve eğer lider olmadığını anlarsa her şeyi yapacağını söylüyor. Yani bize olası bir Palermo vs Ekip çatışmasına hazırlıyorlar.

Hazır Berlin demişken, bu seon benim için ilk defa tüm olayların Profesör’ün üstün zekasından ziyade Berlin’in harika planı ve ön görüleri sayesinde olduğunu hissettirdi. Çoğu anda Berlin yaşanan olaylarla ilgili plan aşamasında Profesör’ü uyarıyor.

Benim için 4. Sezon’un ilgi çekici olmasının temel sebebi kesinlikle Alicia Sierra ve güvenlik şefi Gandia oldu. Çünkü ilk defa Profesör’ün her şeyi planlayan ve en zeki halinden çıkıp olayı alt üst eden kişiler ortaya çıktı. Özellikle Gandia geçtiğimiz sezon ve bu sezon ki bölümlerde öyle bir hazırlandı ki, adamın her şeyi yapabileceğine inandım. Yapıyor da zaten :)

La Casa de Papel 4. Sezon, bir noktadan sonra ciddi gerilim yaşanan ve aksiyon sahneleri ile kimiz zaman yok artık dedirtecek noktaya geldi. Ancak yine Profesör’ün zeka dolu adımları ve halkı arkasına alma çalışmaları devam etti.

Tam her şey zora girdi dediğimiz anda Profesör Rio‘ya yapılan işkenceyi tüm İspanya’ya ve hatta dünyaya duyurarak tekrar herkesin desteğine kavuştu, daha da önemlisi içeridekilere altını eritmeleri ve Gandia problemini çözmeleri için zaman kazandırmış oldu. Çünkü içeride ciddi bir problem var, Gandia.

Sona doğru geldiğimizde ise alışıla gelmiş biçimde Profesör işleri yoluna koyuyor ve plana geri dönüyor. Plana geri dönmeleri ile birlikte her şey rayında ilerliyor. Ancak unuttuğu ve atladığı bir nokta var. Alicia Sierra !

Aslında daha fazla şey yazmamak için elimiz zor tutuyorum. Ancak fazla spoiler vermemek adına yazıyı burada noktalamak istiyorum.

Sonuç

La Casa de Papel 4. Sezon, Gandia karakterinin de etkisi ile bana göre geçtiğimiz sezonun etkisinin üzerine çıkmış. Diziyi farklı bir noktaya doğru çekmiş. O açıdan ben beğendim ve bir çırpıda bitirdim. Sezonun bitiş sahnesinde ise daha bitmeden burda bitmez herhalde demekten alamadım kendimi ki birden bittiğini fark ettim. Evet La Casa de Papel 5. Sezon gelecek mi sorusunu sormaya gerek yok, gelecek.

Önce hikayenin uzatılıp durması sinirimi bozsa da kendime merak edip etmediğimi sorduğumda cevap çok netti. Merak duygumu kabarttı ve yeni sezon bekliyorum.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz ne ? Sizce bu sezon final mi olmalıydı, yoksa devam kararı doğru mu ? 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
 • Unorthodox

  İzledim : Unorthodox

  Şahsi karantina süreinde sanırım herkes gibi bizim de en çok vakit geçirdiğimiz yer Netfli…
 • Rise of Empires Ottoman

  İzledim : Rise of Empires: Ottoman

  Son zamanlarda Netflix ülkemize özel yapımlar yapmaya gönül vermiş durumda. Özellikle ülke…
 • Netflix Türkiye

  Son Dönemde İzlediğim Diziler

  Bir süredir yazılarımda bir azalma var. Bu konuda içimde bir huzursuzluk olduğu aşikar. Bu…
Load More In Dizi

3 Yorumlar

 1. Arif

  8 Mayıs 2020 at 7:17 pm

  Ben de izledim veya gayet başarılı buldum umarım yeni sezon çok daha iyi olur paylaşım için teşekkürler

  Cevapla

 2. Mert Hoca

  6 Haziran 2020 at 2:32 am

  İzlediğim halde yine de merakla okudugum bir yazı oldu. Çok güzel anlatmışsınız.

  Cevapla

 3. Muhammet

  17 Nisan 2021 at 10:50 am

  diziyi 4 sezondur izliyorum 5.sezon çok iyi olacak gibi hissediyorum

  Cevapla

Cevap Yaz