Anasayfa Kişisel Haydi Gelin Yeni Yıl Hedefleri Belirleyelim

Haydi Gelin Yeni Yıl Hedefleri Belirleyelim

8 Dakikada Okunur
14
0
1,624
Yeni Yıl Hedefleri

Yeni yılın yaklaşması ile birlikte, yalnız kaldığım zamanlarda kendimi geçen yılı değerlendirip gelecek yıla ait planlar yaparken buluyorum. Aslında belkide her yıl yaptığım bu eylemi bu yıl farklı bir şekilde değerlendirme fırsatı yakaladım. Bu fırsatı aslında izlediğim YouTube videosu sonucunda kazandığım farkındalık ile sağladım.

Bildiğiniz gibi Barış Özcan (@BarisOzcan) YouTube kanalı üzerinden yayınladığı videolar ile kısa zamanda büyük kitlelere ulaştı. Ve bu çığ gibi büyüyen kitle YouTube’ın da dikkatini çekmiş olacak ki bu yıl gerçekleştirilen etkinlikte dünyaca seçilen 12 değişim elçisinden biri olarak Londra’ya davet edildi. Bununla da kalmayarak konuşma gerçekleştiren 3 kişiden biri oldu. Siz zaten kendisini tanıyorsunuzdur ancak yine de YouTube kanalını şuraya bırakıyorum. (Barış Özcan YouTube Kanalı)

Barıs Özcan
Barıs Özcan

Peki Ama Nereden Geldi Bu Fikir ?

Dediğim gibi tamamen video izlerken Barış  Özcan‘ın anlattıklarının çok mantıklı olduğu aklıma geldi ve ben de kendime yeni yıl hedefleri koymaya karar verdim. Kendisinin tabiri ile ben de #zincirikırma hareketinin bir yolcusu olmaya karar verdim. Muhtemelen nedir bu #zincirikırma hareketi demeye başlamışsınızdır. Ben sizi ilgili videoya yönlendiriyorum. Sonrasında devam edeceğiz.

Zinciri Kırma !

İzlediğiniz gibi amacım, daha doğrusu amacımız yeni yıl hedefleri belirlemek olacak. Bu hedefler sayesinde kendimizi motive etmeye çalışarak amacımıza ulaşmaya çalışacağız. Tabi bunu kişisel olarak kendim yapacağım. Ancak sadece kendim yaparsam bir tek kendime yardımcı olmuş olacağım. Ancak ben de kitlelere bir hareket fitili yakmak istiyorum. Tabi burada kitlelere derken kendimi büyütmüyorum, 5 kişi de bu yazı sonrasında kendine yeni yıl hedefleri belirlerse benim için yeterli. Tabi bu konuda sizlerin de yardımına ihtiyacım olacak. Ancak o konuya gelmeden önce isterseniz önce kendi hedeflerimi belirleyeyim.

Yeni Yıl Hedeflerim

Her gün en az 25 sayfa kitap okuyacağım.

Bu aslında uzun süredir yapmak istediğim bir eylem. Bu sayede bir kitabı 400 sayfa kabul edersek, ayda yaklaşık 2 kitap bitireceğim. Bu da yılda 24 kitap demek ki hiç olmamasından iyidir değil mi ?

Her hafta bir film izleyeceğim.

İzlenecek o kadar çok film var ki, en az haftada bir film izleyerek yılda 48 film izlemiş olacağım.

Her hafta 3 bölüm yabancı dizi izleyeceğim.

Açıkçası yabancı dizi izlemeye geç başlayan biri olarak önümde onlarca, belkide yüzlerce yabancı dizi mevcut. Daha önce sizlere izlemek istediğim yabancı diziler yazımı paylaşmıştım. Aslında şu an listem daha da uzun, ancak bu bana hedefime ulaşmak için daha büyük bir fırsat tanıyor değil mi :) Bu sayede yılda 155 bölüm yabancı dizi izlemiş olacağım. Ortalama bir yabancı dizinin 10 bölümden oluştuğunu kabul edersem, yılda 15 dizinin bir sezonunu izlemiş olacağım. Tabi bu eylemin benim İngilizce gelişime katacağını seneye göreceğiz.

Her gün 8000 adım atacağım.

Daha önce size paylaştığım gibi kendime Mi Fit 2 satın aldım. Bu sayede gün içerisinde attığım adımları takip edebiliyorum. Aslında asıl hedefim/iz 10.000 adım olmalı, ancak iş yoğunluğum dolayısıyla erişemeyeceğim hedef koyarak zinciri kırmak istemiyorum.

Her Hafta 2 Blog Yazısı Yazacağım

Artık blog yazılarımı düzene sokmanın zamanı geldi Yeni yılda haftada 2 yazı yazarak yılda 104 blog yazısı yazmış olacağım. Tabi bu yazıların hepsi burada değil, farklı bloglarımda da yayınlanacağından sonradan zinciri kırdın demeyin :)

Peki Sizlerden Ne İstiyorum !

