Anasayfa Sinema İzledim : 7. Koğuştaki Mucize

İzledim : 7. Koğuştaki Mucize

5 Dakikada Okunur
0
0
40
7. Koğuştaki Mucize

Bu aralar sanırım bir süre film yazılarıma ağırlık vereceğim. Bol bol filmler ve/veya diziler hakkında yazılar hazırlamayı planlıyorum. En azından bu sıkıntılı süreçte bol bol film ve dizi izleyerek bunlarla ilgili blog yazıları hazırlamak bana iyi gelecektir. Dün akşam izlediğim 7. Koğuştaki Mucize filmi hakkındaki yorumlarımı da bu yazıda sizinle paylaşmak istedim.

7. Koğuştaki Mucize

Senaryosu Kubilay Tat tarafından kalemealınmış ve Mehmet Ada Öztekin tarafından yönetilen film hakkın bir süredir zaten güzel yorumlar duyuyorduk. Güney Kore yapımı Miracle in Cell No.7 filminden uyarlanmıştır. Aslında sinemada izlemek istediğimiz bir filmdi. Ancak bir fırsat bulup gidemedik. Kısmet Netflix‘te filmi izlemekmiş diyerek izlemeye başladık.

Daha önce izleyenlerden aldığımız yorum çok hüzünlü olduğu ve ağlamaktan bitap düştükleri yöndeydi. Aslında izlemeden önce böyle bir film isteyip istemediğimizi tartıştık ve izlemeye karar verdik. Herkes o kadar çok haklıymış ki, ciğerimiz kalmamıştır.

Ciğerimiz Kalmamıştır
Ciğerimiz Kalmamıştır

7. Koğuştaki Mucize Konusu

Açıkçası konusuna girmeden önce başrol oyuncusu Aras Bulut İynemli hakkında yorum belirtmek istiyorum. Harika bir oyunculuk, mükemmel bir karakter yansıtması vardı filmde. Kesinlikle düşüncem şudur ki, bir Hollywood filmi olsaydı kesinlikle Oscar‘lık bir performans olurdu. Tabi ki bunların hepsi bir PR meselesi. Ama bu yıl Oscar’ı Parasite alınca, bizim yapımcıların da aklına dülmesi gereken bir konudur bu. Belki bu konuda ayrı bir yazı yazarım, bakalım.

7. Koğuştaki Mucize filminde akli dengesi yerinde olmayan Memo, kızı Ova ve babannesi ile yaşamaktadır. Sıkı yönetim yıllarında, 1983, bir Ege köyündeki yaşamları sıkı yönetim komutanının kızı ile Memo’nun kızı Ova’nın aynı çantayı beğenmesi ile başlıyor. Sonrasında Memo haksız yere hapse atılıyor. Hem de hapse girme sebebi bir çocuğu öldürmek. Bu durum hapishanedeki kişilerce duyulunca Memo için or bir süreç başlıyor. Ama zamanla herkes Memo’nun suçsuz olduğuna kanaat getirir. Bundan sonraki süreçte idam cezasına çarptırılan Memo’nun kızına kavuşabilmesini konu alıyor. Daha fazla deta verip spoiler vermek istemiyorum. Ancak bundan sonraki süreçte ağlamınıza garanti veriyorum.

Sonuç

Eğer bu aralar ağlama ihtiyacınız varsa bu sırada harika bir film izlemek istiyorsanız 7. Koğuştaki Mucize kesinlikle size göre. 2019 yapımı film bana göre Türk sinema tarihinin baş yapıtlarından olmuş.

İzlemeniz sonrası yorumlarınızı bekliyorum.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Sinema

Cevap Yaz