Anasayfa Girişimcilik İnsanların İhtiyaçlarını Karşılamayın, İhtiyaç Yaratın

İnsanların İhtiyaçlarını Karşılamayın, İhtiyaç Yaratın

5 Dakikada Okunur
4
0
326
Farklı Olun

Son yıllarda sürekli olarak fark ettiğim konuda, son zamanlarda gördüğüm örnekler nedeniyle bir yazı hazırlamak istedim. Dünya genelinde olduğu gibi son yıllarda girişimcilik artan grafik gösteriyor. Artık insanlar büyük firmalarda çalışmak yerine, kendi hayallerinin fikirlerinin peşinde koşuyor. Bu tabii ki çok güzel bir şey. Ancak eğer siz de girişimci olmak niyetindeyseniz, büyük ve güçlü firmalarla savaşmak istiyorsanız silahlarınız kuvvetli olmalı. Unutmayın onların elinde güçlü tabancalar var. Siz kendiniz silah tasarlayarak onları yenemezsiniz.

Farklı olun, Fark Yaratın !

Farklı Olun
Farklı Olun

Farklı Düşünün, Mor İnek Olun !

Yeni kuracağınız şirkette sıradan işler yaparak başarılı olma ihtimaliniz gerçekten çok düşük. Öncelikle bunun farkına varmanız gerekiyor. Farklı bir şeyler yapmanız gerekiyor. Bunun içinde öncelikle farklı düşünmeye alışmanız gerekiyor. Mor inek olmaktan korkmayın. Bu gerçekten zor bir durum. Çevreniz tarafından aykırı, muhalefet veya çok bilmiş olarak adlandırılacaksınız. Ama unutmayın sizi bu şekilde yaftalayanlar, hep farklı düşünen kişilerin ürettiği ürünleri kullanıyorlar.

İhtiyaçları Karşılamayın, İhtiyaç Yaratın

İlk okuduğunuzda aklınızda soru işaretleri oluşmuş olabilir. Ancak bu bölümün devamında ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bu kısımda biraz örnek vermek istiyorum. Öncelikle bu konuyu en net anlatan kişi Henry Ford’dan bir örnek verelim.

İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.

Henry Ford
Henry Ford

Peki gerçekten öyle mi ? İnsanlar ihtiyaç duymadıkları şeyleri kullanır mı ? Cevabı kendiniz vermeniz için birkaç örnek vereyim.

1 – Akıllı Telefon

Bundan 15 sene önce elimizde Nokia 3310 varken, aylarca şarj problemi çekmeden; ekran kırılacak mı tedirginliği yaşamadan  hayatımıza devam ediyorduk. Ne gerek var şimdi öyle kırılgan bir alete !

2 – Akıllı Saat

Saat dediğinin amacı bellidir. Hem ne o öyle her akşam şarj mı yapılır saat !

3 – Twitter

Benim ne düşündüğüm ile kim neden ilgilensin ki ? Çok saçma değil mi ?

4 – Snapchat

O ne ya öyle, çocuk oyuncağı mı ?

5 – Stres Çarkı

Aslında bu yazıyı bana yazdıran ürün kesinlikle bu oldu. Son zamanlarda çok kişi tarafından görüyorum ve internette çok yaygın olarak satılıyor.

Aslında düşündüğümüzde bu ürünlerden hiç biri ihtiyaçtan kullanılmıyor. Çıktıkları için ihtiyaç duymaya başladık. Bu yüzden farklı düşünmekten, insanlara yeni ve farklı şeyler sunmaktan çekinmeyin. Bu sizi diğerlerinden daha görünü hale getirir.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Girişimcilik

4 Yorumlar

 1. Tarık

  23 Nisan 2017 at 3:46 pm

  Ayhan bey merhaba sitenizde kullandığınız tema nedir ve mobil için ayrı bir temamı kullanıyorsunuz çok hoş özellikle mobil görünüm

  Cevapla

  • Ayhan

   23 Nisan 2017 at 3:55 pm

   Merhaba,

   Şu anda satılmayan bir temanın editlediğim halidir ve mobil versiyonunu da düzenledim.

   Cevapla

 2. Tarık

  23 Nisan 2017 at 6:26 pm

  Teşekkür ederim oldukça hoş olmuş. Bende yeni bir site kurmak istiyorum newspaper 7 temasını aldım ama mobil görünüm olarak sizin temanız daha başarılı gibi geldi bana :)

  Cevapla

  • Ayhan

   23 Nisan 2017 at 6:29 pm

   Açıkçası ben çok beğenemiyorum benimkini. Newspaper gerçekten çok kaliteli bir tema.

   Cevapla

Cevap Yaz