Dediğim gibi bu yazıda amacım sadece kendime yeni yıl hedefi belirlemek değil, birlikte yeni yıl hedefleri belirlemektir. Yani sizlerin ve benim bu yazımı normal yollardan okumayacakların da kendilerine hedef belirlemelerini sağlamaktır.  İşte bu noktada sizlere ihtiyacım var. Bana ve amacıma aşağıdaki gibi yardımcı olabilirsiniz.

 • Yazımı sosyal medya hesaplarınızdan #zincirikırma hashtag’i ile paylaşabilirsiniz. Bu sayede çok daha fazla kişiye erişebiliriz.
 • Bu yazımı bir #mim olarak kabul edip siz de kendi blogunuzda kendi yeni yıl hedeflerinizi paylaşım başkalarını mimleyebilirsiniz.

Yazımı sonlandırmadan önce bunu bir #mim olarak kabul edip, bu yazımda Tahsin ve Çağrı‘yı mimliyorum. En yakın zamanda onlarda da bir yazı bekliyorum.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

14 Yorumlar

 1. Çağrı Konyalı

  26 Aralık 2016 at 9:28 pm

  Karar/lar almak kolay da, uygulama kısmında sıkıntılar yaşıyoruz. Zor ama imkansız değil. Ciddi ve güçlü bir irade istiyor. Umarım daha iyi yönlerde yeni kazanımlarımız olur…

  Kolay gelsin,

  Cevapla

  • Ayhan

   27 Aralık 2016 at 7:35 pm

   Dediğiniz gibi, zor ama imkansız değil. Denemekte fayda var diyorum :)

   Cevapla

 2. H.Gürkan Tüçel

  30 Aralık 2016 at 10:45 pm

  Güzel hedefler. Benim planlarımla benzerler. Film ve dizi izleme işleri aksamayabilir ama blog yazısı ve kitap okuma da sapmalar olabilir :)

  Cevapla

  • Ayhan

   31 Aralık 2016 at 10:31 am

   dediğin gibi olabilir, ancak en azında bir teşvik olacağı kesin. Bakalım ne kadarını başarabileceğim :)

   Cevapla

 3. 2016, Görüşmemek Dileğiyle - Tahsin Bey

  30 Aralık 2016 at 11:13 pm

  […] dediğim şeylerin listesi.. Ayhan’a teşekkür ederim ve ayrıca Ayhan’ın listesine buradan […]

  Cevapla

 4. Onur Çakır

  1 Ocak 2017 at 7:51 pm

  Merhaba Ayhan Bey bende blogumda “Başarı Nasıl Gelir ?” adlı yazımda bu konudan bahsettim okumanızı tavsiye ederim.

  Cevapla

  • Ayhan

   1 Ocak 2017 at 7:53 pm

   Merhaba, tabii ki hemen bakıyorum. Yorumun için teşekkürler.

   Cevapla

 5. Tahsin

  6 Ocak 2017 at 10:16 pm

  Dostum mim için teşekkür ederim. Kitap okumaya başlarsan o 25’i geçer gibi geliyor bana. Yabancı dizi meselesi ise şu durumda epey zorlaştı, yabancı dizi sitelerini yasakladılar gibi. Bulduğun siteyi veya siteleri benimle de paylaşırsan mutlu olurum :) Mim için de ayrıca teşekkür ederim :)

  Cevapla

  • Ayhan

   7 Ocak 2017 at 1:21 pm

   Dediğin gibi yeri geliyor konu öyle bir yerde kalıyor ki 50 sayfayı buluyorum. Ancak okumaya özen gösteriyorum.

   Cevapla

 6. elif

  9 Ocak 2017 at 1:05 pm

  Ben bir liste yaptım ,üstelik blogda da yayınladım. Cumadan beri zihnimi meşgul ediyor..Çok çalışmam lazım çok..

  Cevapla

  • Ayhan

   9 Ocak 2017 at 8:07 pm

   Hedef koymak insanı kaytarma duygusundan arındırabiliyor. Ben çok faydasını gördüm diyebilirim.

   Cevapla

 7. merter halı yıkama

  11 Ocak 2017 at 12:57 am

  Teşekkürler hocam. Yeni yıl herkese hayırlı olur umarım :)

  Cevapla

 8. Semih Yazıcı

  14 Ocak 2017 at 6:50 pm

  Benim düşüncem öncelikle “iradeyi nasıl kontrol edebiliriz.” bunun farkındalığına varmamız gerekmekte.

  John Wick’de belirtildiği üzere özel bir adamın en belirgin özellikleri “İnatçıdır ve demir iradelidir.” Hedeflerdeki başarı bu iki kişisel yetkinliğin temelinde yatıyor olabilir.

  Cevapla

  • Ayhan

   14 Ocak 2017 at 6:51 pm

   Gerçekten de tam olarak söylediğin gibi, irade her şeyin anahtarıdır. Zaten bu tarz hedeflerin amacı irademizi telkin etmek belkide :)

   Cevapla

Cevap Yaz