Anasayfa Teknoloji FDM Teknolojisi ve Özellikleri Nelerdir?

FDM Teknolojisi ve Özellikleri Nelerdir?

5 Dakikada Okunur
0
0
215
FDM

Açılımı Fused Deposition Modeling olan FDM teknolojisi ile 3 boyutlu yazıcıdan üretim, nozzle vasıtasıyla ısınan termoplastik malzemelerin katman katman üretim tablasına serilmesiyle gerçekleşir. Model üretildikten sonra destek malzemesi, özel bir solisyon tankında kolayca sökülür.

Dünyada en yaygın kullanılan 3D yazıcı teknolojisidir. Bu teknolojiyle işlevsel prototipler, kavramsal modeller, üretime yardımcı araçlar ve son kullanıcı parçaları üretilir. Üretilen parçalar üzerinde ihtiyacınıza göre ardıl işlemler kolay şekilde yapılır.

 

FDM Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

FDM teknolojisi, üç boyutlu baskı teknolojilerinin başında yer alır. Boyama, kaplama ve parlatma gibi işlemlerin uygulanmasına olanak sağlar. Beyaz eşya, otomotiv, savunma sanayi gibi sektörlerde kullanılır. Otomotiv sektörünün yanı sıra dış ve iç trim, aydınlatma, ürün geliştirmede kullanılır. Beyaz eşyalarda bulunan hacimli dış ünitelerin üretimi, mekanik parçaların yapılması aşamasında da bu teknolojiden yararlanılır. Savunma sanayinde ise simülatör, ürün kutuları ve silah sistemlerinin yapım aşamalarında gerek duyulur.

 

FDM Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

FDM Teknolojisi; alev almaz, bio uyumlu, kimyasal işlemlere dayanıklı ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı gibi farklı özelliklere sahip gerçek termoplastik malzemeleri kullanır.

 

900 x 600 x 900 mm ölçüsüne kadar olan üç boyutlu modellerinizin tek bir parça halinde üretimi yapılır. Tek bir parçadan en büyük boyut ve yüksek doğruluk alınır. Daha büyük boyutlu tasarımlarınız ise CAD data üretim tablası boyutuna göre bölünür ve üretimi yapılır. Özel yapıştırma ile parçalar birbirine yapıştırılır. 3 boyutlu parçalarınız ebat ve detay beklentinize göre katman kalınlıklarını farklı olacak şekilde üretilir.

 

Katman kalınlıkları farklı olacağı gibi daha esnek de olabilir. İstekler doğrultusunda ise, parçanın iç kısmındaki doluluk oranı değiştirilir ve ürün ağırlığı azaltılır.

3D baskı teknolojisiyle üretilen 3 boyutlu modellerin destek malzemeleri özel solüsyon içinde çözülür.  Böylece çok karmaşık geometrik parçalar dahi tasarlanır ve üretilir.

 

FDM Teknolojisi Size Ne Sağlar?

Fonksiyonel parça üretimi sağlar. Yüksek mekanik özellikli prototip gereksiniminizi karşılar ve son kullanıcılar için gerekli parçalar üretilir. Düşük adetli parça ihtiyaçlarınız FDM teknolojisine sahip 3D yazıcıdan çıktı alınarak sağlanır ve üretim sürecinize entegre edilir. Kimyasal, termal, mekanik testlere dayanacak prototipe ihtiyaç duyduğunuz zaman FDM teknolojisinden yararlanabilirsiniz. Hızlı prototipleme, ürün geliştirme ve parça performansını değerlendirme gibi alanlarda çok hızlı çözüm yolları sağlar.

Artı 90 sitesini ziyaret ederek FDM teknolojisi hakkında detaylı bilgi alabilir ve aklınızdaki sorulara detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Teknoloji

Cevap Yaz