Anasayfa Tanıtım İnternette Vaktinizi İyi Kullanma Klavuzu

İnternette Vaktinizi İyi Kullanma Klavuzu

3 Dakikada Okunur
0
0
61
Zaman Yönetimi

Son zamanlarda iş hayatımın yoğunluğu nedeniyle yaptığım her işi kısaca yaparak kalan zamanlarımda daha değerli işler yapmaya çalışıyorum. Peki bu durum gerçekten ne kadar doğru ? Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bilginin veya haberin kısalığı değil ne kadar öz olduğudur. Eğer araştırdığınız bilgileri yeterince kısa ve öz olarak bulabilirseniz veya aktarabilirseniz o kadar yararlı bir iş yapmış olursunuz.

1 – Öğrenmeye Çalıştığınız Şeyi Özetleyin

Bu konuyu kesinlikle hayatıma destur edindim. Öğrendiğim her şeyi bir çocuğa aktarır gibi açıklamaya çalışıyorum. Çünkü eğer bir işi yeterince basit anlatamıyorsanız, yeterince iyi anlayamamışsınızdır. Bu tabii ki benim sözüm değil :)

Einstein

2 – Araştırmanızda Kısaya Önem Verin

Unutmayın vaktiniz kısıtlı ve siz bu vaktinizi çokluk içinde araştırma yapmaya çalışarak geçirmek istemiyoruz. Dolayısıyla tüm bilgileri detaylıca araştırmanıza gerek yok. Bazı bilgileri kısaca okusanız yeterlidir. Bu noktada araştırma yapmayı öğrenmek gerekiyor. Örneğin tarih nedir sorusunu Kısaca Tarih Nedir olarak sormalısınız. Veya Yunus Emre ile ilgili araştırma yapmak istiyorsanız, Yunus Emre Kimdir Kısaca Hayatı kalıbını kullanmalısınız.

3 – Wikipedia Dostunuzdur, Kullanın

Wikipedia kısaca bilgiler almak için çok güzel bir kaynaktır. Ancak maalesef bu yazıyı yazarken ülkemizde yasaklı. Ancak geçtiğimiz gün Twitter üzerinde Barış Özcan’ın paylaştığı wikiwand uygulaması işinize yarayacaktır. Hem giriş sağlıyorsunuz, hem de daha ferah bir arayüze hakim oluyorsunuz.

4 – Sosyal Medya Kullanımınızı Dengeleyin

Sosyal medya araştırmalara göre vaktimizin büyük bir çoğunluğunu alıyor. Dolayısıyla buralarda vakit geçirirken çok dikkatli olun. Vaktiniz boş boş dolaşacak kadar çok değil aslında. Bunu fark etmeniz gerekiyor.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz