Anasayfa Tanıtım GİRİŞİMCİLİĞE BAKIŞ

GİRİŞİMCİLİĞE BAKIŞ

13 Dakikada Okunur
0
0
60
mentor_ana1_0

GİRİŞİMCİLİĞE BAKIŞ

Merhaba değerli okurlarımız, bugün, günümüz girişimcilik, ticaret ve iş dünyası adına söyleyeceklerimizle para kazanma faaliyetlerine başka bir açıdan bakmaya çalışacağız. Evet, şu ışıltılı, parıltılı; ama bir o kadar da hızlı ve acımasız çağa yukarıdan, genel bir bakış açısıyla baktığımızda şunları görmek rahatlıkla mümkün oluyor: Bir kalabalık; ama dehşet büyük bir kalabalık ve bir yerlere koşturuyorlar; bir amaçları, heyecanları, telaşları var. Nedir peki bu telaş, bu endişe? Dikkatle bakmaya gerek yok bu soruyu cevaplamak için; çünkü hepsinde ortak bir kaygı var. Bu kaygı para kazanmak kaygısı. Peki hepsi aç veya fakir mi ki; böyle büyük bir kaygıyla yeni gelirler elde etmek adına bunca çabayı sarf ediyorlar.

Tabi ki hayır; ama hepsinde hayata dair amaçlar, geleceğe dair bitmek tükenmek bilmeyen hayaller var; kimi iki oda olan evini, 3 odaya çevirmek derdinde, kiminde saray yavrusu ümitleri; bazısı artık mahalle arası terziden üç kuruşluk kumaşla giyinmek istemiyor; çarşı mağazalarındaki desenler girmiş aklına; bazısı ise, Roma’ dan Paris’ ten alacağı kıyafetleriyle davetlerin parıltılı görüntüsü, gazetelerin magazin sayfalarının boy boy resmi olmak derdinde; kimi, “yakın şehrin üniversitesine bir kapağı atsam derken”; kimi de Oxford mu, Harvard mı? Kararsızlığıyla sıkılıyor; bazısı, “bir arabam olsun, götürüp getirsin yeter” derken; bazısı da Porsche’ sinin üst modelini almak istiyor

 

. Evet, maddi kaygılar, mücadeleler inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda ve bu durumun neticesi olarak da eski usül, klasik para kazanma yöntemleri, yetersiz kalıyor; birçok kişi, özellikle de girişimciler, gelir elde edebilecekleri yeni ekonomik fikirleri üretip, bunları faaliyete geçirmek istiyorlar. Bugün piyasaya baktığımızda, pek çok insan, yeni iş fikirleri ile para kazanma yarışına girmek istiyor. Bu işlere baktığımızda döner dükkanı, giyim mağazası, kuruyemiş dükkanı, fast food tarzı yerler, soğuk ve sıcak içeceklerin satıldığı işletmeler gibi, başta giyim ve gıda olmak üzere, pek çok sektördeki değişik ve yeni iş fikirleri, özellikle genç girişimcilerin ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Evet, öncelikle gençler olmak üzere, pek çok girişimci, ya elindeki sermayesiyle; ya da borçlanarak, büyük paraların hayallerini kurduğu, işlere girişiyor; ancak bu işlere girişildikten sonra, para kazanmanın, iş yaşamının o kadar da kolay olmadığı görülüyor. Birkaç hafta içinde dehşet paralar kazanırım düşüncesiyle girişilen bazı işler de para kazanmak şöyle dursun, git gide eksilere gidildiği görülüyor ve yeterli zamanın olmaması, alınan veya üretilen ürünlerin istenilen kalitede olmayıp, hesaplanan maliyetin çok üstünde olması, işini hakkıyla yapan, dürüst personelin çok zor ele geçmesi, rekabetin acımasızlığıyla gelen stres ve çöküntünün inanılmaz manevi ağırlığı, iş yapılan yerlerle yaşanan anlaşmazlık ve güven problemleri, çalışanları idare etmedeki yaşanan olumsuzluklar, müşteriyi memnun edememe, ürünlerin pazarlanması ve reklam edilmesi aşamalarında yaşanan sıkıntılar, bazı girişimcileri, intihara kadar sürüklerken; kiminin de “Kazanmak uğruna her yol mübahtır” felsefesiyle hareket edip, bu yolda şerefini, namusunu, değerlerini hiçe sayacak bir noktaya gelmesine sebep oluyor.

