Anasayfa İnternet IFTTT Nedir? Nasıl Kullanılır ?

IFTTT Nedir? Nasıl Kullanılır ?

6 Dakikada Okunur
2
0
970
IFTTT

Artık günümüzde hayatımıza o kadar çok sosyal medya, internet ve teknoloji girdiki sizlerde bunları yönetirken zorlanmıyor musunuz? Hep beraber düşünelim neredeyse hepimizin kullandığı sosyal medya araçlarını; Facebook, Twitter, İnstagram, YouTube… Liste uzayıp gidiyor. Bunun yanında da üretkinlik için kullandığımız Evernote, Dropbox, Feedly gibi farklı platformlar da cabası. Peki sizce de bu platformları birbirine bağlayan, birindeki bir etkinliğin diğer uygulamada bir başka şeyi tetiklemesi gerekmiyor mu? Sonuçta Facebook profil fotoğrafmızı değiştirince, Twitter‘dakini de değiştiriyoruz. Veya bir toplantı yaparken Evernote üzerinden toplantı notları tutmuyor muyuz? Bu işlem otomatik başlasa nasıl olur?

IFTTT
IFTTT

Eğer yukarıda anlattıklarım sizin için gereksiz gibi görünüyorsa sizi şimdiden diğer yazılarıma alayım. Ama eğer gerçekten mantıklı, gerekli böyle birşey diyorsanız devam ediyoruz. Çünkü IFTTT tam size göre bir platform. Peki IFTTT Nedir ? Belkide şimdiye kadar hiç duymadınız yada duydunuz ama ilgilenmediniz.

IFTTT Nedir
IFTTT Nedir

■ IFTTT Nedir ?

IFTTT kullandığınız sosyal medya ve diğer uygulamaları birbirine bağlayan ve birinde yapılan etkinliğin diğer uygulama üzerinde bir işlemi tetiklemesini sağlayan oluşumdur.

Açılımı:

IF THIS Than THAT

 

IF THIS Than THAT
IF THIS Than THAT

İngilizce bilmeyenler için açıklamak gerekirse, eğer bu olursa şunu yap anlamına geliyor.

Bu açıklama ile kafanızda tam bir anlam oluşmamış olabilir. En iyisi örneklerle ilerlemek olacak. Mesela Facebook profil fotoğrafımızı değiştirdiğimide Twitter fotoğraframızın da değişmesini ister misiniz? IFTTT üzerinde bulunan reçetelerle bunu kolaylıkla yapabilirisiz. Veya İnstagram’a attığınız fotoğrafı, Twitter’da da fotoğraf olarak paylaşmak ister misiniz? Ve son örnek olarak Twitter’da favorilere aldığınız Tweetlerin Evernote’a kayıt olmasını ister misiniz?

IFTTT Çalışma Mantığı
IFTTT Çalışma Mantığı

İşte tüm bunları ve çok daha fazlasını IFTTT reçeteleri ile yapabilirsiniz. Peki hazır lafı geçmişken IFTTT reçeteleri nedir ?

■ IFTTT Reçeteleri Nedir ?

IFTTT reçeteleri, sosyal medya araçlarını birbirine bağlamak ve etkileşimde bulunmak için kullanılan hazır kalıplardır. Sistemde ister hazır kalıpları kullanırsınız ister ise kendi reçetenizi oluşturursunuz.

IFTTT Android ve iOS uygulamalarını telefonunuza yükleyerek denemelere başlayabilirsiniz. Çünkü sistem ile telefonunuzun bildirimlerini kullanabilirsiniz. Hatta telefonunuzu bile yönetebilirsiniz.

■ Kullandığım IFTTT Reçeteleri

Ben de sisteme yeni giriş yaptım ve deneme aşamasındayım. Sizlere kendi kullandığım reçeteleri vererek yazımı burada sonlandırıyorum. Kullanım hakkında bir sorunuz olursa yorumlardan sorarsınız. Zaten gayet basit bir sistem var.

IFTTT Recipe: If your Facebook profile picture changes then update your Twitter picture too connects facebook to twitterFacebook profil fotoğrafımı değiştirdiğimde otomatik olarak Twitter profil fotoğrafım da değişecek. IFTTT Recipe: Before go to sleep, get the weather for the next day! connects weather to android-notifications

Yarının hava durumu Android telefonuma yatmadan önce bildirim olarak gelecek.

IFTTT Recipe: Automatically post your Instagrams as Twitter photos connects instagram to twitterİnstagram’a koyduğum fotoğrafımı Twitter’a fotoğraf olarak atacak. IFTTT Recipe: Make an Evernote Journal based on your Google Calendar connects google-calendar to evernote

Google Takvim‘de planladığım toplantı başladığında Evernote hesabıma toplantı ismi ile ilgli bir Not açacak.

 

Şimdilik benim kullandıklarım bunlar. Ama sizler incelediğinizde kendi kullanımınıza uygun binlerce reçete bulabileceksiniz. Ayrıca sistemin güzel yanı yeni gelişen IoT cihazları ile de birlikte çalışabiliyor olması.

Şimdilik yazımı burada sonlandırıyorum. Dediğim gibi sorunuz olursa yorumlardan iletebilirsiniz. Ayrıca zaten yorumlarınızı da bekliyorum :)

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İnternet

2 Yorumlar

 1. Meçhul Adam

  17 Ağustos 2015 at 12:46 am

  Vay be güzel uygulamaymış. Özellikle Twitter’da favori yapılan .tweetlerin otomatik Evernote’a kaydedilmesi baya ilgilimi çekti.

  Cevapla

 2. Yasin Ergül

  18 Ağustos 2015 at 6:03 pm

  Sonunda yapmışlar mı :) kullanacağım teşekkürler

  Cevapla

Cevap Yaz