Anasayfa Genel Hepatit B Hastalığı Nedir?

Hepatit B Hastalığı Nedir?

5 Dakikada Okunur
0
0
44
Hepatit B

Vücutta iltihaplanmaya neden olan hastalık, Hepatit B virüsüne bağlı olarak gelişen bir sağlık problemidir. Dolayısıyla Hepatit B nedir? sorusu virüse bağlı olarak gelişen hastalık olarak cevaplanabilir. Basit bir sağlık sorunu iken zamanla kronik hale gelerek karaciğer kanserine ve siroza kadar gidebilen tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Virüs vücuda en çok kan  veya cinsel yolla bulaşarak etkisini gösterir. Memorial Dahiliye uzmanlarının bilgiler ışığında hazırlanan yazımızdan Hepatit B hastalığı konusunda merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz.

Hepatit B kronikleşir mi?

Vücuda ilk girdiği zaman direkt olarak belirtilerini göstermez. Dolayısıyla hastalar genellikle farklı şikayetler nedeniyle hekime başvurduklarında bu durumun tespiti ile karşılaşırlar. Ancak kronikleşerek daha ciddi boyuta ulaşabilme riski yaş ile ters orantılıdır. Yani hastanın yaşı arttıkça Hepatit B virüsünün etki mekanizması düşecektir. Ancak yaş daha gençse kronik hale gelme riski fazladır. O nedenle bu virüsün bebeklerde görülme riski %90’ları bulurken, çocuklarda %25-30 aralıklarında, yaşlılarda ise %5 oranlarındadır. Hastalık 6 aylık süreçte halen vücuttan uzaklaşmıyorsa ilk düşünülmesi gereken kronik hale gelip gelmediğidir. Eğer kronik hale ulaşmışsa etkisini ömür boyu vücutta göstermeye devam edecektir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Virüs vücuda ilk girdiği anda etkisini göstermeyecektir. Bulaştıktan 3 ay sonra yavaş yavaş birtakım belirtiler hissedilebilir. Ancak herkeste aynı şekilde olacak diye bir kural yoktur. Bazı kişilerde 6 hafta sonra bazı kişilerde de 6 ay sonra dahi şikayetler oluşturabilir.

 • Aniden verilen kilo kaybı,
 • Vücutta oluşan kızarıklar ve kaşıntılar,
 • İdrarın daha koyu ve az gelmesi,
 • Yorgun, bitkin ve halsiz hissetme,
 • Gözlerde ve tende görülen solgunluk,
 • Kanla karışık kusma,
 • Yüksek ateş ve ara nöbetlerle görülen titreme,
 • Sersemlik ve zihnin devamlı bulanık halde olması,
 • Katrana benzeyen siyah renkli dışkı,
 • Nefes tıkanıklığı,
 • Gün içerisinde gelen bulantılar.

Hepatit B Tedavisi Nasıl Yapılır?

Virüs vücuda bulaştıktan sonra virüsün aktivitesini pasif hale getirmek ve karaciğerde olası hasarların önüne geçmek için tedavi uygulamasına başlamak da fayda vardır. Hastalara genellikle iki farklı tedavi yöntemi uygulanır. İnterferon adlı protein ilk olarak tercih edilen tedavi seçeneklerindendir. Viral enfeksiyonların engellemesini sağlayan ilaç tedavisi, her hafta 3 kez hastaya enjekte edilir. Diğer tedavi uygulaması ise nükleosit adındaki sentetik ilaçlardır. Oral yoldan alınarak kandaki virüslerin azalmasına yardımcı olurlar.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Genel

Cevap Yaz