Anasayfa Tanıtım Her şey Dijitalleşmeli, Bilinmeyen Numaralar Bile

Her şey Dijitalleşmeli, Bilinmeyen Numaralar Bile

4 Dakikada Okunur
0
0
20
Bİlinmeyen Numaralar

Son zamanlarda sürekli duyduğumuz kelimelerin başında dijitalleşme geliyor. Temel anlamda bakarsak internetin ve akıllı telefonların bu kadar yaygın olmadığı dönemde yaptığımız ve/veya kullandığımız servislerin dijital hallerinin türeyerek günümüz beklentilerini sağlaması anlamında kullanıyoruz. Birçok alışkanlık artık dijital ortama geçerek şekil değiştirdiler. Bu konuda onlarca örnek verebilirim ancak sanırım en etkilisi kesinlikle Netflix olacaktır. Eski DVD kiralama dükkanlarını kim hatırlar ? Düşünelim bakalım bir farkı var mı gerçekten Netflix’ten :)

Dijitalleşme ile ilgili belki onlarca daha örnek verilebilir. Ancak bu konuda en garip konulardan birisi kesinlikle bilinmeyen numaralar. Çünkü bu konu zamanla sürekli evrimleşmeye başladı. İlk olarak yaşı 90 ve altı doğumluların hatırlayacağı tuğla boyutunda telefon rehberleri ile bu macera yola çıktı. Bu cilt cilt rehberlerde no sorgulama yapan kişiler şu anda internetin gelişimine kesinlik duacı olacaktır. Çünkü eskiden gerçekten bilinmeyen numaralar hakkında bilgi almak imkansız gibi bir şeydi. Hart sırası ve şehre göre sıralanmış listelerde isim aramak gerçekten şimdi düşünüldüğünde çok komik :)

Sonrasında ise bu konu yarı dijital bir hal alarak bilinmeyen numaralar telefon servisleri halini aldılar. Ancak bu bile iki aşamalı oldu. İlk çıkan düz, oynamasız 118 numarasıdır. Sonrasında ise bilinmeyen numaraları ararken zevkten çılgına dönen 11880 ve türevleridir. Ancak bu aşama çok şükür ki görece hızlı atlatıldı. Artık bu işlemleri yapmak çok kolaymış.

Dün beni arayarak hediye kazandığımı söyleyen bir numarayı tersleyip telefonu kapattıktan sonra içimdeki kurdu öldürmek için internetten biraz araştırma yaptım. Sonuçta beni arayan numara nerenin telefonu bilmek istedim. Ve tam tahmin ettiğim gibi dolandırıcı çıktı. Peki buna nasıl emin oldun derseniz girdiğim siteyi incelediğimde kullanıcı yorumlarını okuyunca fark ettim. www.nerenintelefonu.com tam da bu amaçla yapılmış bir site olarak dikkatimi çekti. Aradığınız numara hakkında kaç kişi arama yapmış, ilk ne zaman aranmış ve arama yapanlar hangi yorumları yapmışlar. Hepsi site içerisinde barındırılıyor. Açıkçası güzel bir hizmet ve ben kayıtlı sitelerim arasına ekledim. Başlıkta da dediğim gibi sonuçta Her şey Dijitalleşmeli, Bilinmeyen Numaralar Bile!

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz