Anasayfa Finans Fraud Kontrolü

Fraud Kontrolü

4 Dakikada Okunur
0
0
59
Hepsipay

Günümüzde internet üzerinden yapılan işlemlerin artmasından dolayı ‘Fraud’ yani dolandırıcılık da insanların korktuğu bir konu haline gelmiştir. İşte ‘Fraud kontrolü’de internet üzerinden yapılan işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir yöntemdir. E-ticaret siteleri ‘Fraud kontrolü’nü önemseyen sitelerin başında gelir ve bu sitelerin PCI sertifikalarının olması önemli bir noktadır. Bu şirketler anlaşmalı olduğu firmaların bilgilerini, maddi işlemlerini Fraud filtresi ile güvence altına alırlar. Bu sertifikaya sahip siteler müşterilerine gerekli güveni aşılamaktadırlar. Fraud filtresi kullanan şirketler Fraud kontrolü yönetimiyle müşterilerinin dolandırılmasını önlemekle kalmaz aynı zamanda müşterilerinin ya da markaların bilinirliğini korumuş olurlar. Fraud kontrolü ile bir kez dolandırıcılık yapan kişinin tekrar dolandırıcılık yapmaya imkânı yoktur çünkü sistem IP adresi ve kredi kartını kaydeder ve bir sonraki dolandırıcılık girişiminde kişi kendini ele verir.

Fraud Kontrolü yapan şirketler ya da e-ticaret siteleri Fraud kontrol yönetimi yaparlar. Fraud kontrolünü yönetirken bazı adımlar izlerler:

  • Müşterilerin internet üzerinden yaptığı alışverişlere ya da herhangi maddi işlemlere günlük adet ya da hacim gibi sınırlandırmalar getirirler.
  • İşlemin yapıldığı IP adresini kontrol ederler.
  • Fatura adresi ve teslimat adresinin farklı olup olmamasına dikkat ederler.
  • Aynı üyelik üzerinden farklı kartla yapılan siparişleri dikkatlice incelerler. (IP adresi, fatura adresi vb. gibi)
  • Yeni yapılan üyeliklerden gerçekleşen alışverişlerde ilk kez yapılacağı için Fraud riski daha fazladır bu yüzden bu alıverişler daha detaylı incelenir.
  • Kredi kart bilgilerinin birden fazla girilmesi halinde karta site için bloke emri verilebilir.

Bu şirketlerin ya da internet sitelerinin bu işlerde uzman işinin ehli çalışanları vardır ve bu tip şirketlerin çoğunun Fraud koruma sertifikaları da donanımlı elemanları olduğunun bir kanıtı niteliğindedir. Yani, Fraud kontrolü ve yönetiminde e-ticaret işlemlerinizi son derece güvenli bir şekilde halledebilirsiniz. Fraud kontrolüyle ilgili daha detaylı bilgiye Hepsipay internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Finans

Cevap Yaz