Anasayfa Tanıtım Google Arama Motoru Algoritmaları Ne İşe Yarar?

Google Arama Motoru Algoritmaları Ne İşe Yarar?

3 Dakikada Okunur
0
0
70
Google Güncellemeleri

Web üzerinde milyonlarca site, milyarca kullanıcı var. Bu kullanıcıların aradığı içeriği bulmak için kullandığı arama motoru Google en iyi arama sonuçlarını veriyor. Peki Google nasıl oluyor da bu işi en iyi yapabiliyor? Sorumuzun cevabı Google’ın gelişmiş algoritmalarını sürekli güncel tutmasında yatıyor. Google siteleri belli özelliklere göre sıralıyor. Sitenin içeriği, link yapısı, özgünlük derecesi, düzenli ve özenli yapılan SEO ile sıralamalarını yapıyor.

Google Güncellemeleri
Google Güncellemeleri

Panda güncellemesi 2011 yılında duyurulmuştur. Panda algoritmasının en önemli özelliği içeriğin kaliteli olup olmadığını araştırır. Boş yazıları, kullanıcıya yardımcı olmayan içerikleri panda hiç sevmez. Kopya ve spam içerik olduğu zaman pandanın gazabına uğrayabilirsiniz.

Penguen ise daha çok link yapısını kontrol eden bir algoritmadır. Önceleri kalitesiz sitelerden alınan linkler ile güzel sıralar elde edilirken, penguen bunu engelliyor. Kaliteli içerik ve kaliteli sitelerden alınan link ile Google’ın gözüne girebilirsiniz.

Payday Loan güncellemesi ise nakit, kredi ve yetişkin içeriklere sahip siteleri cezalandıran bir güncelleme olarak geldi. 2013 yılında gelen bu güncelleme ile artık spam içerikli siteler Google sıralamasında yer alamayacak.

Knowledge Graph güncellemesi ile aradığınız içeriğin bilgisini ekranın sağ tarafında göstermesi şeklindeydi. Google arama sonuç sayfalarını daha akıllı bir yapıda sunmak istediği için bu güncellemeyi yapmıştır. Bilgi için tıklayın.

Google kendini sürekli geliştirmeye devam ediyor, amacı ise kullanıcılara daha güzel daha faydalı bilgileri sunabilmek.

Kaynak: Google Algoritma Güncellemeleri – Netvent

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz