Anasayfa İnternet İnternetin Gelişmesi ile Hayatımızda Yaşanan Değişiklikler

İnternetin Gelişmesi ile Hayatımızda Yaşanan Değişiklikler

5 Dakikada Okunur
9
0
524
İnternet

Son birkaç aydır podcast dünyası ile ilgili bir çok yazı okuyorum ve podcast dinlemeye çalışıyorum. Bu araştırmalarım sonucu girisimci muhabbeti isimli bir yayına denk geldim. Yayınlarından birinde “insanların ihtiyaçları değişmez, sadece ihtiyaçların karşılanma şekli değişir” şeklinde bir yorum duydum. Bu gerçekten çok doğru bir tespit bence de. Çünkü özellikle son zamanlarda internetin gelişmesi ile hayatımızda bazı değişiklikler yaşanmaya başladı. Artık eskiden ihtiyaçlarımızı karşıladığımız yöntemler değişmeye başladı. Ben de bu yazımda bu içerikten etkilenerek aklıma gelen birkaç değişikliği aktarmak istedim.

1 – Alışveriş Alışkanlıkları

E-Ticaret kavramının gelişmesi ile birlikte anne-babalarımızın bile hayatına internetten alışveriş kavramı girdi. Çevrenizde sürekli internetteki alışveriş sitelerinde gezinip alışveriş yapan yaşlıları görmüşsünüzdür. Eskiden alışverişe gidip oralarda gezinen kişiler, artık neredeyse tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılar oldu. Bakalım bu olay daha nereye kadar ilerleyecek.

2 – İzleme Alışkanlıkları

Bu yazımı okuduğunuza göre siz de benim ve birçok kişi gibi televizyonu neredeyse hayatınızdan çıkartmış kişilerdensiniz. Benim için televizyon sadece futbol maçlarının izlendiği ve öylesine internette gezinirken arkada ses olsun diye kullandığım bir ürün halini aldı. YouTube ve bazı kişiler için Twitch çok daha ilgi çekici içeriklerin olduğu birer platform halini aldı.

3 – Müzik Dinleme Alışkanlıkları

Eskiden MP3’leri bilgisayarımızda toplar, zamanla gelişen ve ucuzlayan MP3 oynatıcıları ile birlikte yollarda dinlerdik. Ancak müzik bilgimiz sadece çevremizdeki kişilerin dinlediği kadardı. Ancak sonrasında ortaya çıkan Spotify ile birlikte müzik dünyası inanılmaz bir ivme kazandı. Sanırım müzik dinlemeyi seven herkesin cep telefonunda Spotify yüklüdür değil mi ?

4 – Bankacılık İşlemleri

Bankacılık işlemleri artık kesinlikle çok daha kolay bir hal aldı. Eskiden bankalar önünde sıraya girer, işlemlerimizi hallederdik. Ancak artık kullandığınız bankanın internet şubesi veya mobil uygulaması üzerinden işlerinizi halledebiliyorsunuz. Örneğin Kuveyttürk.com.tr sayesinde istediğiniz her anda yatırım yapabilir, faturalarınızı ödeyebilir veya istediğiniz birine para gönderebilirsiniz.

İnternet bankacılığı sayesinde yapabileceğiniz işlemlerin sınırı bulunmuyor kesinlikle. Bu aralar en çok yatırımlarımı yönetmek ve para göndermek amacıyla kullanıyorum. Ancak altın hesabı açarak yatırım yapanlarında sayısı gittikçe artıyor.

5 – Okuma Alışkanlıkları

Kesinlikle insanların okuma alışkanlıkları da internet ile birlikte değişmiş durumda. Eskiden kitap okuyan kişiler bile artık internette çok zaman kaybettikleri için, geçirdikleri zamanları okumuş olarak kabul ediyorlar. Ama emin olmak gerekiyor ki internette okunan her içerik kitap okumak ile eşdeğer olmuyor.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İnternet

9 Yorumlar

 1. Tuğrul Z.

  3 Aralık 2017 at 9:51 am

  Bunun yanında sosyal alışkanlıkların değiştiğini de söyleyebiliriz. Geçmişe nazaran aktiviteler (bu işin içerisinde hep olanlar dışında) azalmış gerçekten. (Kendimden örnek veriyorum…)

  Cevapla

 2. Ayhan KORKMAZ

  3 Aralık 2017 at 5:53 pm

  Dediğinde doğruluk payı var Tuğrul. Artık farklı alışkanlıklar ile zaman geçirmeye başlıyor insanlar.

  Cevapla

 3. Ali Mutlu

  10 Aralık 2017 at 11:00 pm

  İnternet’in hayatıma girmesiyle 7 yıldır televizyon izlemiyorum. Ayrıca İnternet’en alışveriş yapan birisi olarak özellikle amazon ve aliexpress gibi e ticaret sitelerinden ihtiyacım olan ürünü uygun fiyata getiriyorum. Şöyle bakıyorum ve iyiki vasın internet diyorum.. 😀

  Cevapla

 4. Ela

  11 Aralık 2017 at 12:27 am

  Çok güzel bir açıklama olmuş ellerinize sağlık.

  Cevapla

 5. Banka Blog

  3 Mayıs 2018 at 11:51 pm

  Ki bana kalırsa gelişimini de asla bırakmayacak :)

  Cevapla

 6. Kredi Faiz Banka Blogu

  6 Ekim 2018 at 11:20 pm

  Kitapları unuttuk. İnternet artık her şeyimiz oldu. Ne yazık ki korkutucu da olsa kocaman bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, internetin avantajlarını çok iyi kullanabilmeliyiz fakat getirdiği asosyallik, dikkat dağınıklığı, okuma alışkanlığından uzaklaştırması vb. dezavantajlarını da bertaraf edebilmeliyiz.

  Cevapla

 7. Ek İş Ajandası

  1 Temmuz 2019 at 2:11 am

  Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum Ayhan bey. İnternetin olmadığı eski karanlık günlerde her şeye ulaşım daha kısıtlıydı. Bakın sizin burada belirtmediğiniz şeylerden biri de hastane önlerinde sıra almak için saatlerce kuyrukta beklerdik.

  Şimdi internet sayesinde randevu alıp, aylar sonraya verilen randevu tarihini evimizde bekliyoruz :)

  Cevapla

 8. Finans Kredi Rehberi

  9 Temmuz 2019 at 8:59 am

  Güzel yazınız için teşekkür ederim, internet bundan sonrada hızla gelişerek iş hayatımızı ve yaşamımızı kolaylaştırmaya devam edecektir. Tabi doğru kullanıldığı sürece teknoloji bize faydalıdır.

  Cevapla

 9. Kredi Bilgisi

  1 Eylül 2019 at 12:12 am

  Neleri değiştirmedi ki azizim ekmeğimizi bile internetten kovalıyoz artık :))

  Cevapla

Cevap Yaz