Anasayfa Kitap Felsefe Okumaya Başlayacaklar İçin 5 Kitap Tavsiyesi

Felsefe Okumaya Başlayacaklar İçin 5 Kitap Tavsiyesi

8 Dakikada Okunur
1
0
2,337
Kitap Listesi

Cevaplanması en zor soruların diyarı Felsefe’ye başlamak isteyenler için bir yol haritası çıkardık. Ciddi bir disiplin ve altyapı gerektiren Felsefe, görünüşte sıkıcı konular ve filozoflar tarihi olarak bilinse de, belirli bir altyapıya sahip insanlar için dünyanın en eğlenceli uğraşlarından bir tanesidir. Yeni başlayanların sıklıkla yaptığı hatalardan bir tanesi, en iyi felsefe profesörlerinin bile okumakta ve anlamakta zorlandığı kitapları alıp, yanlış bir başlangıç yapmak. Felsefe’ye olan ilginizin körelmemesini istiyorsanız, bir emekleme dönemi geçirmek zorundasınızdır. Ve kademeli olarak ayağa kalmaya, yürümeye, sonrasında ise koşmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle hiçbir alt yapısı olmayanlar için derlediğimiz bu 5 listelik kitap, herkesin anlayabileceği dilde ile yazılmış olup, sıkıcılıktan uzak bir usluba sahiptirler. Lafı fazla uzatmadan listemize geçelim;

1- Felsefeye Giriş – Nigel Warburton

Bu kitabı birinci sıraya almamızın sebebi, okuması en kolay ve en eğlenceli felsefe kitaplarından bir tanesi olmasıdır. Felsefe’nin içerisindeki temel soruları ve cevapları ele almakla birlikte, ilgi alanınızın hangi felsefe dalı olduğunu öğreneceksiniz. Bu kitaptan sonra okuyacağınız kitapların rotasını çizebilir ve bazı filozoflar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Artık hakkında yüzeysel anlamda bilgi sahibi olduğunuz filozofların da eserlerini tanımış olacaksınız.

2- Felsefenin Temel İlkeleri – Georges Politzer

Kitabın adından da anlaşılabileceği üzere, felsefenin temel prensipleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Aynı zamanda bu kitabı okuduktan sonra terminolojik olarak gelişim sağlamakla beraber, felsefenin yapılış yöntemini, zırva ile teyit edilmiş bilginin ayırdına nasıl varabileceğinizi öğreneceksiniz.

3- Sokrates’in Savunması – Platon

Felsefe’nin babası olara kabul edilen Sokrates, felsefede ilk bilinmesi gereken filozoflardan bir tanesidir. Bu kitapta savunmanın kendisinden çok, Sokrates hakkında bilgi sahibi olacak, onun doğru bilgiye ulaşma konusundaki yöntemini kavrayacaksınız. Daha çok ahlak ve bilgi felsefesi alanında sorgulamalar yaptıran bu kitap, kendisini okuyan herkese yeni bir farkındalık kazandıracak nitelikte. Bildiğim tek şey hiçbir şey bildiğimdir diyen Sokrates’in, bu kanıya nasıl vardığını, niçin bir şeyleri bilmediğini iddia ettiğini anlayacak, felsefe’yi öğrenme yolunda size en çok yardımcı olacak yapıtlardan bir tanesidir. Kitabı okurken aynı zamanda Platon hakkında da bilgi sahibi olacak, deyim yerindeyse bir taşta iki kuş vuracaksınız. Felsefe’nin ikinci babası sayılan Platon, Sokrates’in öğrencisi olmakla beraber, günümüzde bile hala tartışılan fikirlere sahip bir dahidir. İlerleyen dönemlerinizde daha derinden keşfedeceğiniz bu filozofu, kesinlikle okuma listenize ekleyin.

4- Sofie’nin Dünyası

Antik çağlardan günümüze kadar uzanan felsefe tarihinin kısa bir özetini, roman okur gibi okuyacağınız muhteşem kitaplardan bir tanesi. Öykünün içerisine yerleştirilmiş bir ders kitabı niteliğinde. Sofi adlı küçük bir kızın posta kutusunda bulduğu mektubun içerisindeki Kimsin? sorusu üzere sorgulamalara başlayan Sofie‘nin başından geçenler konu edilir. Kitabın felsefeye giriş yapanların okumasını isteme sebebimiz, kolay ve anlaşılabilir dilidir. Felsefe’yi sevmeyenlerin bile beğenmekten kendini alamadığı bu kitabı, iyi bir giriş için tavsiye ediyoruz.

5- Felsefe’nin Kısa Tarihi – Nigel Warburton

Tavsiyeler listesini, Nigel Warburton‘un yazmış olduğu bu kitapla sonlandırıyoruz. Bu kitaptan sonra en önemli filozofların, önemli sorular hakkında verdiği cevaplardan yola çıkarak, okuma planınızı tam anlamıyla yapabileceksiniz. Fikirlerini beğenmediğiniz filozofları eleyebilir, beğendikleriniz üzerinden devamlılık sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli felsefi soruların çözümleri üzerine geliştirilen fikirleri gördükçe, üzerine gitmenizi istediğiniz fikirleri de tanıyacaksınız. Yine anlaşılır bir dilde yazılmış ve okuyucu sıkmamak adına, adından da anlaşılabileceği üzere kısa tutulmuş bu kitabı kesinlikle tavsiye ederiz. Bu kitapla birlikte felsefe’ye giriş kısmından çıkabilir, emekleme döneminden yavaş yavaş ayağa kalkma kısmına geçebilirsiniz. Sizlere bu uçsuz bucaksız felsefe dünyasında başarılar dileriz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kitap

Bir Yorum

  1. Burak Şahin

    5 Kasım 2017 at 2:43 pm

    Sokrates’in Savunması’nı atlamamalarını şiddetle tavsiye ederim.

    Cevapla

Cevap Yaz