Anasayfa Sinema İzledim : Arrival

İzledim : Arrival

5 Dakikada Okunur
8
0
774
ARRIVAL
ARRIVAL
ARRIVAL

Nedendir bilmem uzun zamandır şöyle oturup film izlemez oldum. Boş vakitlerimi daha çok dizi izleyerek geçiriyordum. Dolayısıyla da sinema dünyası konusunda biraz güncelden uzak kaldım. Sizin de bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde kendime yeni yıl hedefleri belirlemiştim. Bu hedefler doğrultusunda her hafta bir film izlemem gerekiyordu. Ve dün akşam kitap okuma seansımın ardından hemen film izlemeye başladım. Uzun zamandır çok konuşulan Arrival filmi ile bu seriyi başlatmaya karar verdim. Filmi izlemeden önce sadece uzaylılarla ilgili olduğunu ve izleyenlerin İnterstellar ile karşılaştırdığını biliyordum. Daha da araştırmadan filmi izledim.

Yeni Yıl Hedeflerim

Arrival Konusu

Dünyanın 12 bölgesine uzaydan geldiği düşünülen aynı yapıda 12 adet UFO iniş yaparak hiçbir şey yapmadan bekliyordur. Ancak tüm dünyadaki devletler gibi ABD hükümeti de gelenlerle iletişim kurarak nereden ve geldiklerini ve amaçlarını öğrenmek ister. Bu amaçla bir dil bilimci ve bilim adamı getirilip, çalışmalar yapılır.

Ancak bir sorun vardır ortada, gelenlerle nasıl iletişime girilecek. Dil bilimci ablamız bu konuda farklı bir yaklaşım kurar ve gelenlere kendi dilimizi öğretmeye çalışır. Daha doğrusu kendi sorduğu sorulara göre kendi harfleri ile yazmasını ister. Zamanla onların dili çözülmeye başlar.

Arrival Güzel Yanları

Film aslında bilim kurgu alanının güzel bir örneği olmuş. Uzaydan gelen varlıklar ile nasıl iletişime geçileceği konusunu ele alması ve bu soruya bilimsel bir yaklaşım yapması filmin güzel yanlarından biri olmuş. Ayrıca aşağıda spoiler olarak bildirdiğim yönleri de filme güzellik katmış.

DİKKAT SPOİLER
Bu kısım sadece filmi izlemiş kişiler için yazılmıştır. Filmde getirilen dil bilimcinin geleceği görebilme özelliği sayesinde gelecek ie günümüz arasında ilişki kurabilmesi, bununla da yetinmeyip gelecekten günümüze müdahale edebilecek veriler elde etmesi fantastik bir yapı kazandırmış filme.

Arrival Beğenmediğim Yönleri

Filmin beğenmediğim yanı bence sonu hakkında bir netlik bırakılmamasıydı. Filmin sonunda ne olduğu anlıyoruz, ancak ne olacağını ve bazı şeylerin neden olmadığı konusu sanki gelecek filme bırakılmış. Devam filmi garantilenmiş gibi.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirmek gerekirse, Arrival mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında giriş yapabilir. Ancak bana göre İnterstellar ile yarışabilecek bir film olamamış. Siz yine de izleyin derim.

Bu arada filmi izleyenler, sizin düşünceleriniz nedir ?

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
 • The Platform

  İzledim : The Platform

  20 Mart tarihinde Netflix‘te yauınlanması ardından sürekli bize önerilen ve Netflix …
 • 7. Koğuştaki Mucize

  İzledim : 7. Koğuştaki Mucize

  Bu aralar sanırım bir süre film yazılarıma ağırlık vereceğim. Bol bol filmler ve/veya dizi…
 • Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

  İzledim : Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

  Son zamanlarda hepimizin koron virüse karşı mücadelemiz gereği, #evdekal dememiz sebebiyle…
Load More In Sinema

8 Yorumlar

 1. Yasin Ergül

  9 Ocak 2017 at 11:06 am

  10 üzerinden kaç veriyorsun bu filme ona göre izleyeceğim 😀

  Cevapla

  • Ayhan

   9 Ocak 2017 at 7:33 pm

   Sonunu çok çok beğenmesem de 75/100 verebilirim.

   Cevapla

 2. Semih Yazıcı

  14 Ocak 2017 at 6:46 pm

  Bazı sitelerde kalitesiz ve zaman kaybı olduğu yönünde yorumlar okudum. Ne düşünüyorsunuz?

  Cevapla

  • Ayhan

   14 Ocak 2017 at 6:48 pm

   Bence zaman kaybı değil. Sadece konusu ve etkisi itibari ile daha iyi bir film, daha doğrusu son bekliyordum. Ancak yine de izlenmesi gereken filmlerden biridir.

   Cevapla

 3. Onur Çakır

  15 Ocak 2017 at 1:22 pm

  Güzel bir yorum katmışsınız. İzleyeceğim.

  Cevapla

  • Ayhan

   15 Ocak 2017 at 1:56 pm

   İzlenmesi gereken filmlerden biri, bence eksikleri olsa da bu yoklukta izlenebilir.

   Cevapla

 4. Betül SERTKAYA

  3 Temmuz 2017 at 3:27 pm

  Filmi bende izledim bir çok bilimkurgu filmine oranla bence 7/10 imdb’yi hakediyor sadece. Olumlu ve olumsuz yanlarını çok güzel açıklamışsınız bir daha ki yazınızda bilimkurgu dalında 2001 Stanley Kubric’in filmini öneriyorum.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   3 Temmuz 2017 at 9:12 pm

   Güzel yorumun ve önerin için teşekkürler. Mutlaka bir fırsatla izleyeceğim.

   Cevapla

Cevap Yaz