Anasayfa Tanıtım Evlenme Yardımı Nasıl Alınır

Evlenme Yardımı Nasıl Alınır

4 Dakikada Okunur
1
0
132
Evlenme Yardımı Nasıl Alınır

Devlet tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çeşitli seviyede yaşam standartlarını daha iyi bir hale getirebilmek adına bir çok yardım yapılmaktadır. Bakanlar komitesi tarafından görüşülüp alınan kararlar doğrultusunda bir çok yenilik ve yardım olanakları sunulmuştur. Bu doğrultuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının aldığı bir karar göre Evlilik kredisi ve Çeyiz kredisi adı altında yeni evlenecek genç çiftlere yardım yapılmaktadır.

İnsanlar hayatlarını daha mutlu ve huzurlu geçirebilmek için tanıştıkları sevdikleri insanlarla evlenmektedirler. Bu evlenmenin gerçekleşmesi için masraflar yüzünden belli bir miktarda paraya ihtiyaç duyulur.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu ihtiyaç doğrultusunda bir kanun tasarısı görüşülüp,  oylanıp kabul edilmiştir. Bu verilen yardımın adı çeyiz kredisidir. Açıklanan bazı koşulları karşılayan evlenmek isteyen kişilere devlet geri ödemeksizin 5.000 Türk Lirası değerinde yardım yapmaktadır. Dediğimiz gibi bu parayı alabilmek için kanun tasarısında yazan 4 koşulun hepsine uymak zorunda olacaksınız. İşte merak ettiğiniz o koşullar şu şekildedir;

 • 27 yaşını tamamen doldurmuş olmak
 • Bir bankada Türk Lirası cinsinden çeyiz hesabına sahip olmak
 • Açtığınız hesaptan daha önceden her hangi bir devlet yardımı para almamış olmak
 • İlk defa evleniyor olmak.

Bu belirtilen şartları sağladıktan sonra başvuru yapmaya hak kazanabilirsiniz. Peki, Bu başvuruyu nereye ve nasıl yapmalıyız. Şuanda bu başvurunun nereye yapılacağı konusu TBMM tarafından açıklanmamıştır. Bunun sebebinin ise torba yasanın henüz açıklanmamış olmasıdır.

Diğer bir yardım kredisi de evlenme kredisi adı altında yapılıyor. Bu kredinin alınabilmesi için yine bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu kredide genç çiftlere geri ödemesiz 10.000 Türk Lirası değerinde yardım yapmaktadır. Yardım 1 yıl ödemeksizin toplamda 4 yıl ödeme süresi bulunmaktadır. Ve ayrıyeten evlenip çocuk sahibi olan çiftler borçlarını 1 yıl daha geciktirebilirler. İşte bu krediyi alabilmek için sağlanması gereken koşullar;

 • Çiftler 18 ile 24 yaşları arasında olmalıdır.
 • Türk ceza konunca Ağır suçlar sınıfında yer alan suçlardan birini veya bir kaçını kesinlikle işlememiş olmak
 • Maddi imkânsızlar yüzünden evlenmekte zorluk çekecek olmak

  Yukarda belirtilen bu koşulları sağladığınız takdirde evlenme kredisini almaya hak kazanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/03/10/evlenme-yardimi-nasil-alinir-2015/

     

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Bir Yorum

 1. gül

  20 Kasım 2015 at 12:49 pm

  Evlenme yardımı almak istiyorum ancak hangi bankada çeyiz hesabı açacağımı bilmiyorum?

  Cevapla

Cevap Yaz