Şimdi, belki de bazılarınız, “Hoca, içimizi kararttın, ne yani iş yapmayalım mı” Diyecektir; ancak ben bunları içinizi karartayım; ya da iş dünyasına karamsar bakın diye söylemedim; fakat madalyonun iki yüzü vardır ve ikisini düşünüp hareket etmek gerekir. Bir savaşa giden komutan, yaşanabilecek tüm olumsuzlukları iyi hesap edebilmeli ve ona göre önlemleri yerinde alabilmelidir; yoksa binlerce insanın hayatına sebep olabilir. Aynen öyle de iş dünyasına giren bir insan, her aşamada yaşanabilecek olumsuz durumları iyi hesap edebilmeli ve bu olumsuzluklar yaşandığında ne gibi önlemler alabileceğini iyi bilmeli ve üzülmeden, sıkılmadan tedbirlerini alabilmelidir. İlk başta kişi, yapacağı işin kendisine uygun olup olmadığını iyi kestirmelidir. Mesela bazılarımız, mesai kısıtlaması olmadan, elindeki dizüstü bilgisayarıyla evinden veya istediği yerden özgürce çalışabileceği bir işin hayalini kurar. Böyle bir yaşam için, eğer kabiliyet ve arzunuz varsa, yazarlık biçilmiş bir kaftandır, ki bazı yazarlar, yazdıkları romanlarıyla binler, hatta milyonlar kazanıyorlar. İkinci olarak son yılların popüler mesleği olan intenet girişimciliği de özgürce çalışılıp iyi paraların kazanılabileceği bir alan.

E-ticaret, satış ortaklığı, gibi faaliyetlerle kimileri, internetten para kazanma adına büyük başarılar elde edebiliyorlar. Evinden oturup, kimseye hesap vermeden ve kimsenin derdini çekmeden para kazanmak isteyenlerin yanında, kimisini de patronluk yapıp, kitleleri kontrol edip, sürekli bir iş faaliyeti içinde olmak cezbediyor. İşte, iyi bir girişimci, öncelikle hangi şartlarda çalışmak istediğini iyi bilmelidir ve buna göre bir meslek seçimi yapmalıdır. İkinci olarak, kişi, değerlerini iyi bilmelidir. İş dünyasının acımasızlığından yukarıda bahsetmiştik. Bu acımasız dünyada dehşetli para kazanma hırsıyla beraber, kazanma yolunda birçok ahlaki değerin yok sayıldığını ve büyük bir bencillik hegemonyasının hüküm sürdüğünü görüyoruz; ancak bazı kimseler için inandığı, üstün gördüğü değerleri, paradan çok önce gelir; bu değerlerle çatışan bir kazanca vicdanı razı olmaz.

Bu yüzden de, eğer sizin de önemsediğiniz değerleriniz varsa, bunları iyi bilmeli ve ilerde yapacağınız çalışmaların bu değerlerle ne ölçüde uyumlu olabileceğini iyi kestirmelisiniz; yoksa ilerde içinizde çok ciddi çatışmalar yaşayabilirsiniz. Üçüncü olarak yapacağınız işi çok iyi araştırmalı ve bu işle ilgili yapacağınız hamleleri iyi belirmelisiniz, bunun için de önceden bu işi yapmış ve bu işte başarılı olmuş insanları model alıp onların tecrübelerinden faydalanabilir ve çok kısa sürede önemli başarılar elde edebilirsiniz. Dördüncü olarak, yaşanabilecek olumsuzluklar için sakin bir şekilde önlemler alırken, yaptığınız çalışmalar sonucu elde ettiğiniz başarıları da görüp, bardağın dolu tarafına bakmayı da unutmamalısınız; çünkü kat ettiğiniz mesafeyi gördükçe başarabileceğinize dair inancınız ve gayretli olmak için şevkiniz daha da artacaktır.

Son olarak da, amacınız, ister gelir; ister ek gelir elde etmek olsun, daima istediğiniz neticeyi elde edene kadar çalışmaya; dönmeyi veya bırakmayı hiç düşünmeden mücadele etmeye, devam etmelisiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz