Anasayfa İş Hayatı İş Dünyasında İyi Patron ve Kötü Patron Arasındaki Farklar

İş Dünyasında İyi Patron ve Kötü Patron Arasındaki Farklar

11 Dakikada Okunur
5
0
401
Kötü Patron ve İyi Patron

Hayallerdeki iş sadece sevdiğiniz ve yüksek maaş verilen bir iş değil, aynı zamanda iyi iş arkadaşları ve mükemmel bir patronu da içerir. Maalesef, bütün patronlar mükemmel değildir ve size kendinizi genellikle yetersiz hissettirir. Kötü bir patron iş tecrübenizi olumsuz yönde etkiler ve bazen işinizden ayrılmanıza bile sebep olacaktır.

İş hayatının acımasızlığı bilinen bir gerçek olmanın yanında, burada var olmak tamamen sizin elinizde. Bireylerin kariyer yükselişlerinde patronlarının büyük etkisi vardır. Fakat durum ne yazık ki tam tersi içinde geçerlidir. Kötü bir patron, kişinin başlamadan bitmesine bile sebebiyet verebilir. İşte, iş dünyasında kötü patron ve iyi patron arasındaki bazı farklar:

1- Saldırgan konuşur ve nadiren ekip ile iletişim kurar

İletişim bir ilişkinin anahtarıdır ve patron ile çalışan arasındaki ilişki de farklı değildir. Patronunuz size ya da ekibe aşağılayıcı sözler söylerse, sadece benlik saygısının azalmasına değil, aynı zamanda baskının da artmasına neden olur.

Patronunuz bir konuşma esnasında ne zaman ve ne söyleyeceğini bilmeli ve her zaman ekiple iletişim halinde olmalıdır. Patronunuz projeyle ilgili açık talimatlar vermeli ve tüm iş ayrıntılarını size sunmalıdır. Etkili iletişim kuramadığınızı veya kendinizi bu alanda geliştirebileceğini düşünüyorsanız, Etkili iletişim teknikleri adlı yazı ilginizi çekebilir.

2- Korku kendi motivasyon şeklidir

İyi bir motivasyon, bir çalışanın şirket için verimli çalışmasının bir yoludur. Eğer işini düzgün yapmazsan, seni kovmak gibi tehditlerle takımını yönlendiren bir patron asla iyi bir patron olamaz.

Ödül sunmak ve yapıcı eleştiri sağlamak gibi olumlu motivasyon, işyerindeki gerginliği ortadan kaldırmakta ve çalışanların benlik saygısı ve enerjilerini arttırmaktadır.

3- İşiniz üzerinde tam kontrol sağlamak ister

Bir şirket, işe ilişkin yeterlilikleri karşıladığı ve gerekli becerilere sahip olması nedeniyle bir çalışanı işe alır. Ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir patron, işinin her yönünü kontrol etmeyi beklediği her çalışanının kişisel gelişimi ve benlik saygısı için bir tehlike oluşturuyor.

İyi bir patron, çalışanlarının projeyi nasıl başaracaklarını kendi yollarıyla bulmasına izin vermelidir. Açık talimatlar ve şartnameler sağlamanız yeterlidir.

4- Başarısızlıktan çalışma ekibini sorumlu tutar

En kötü duygulardan biri de yapmadığınız bir şeyden dolayı suçlanıyor olmaktır. Ekibini başarısızlıkla suçlayan ve yalnızca başarılarını kabul eden bir patron gerçekten dayanılmaz çileler çektirebilir.

Her zaman ekibe sadık kalmalı ve takım için her zaman en iyisini yapmalıdır. Patron ve çalışanlar arasındaki ilişki her zaman alış-veriş halinde olmalıdır.

5- Kendi önerileri dışındaki önerileri dikkate almaz

Patronun her ne olursa olsun patronundur. Yeterli tecrübe kazanmış ve gerekli beceriyi kullanabilmiş ki şu an bulunduğu konuma gelebilmiştir. Her ne kadar patronunuz, liderlik etmese de çalışanlar onu takip etmelidir, bu onun daima haklı olduğu anlamına gelmez.

Harika bir patron ekibine önerilerde bulunur ve projenin daha iyi bir hal alabilmesi için başka seçenekleri düşünür. Ekibin başarısı da patronun başarısıdır.

