Anasayfa Webmaster Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Ettim ?

Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Ettim ?

10 Dakikada Okunur
4
0
104
Hosting Seçimi

Son zamanlar kişisel blog olarak ilerleyen yazılarıma, bu tarz blog sahibi olmak isteyen kişiler için kendi yaşadıklarım üzerinden tavsiyeler vermek istiyordum. Bu yazı ile birlikte bu seriye ait ilk yazıyı yazmaya karar verdim. Bu yazıda size hosting seçimi yaparken nelere dikkat ettim sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Çünkü blog açmak noktasında insanların gözünü korkutan noktaların başında kesinlikle hosting seçimi geliyor.  Bu konuda kimseyi suçlamamak gerekiyor bence. Çünkü ben de bu konuda ilk etapta sıkıntılar çektim. Çünkü işin içine girmeden hosting hakkında bilgi sahibi olmak çok zor.
Ancak bu yazıda size hosting seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini adım adım anlatmaya çalışacağım. İsterseniz en temelden başlayalım ve hosting nedir sorusu üzerine eğilelim.

Hosting Nedir ?

Hosting
Hosting

Hosting, ingilizce’de ev sahipliği, konaklama hizmeti anlamına gelen kelimeden türetilmiş, bloglarınızı kendi sunucularında barındıran hizmetin adıdır. Bloglarınızın oluşabilmesi için kullandığınız WordPress veya diğer hizmetler, fotoğraflar, videolar ve yazılarınız bu kiralık sunucularda barındırılır.

Hosting Seçimi İçin Dikkat Edilecek Hususlar

İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

Bence hosting seçimi konusunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyaçlarınızı iyi belirlemektir. Çünkü ihtiyaçlarınızın fazlası bir hosting paketi seçimi sizi fazla para ödemeye, ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir paket seçimi ise performans problemi yaşatacak bir olaydır. Bu nedenle aşağıdaki soruları kendinize sormanızı tavsiye ederim.

 • Kaç adet blog/site barındıracaksınız
 • Bloglarınızın ziyaretçi sayısı ne kadar
 • Kaç adet mail hesabına ihtiyacınız var
 • Tüm siteler size mi ait, yoksa başkalarının sitelerini de mi barındıracaksınız

Blog Platformunuzu Belirleyin

Blogunuzu hangi platformu kullanarak açacağınızı belirlemeniz, seçim yapmanız gereken hosting paketi hakkında size yardımcı olacaktır. Eğer WordPress kullanacaksanız Linux hosting seçmeniz gerekiyor. Ancak .Net ve/veya php tabanlı farklı bir yazılım kullanacaksanız Windows hosting seçimi gerekiyor. O nedenle blog platformunuzu seçtikten sonra ilerlemekte fayda var.

Bütçenizi Belirleyin

Her hizmette olduğu gibi hosting paketi seçimi konusunda da fiyat/performans konusu kesinlikle çok önemli. Her zaman ucuz bir paket seçmek sizi mutlu etmeyeceği gibi pahalı bir hosting firması seçmek de sizi memnun etmeyebilir. O nedenle bütçenizi belirleyip sonraki maddeye geçmenizi tavsiye ederim.

Kullanıcı Yorumlarını Okuyun

Belki de bu konudaki en önemli noktalardan bir tanesi kesinlikle bu madde. Her hizmette olduğu gibi hosting seçimi için de kullanıcı yorumları çok önemli. Bu konuda sizin yapmanız gereken benim yazım gibi olan içerikleri araştırarak kullanıcı yorumlarını okumaktır. Farkındaysanız bu noktaya kadar kendi kullandığım firma hakkında bilgi vermedim. İsterseniz biraz da Turhost ile yaşadığım deneyimime gelelim.

Neden Turhost Kullanmaya Karar Verdim ?

Bu nokta belkide sizin bu yazıyı okurken aradığınız alan. Çünkü belki de Google’dan Turhost hakkında araştırma yaparken buraya geldin. Turhost güvenilir mi, Turhost kullanıcı yorumları gibi aramalarla gelmişseniz doğru yerde olduğunuzu söyleyebilirim.

Turhost kullanmaya başlamadan önce farklı bir hosting firması kullanıyordum. Ancak belirli aralıklarla server çökmesi, yüksek fiyat ve müşteri hizmetlerinin kötü olması sebebiyle farklı bir hosting seçimi yapmayı planlamıştım. Yaptığım araştırmalarda kullanıcılar tarafından memnuniyeti yüksek olan Turhost seçme kararı verdim. Benim için seçim sebepleri aşağıdaki gibiydi.

 • Fiyat/Performans Oranının Yüksek Olması
 • Resseller hizmeti barındırıyor olması
 • Yüksek hız ve sınırsız kota sunması
 • Kullanıcı yorumlarının iyi olması
 • Ücretsiz hosting taşıma hizmeti veriyor olması

Burada dikkatiniz çekmek istediğim nokta ücretsiz hosting taşıma hizmeti olması.

Ücretsiz Hosting Taşıma Ücreti Nedir ?

Ücretsiz Hosting Taşıma Hizmeti
Ücretsiz Hosting Taşıma Hizmeti

Aslında kullanıcı olarak sizi çok ilgilendirecek ve mutlu edecek bir hizmet bu. Bu konuda yapmanız gereken tek olay müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek. Kendileri size gerekli tüm bilgileri veriyorlar. Ben hiçbir sorun yaşamadan yaklaşık olarak 4 adet blogumu taşıttım ve bir sıkıntı yaşamadım.

Etkin Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri konusunda şu ana kadar bir sıkıntı çekmedim. Ve hatta başıma gelen ve daha önce blogumda yayınladığım bir problem ile bana ciddi yardımcı olmuşlardı. Aslında paketimde olmamasına rağmen sorunu anlattığımda bana yedekten blogumu geri yüklemişlerdi. Bu konuda da buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Yaşadığım sorun ile ilgili yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

WordPress Kategoriler Gitti !

Genel Değerlendirme 

Genel olarak baktığımızda önünüzde bir çok hosting firması bulunuyor ve hosting seçimi konusunda dikkat etmenizi tavsiye ederim. Kullanıcı yorumları sizin için en önemli faktör olacaktır. Bu yazımda olduğu gibi farklı kullanıcıların yorumlarını okuyarak kendinize uygun bir hosting firması bulun ve yazmaya başlayın.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Webmaster

4 Yorumlar

 1. Sıva işinin incelikleri

  7 Temmuz 2019 at 6:19 pm

  kesinlikle çok faydalı bilgiler. teşekkür ederim.

  Cevapla

 2. Yoldaki Yazar

  22 Temmuz 2019 at 7:47 pm

  Merhaba Ayhan. Turhost ile çalışmayı biz de düşünüyoruz. Bu yazın ile biraz daha yaklaştık. Ancak şuan kullandığımız yerin süresinin dolmasını da beklediğimizi belirteyim.

  Teşekkür ederim. Iyi çalışmalar.

  Cevapla

 3. Siz Ve Biz BLOG

  5 Eylül 2019 at 12:20 pm

  Hosting konusunda blog olarak bizde çok zorlandık, yanlış seçimler yaptık. Şuan Turhost’la 2-3 yıldır sorunsuz ilerliyoruz. Elinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş.. Severek takip ediyoruz yazılarınızı..

  Cevapla

 4. Blog oluşturma rehberi

  16 Eylül 2019 at 1:10 am

  Bu değerli bilgileri ve görüşlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ayrıca da gönülde tebrik ederim, harika bir web siteniz var. Takipte olacağım ..

  Cevapla

Cevap Yaz