Anasayfa Finans Facebook’un Yeni Kripto Para Birimi Libra

Facebook’un Yeni Kripto Para Birimi Libra

4 Dakikada Okunur
4
0
113
Libra

Kripto para dünyası son zamanlarda bana göre yatırım yapmayan kişiler arasında biraz popülerliğini kaybetmişti. İnsanlar ya Bitcoin hakkında bilgi sahibi oluyor ya da kripto para yatırımı yaparak alt coinler üzerinde uzmanlaşıyorlar. Ancak kripto para dünyasının popülerliğini kaybetmeye başladığı bana göre bir gerçekti. Ancak Facebook bu duruma el atarak değiştirme amacında. Dün Mark Zuckerberg, Facebook üzerinden yaptığı duyuru ile yeni kripto para Libra hakkında bilgiler verdi. Peki ama Libra nedir ?

Libra Nedir ?

Facebook sanal para birimi Libra hakkında bilgi vermeden önce ilk söylenmesi gereken konu, Libra‘nın Blockchain teknolojisini kullandığıdır. Eğer blockchain nedir diyorsanız, aşağıdaki yazıma alabilirim sizleri.

Blockchain ve Bitcoin Nedir ? Kripto Paralar Nasıl Çalışır ?

Zuckerberg‘e göre Libra kürel bir para birimi ve finansal alt yapıdır. Blockchain teknolojisini kullanan kripto para sosyal medya üzerinden yapılacak olan harcamaları hedef almaktadır.

Hedef sosyal medya üzerinden yapılacak olan harcamalar olsa da Facebook elinde bulunan Instagram, WhatsApp ve Messenger düşünüldüğünde büyük bir alana hakim olacağı aşikar. Hele de şimdiden anlaşma yaptıkları Spotify, PayPal, PayU, Mastercard ve Visa anlaşmaları kripto para dünyasında tekel olmaya doğru götürebilir.

Libra Anlaşmaları
Libra Anlaşmaları

Diğer yandan da Facebook ile ilgili daha önce çıkan izinsiz veri kullanımı olayları sonrası şirketin kripto para piyasasına girmesi çoğu kişi tarafından tedirginlikle izleniyor. Hatta İngiltere, Fransa ve Amerika’dan ciddi açıklamalar geliyor. Çünkü Libra‘nın bir anda çok fazla yükselmesi ve yayılması ekonomi dünyasını korkutuyor.

Libra Ne Zaman Çıkacak ?

Yapılan açıklamaya göre Libra 2020 yılında kullanıma çıkacak.

Libra Nasıl Kullanılacak ?

Calibra
Calibra

Tüm kripto paralarda olduğu gibi Libra kullanımı için bir sanal cüzdan kullanımı gerekiyor. Bu konuda Facebook, Calibra isimli bir sanal cüzdan duyurdu. Yakında bu konuda detaylar gelecektir.

Facebook gibi bir internet devinin bir kripto para olan Libra’yı duyurması, insanlarda heyecan olduğu kadar biraz da tedirginlik uyandırdı. Bakalım Libra yeni Bitcoin olabilecek mi ?

Sizin bu konudaki  düşünceniz nedir ? Libra yeni Bitcoin olabilir mi ?

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Finans

4 Yorumlar

 1. İngilizce Sözler

  24 Haziran 2019 at 8:40 am

  Facebook sanal para dünyasına gümbür gümbür geliyor desenize. Kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak için Facebook reklamlarında indirim olabilir ve kasıtlı bir teşvik yapılabilir. Facebook reklamları eskisi kadar geri dönüşü faydalı bir reklam kanalı olmasa da fiyatlar ucuzlarsa düşünebilirim.

  Cevapla

 2. Volkan Atabey

  4 Temmuz 2019 at 3:36 pm

  Tutmaz hocam bu para birimi facebook kendi bitti zaten

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   4 Temmuz 2019 at 10:41 pm

   Bence Facebook olarak düşünmemek gerekli. Sonuçta instagram ve WhatsApp var. WhatsApp üzerinden deme imkanı farklı noktalara getirebilir.

   Cevapla

 3. Webmaster Forumu

  1 Mart 2020 at 6:54 pm

  Eğer çıkarsa diğer coinlerde yaptığım hatayı yapmayacağım ve biraz köşe de bulunduracağım. Dash alımı yapmamıştım bir şey olmaz diye şimdi çok yukarlarıda.

  Cevapla

Cevap Yaz