6- İşini düzgün yapmaz ve ondan daha fazla çalışırsınız

Patronunuz, şirketin vizyonu ve misyonunun bir örneği olarak her zaman bir rol modeli olarak belirlenmelidir. Patron da çalışanlar kadar sıkı çalışmalı ve proje üzerinde başkalarında olduğu gibi kendi üzerine düşeni yapmalıdır.

7- Rehberlik sağlamaz

Yeni işe girmiş çalışanlar, patronları ve diğer meslektaşlarından, özellikle de işlerinin ilk birkaç haftasında rehberliğe ihtiyaç duyarlar. İşle ilgili doğru bir brifing yapılmalı ve zaman zaman patron sizin işinizi de size göstererek, iyi anlayıp anlayamadığınızı kontrol etmelidir.

8- Sağlam bir hedef veya vizyona sahip değildir

Bir patronun, ekibini nereye yönlendireceği konusunda daima açık bir hedef bulması gerekir.

Patronuz, şirketin vizyonu ve misyonu uyarınca takımını yönetmeli ve liderlik yapmalıdır. Bir patron da şirketin vizyon ve misyonuna uygun olması şartıyla ekibini kendi koşullarıyla yönetebilir.

9- Ekip oluşturma faaliyetlerin önemini göz ardı eder

Ofis binası sadece sizin çalıştığınız bir yer değil aynı zamanda ekip duygusunu yakalamanız gereken bir yerdir. Bu ofisin içinde çalışan kişiler bir şekilde farklı bir takım faaliyet ve organizasyonlarda bir araya getirilmelidir. Bu uygulama şirket ve çalışanları arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Çalışanların çalışma ortamında edindikleri stresleri ortadan kaldırabilecekleri bir ortamdır ve çalışanların hallettiği tüm işler için birer ödül niteliğindedir.

10- Çok çalıştırır, az para verir

Maaşınız performansınıza ve işinizin kalitesine bağlı olmalıdır. Size verilen kurallar ve şirket politikası ve sözleşmenizin dışında kalan diğer işleri kabul etmemelisiniz.

İyi bir patron, çok çalışanlara ve şirkete iyi hizmet veren personele ödül verir. Bunun yanında çalışanlarına hak ettiklerinden fazla da ödeme yapılmamalıdır ancak hak ettikleri saygıyı da göstermelidir.

Büyük bir patron ile kötü bir patron arasındaki fark çoğu insanın farkında olmadığı ince bir çizgidir. Patronlar statülerini şirketin iyiliği için kullanmalılar ve çalışanlarına saygılı davranmalıdırlar. Çalışanlar şirketin can damarıdır ve adil davranılmalıdır.

Bu içerik ayhankorkmaz.net için yasam.io tarafından hazırlanmıştır.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İş Hayatı

5 Yorumlar

 1. Mustafa

  15 Kasım 2017 at 9:37 am

  Bir patron olarak çalışanların mutluluğunun önemli olduğunu düşünüyorum. Çok fazla suistimal ettirmeden personellere iyi davranıp, kendinize karşı sorumlu olmasını hissettirmek bence güzel bir taktik ben hep bunu kullanıyorum

  Cevapla

 2. millet satılık daire

  4 Aralık 2017 at 4:44 pm

  Çalışan işini düzgün yapasın abi bizde destekleyelim, ülkemizde malaesef çalışan en ufak bır bosluktan kar cıkarmaya bakıyor. İşini doğru yapıpta basarıya ulasmayan destek gormeyen adam sayısı dusuktur bence.

  Cevapla

 3. ZekiCan

  21 Mayıs 2018 at 11:10 pm

  Hayallerimde ki işi buldum ama aradığım patronu daha bulamadım :)

  Cevapla

 4. ilker çay

  10 Haziran 2018 at 12:45 am

  Malesef parası olan yatırım yapan herkes rahatlıkla patron olabiliyor, eğitim durumunun ne olduğu hiç önemli değil. Gerçekten patron olabilenler başarıyı rahatlıkla yakalayabiliyor fakat sadece parası olanların patronlukları genellikle hüsranla son buluyor.

  Cevapla

Cevap Yaz