Anasayfa İnternet İçerik Üreticileri İçin Kitlesel Fonlama : Patreon

İçerik Üreticileri İçin Kitlesel Fonlama : Patreon

5 Dakikada Okunur
1
0
184
Patreon

Son dört beş yıldır kitlesel fonlama ile oluşturulan projeler gündeme düşüyor. Özellikle Oculus Rift‘in çıkışıyla beraber kitlesel fonlamanın gücüne herkes daha fazla inanmaya başladı. Çünkü arkasında büyük bir yatırımcı olmadan, sadece kaliteli bir fikir ile kişilere çıkış yapma imkanı tanıyor sistem. Tabi anlamışsınızdır, bahsettiğim sistem Kickstarter !

Ancak Kickstarter sadece büyük projelerin desteklendiği bir sistem. Dolayısıyla içerik üreticilerinin orada destek bulması imkansız. Peki sizce de içerik üreticilerinin de desteklenmeye hakkı yok mu ? Bazı zamanlar aradığınız bir konu hakkında mükemmel bir yazı hazırlayan bir blog yazarına bir kahve ısmarlamak istemiyor musunuz ? Evet maalesef biliyorum ki aklınıza gelmiyor. Ancak bu durum içerik üreticileri çok sıkıntılı bir hale sokuyor. Çünkü sizin girip beş dakikada okuduğunuz bir yazı, 30 dakikada izlediğiniz bir video veya dinlediğiniz podcast çok daha uzun sürelerde emek verilerek yapılıyor. Hatta içerikler hazırlanırken üreticiler para harcıyor. Eğer ne parası diyosanız; mikrofon, kulaklık, kamera veya hostun bedava olmadığını hatırlatmak istiyorum.

İşte bu nedenle içerik üreticileri için kitlesel fonlama sistemi olan Patreon kurulmuş. Ülkemizde henüz çok fazla kullanılmasa da dünya genelinde birçok içerik üreticisi bu sistem ile içeriklerinin devamını sağlıyor veya geliştiriyor.

Patreon Nedir ?

Patreon sistemi aslında çok basit çalışıyor. İçeriklerini beğendiğiniz üreticiye Patreon üzerinden aylık olarak abone oluyorsunuz. Farklı abonelik şartları üretici tarafından oluşturuluyor. Bu sayede içerik üreticisi de ürettiği içeriğe devam edebiliyor veya daha kaliteli bir hale getiriyor.

Aslında bu konu hakkında bir zamandır bir yazı yazmak istiyordum. Ancak son zamanlarda keşfettiğim Sıfır Bir YouTube dizisinin BluTV‘ye geçme olayı ile aklıma iyice girdi konu. Çünkü konu hakkında yapılan duyuru videosu altına inanılmaz sitem içeren yorumlar gelmiş durumda. İzleyiciler YouTube üzerinde başlayan dizinin ücretli bir sisteme geçmesine inanılmaz kızgınlar. Yorumlar okuyunca akılıma tekrar Patreon geldi. Acaba dizinin yapımcıları sistem hakkında bilgi sahibi miydiler ? Çünkü neredeyse her bölümler 10 Milyon izlenmiş durumda. Ve yaklaşık olarak 750.000 aboneleri var. Ve muhtemelen bu sayının iki katı kadar da abone olmayan takipçileri vardı. Sonuç olarak kitle, planlı bir kitlesel fonlama yeterli desteği görebilirdi. Bu sayede yine YouTube üzerinde içerik üretmeye devam edebilirlerdi.

Sistemi denemek için ben de bir hesap açtım ve sizin desteklerinizi bekleyeceğim. Bakalım sistem gerçekten ülkemizde işleyebiliyor mu ? Yoksa okuyucularımız içeriğe para vermek istemiyor mu ?

Eğer siz de bana destek olmak isterseniz aşağıdaki hesabımdan bana abone olabilirsiniz.

Patreon Hesabım : Patreon/ayhankorkmaz

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İnternet

Bir Yorum

  1. High Lift

    9 Ekim 2017 at 10:53 pm

    Ne yazık ki Türkiye’de yeteri kadar bilinmiyor. Bilinse bile kullanılmıyor. Destekleme kelimesini biraz daha derinleştirmek gerekiyor insanların anlaması için. Elinize sağlık bu arada.

    Cevapla

Cevap Yaz