Anasayfa Kişisel Evde Ekonomik Kahve Demleme Denemeleri : Dolce Aroma

Evde Ekonomik Kahve Demleme Denemeleri : Dolce Aroma

8 Dakikada Okunur
1
0
111
Moka Pot İçin Kahve Seçimi

Bir süredir bloga fazla yazı yazamıyorum. Bunun aslında bana göre kabul edilebilir birkaç sebebi ve bahanesi var. Öncelikle evlenmem ve evlenme sürecindeki yorucu uğraşlar nedeniyle fazla vakit ayıramadım. Eğer varsa bir hayırlı olsununuzu alırım :) Diğer yandan ise yeni evimde internetin olmaması. Evet maalesef yıl olmuş 2019 ve ben evime internet bağlatamadım. Ama bu konuyu farklı bir yazıda ele alacağım için şimdi konumuza gelelim tekrar.

Hadi Dışarıda Bir Kahve İçelim (mi ?)

Evlilik hayatına girmem ile birlikte dolayısıyla aile bütçemizi yönetmeye çalıştığım için giderlerimizi kontrol ediyorum. Fark ettim ki dışarıda kahve içmek, çok zevk aldığımız ve sosyal etkinlik olarak gördüğümüz bir etkinlikmiş. Ancak diğer yandan da dışarıda içtiğimiz kahve bize çok büyük bir mali külfet getiriyor. Ya bu kadar da değil bir kahve içmeyecek miyiz diyorsanız eğer bence yazımı okumaya devam edin.

Bugün dışarıda kahve içmeye çıktığımızda ödediğiniz minimum ücret nedir ? Açıkçası benim dikkat ettiğime göre eşim ile çıktığımızda ortalama 40 TL gibi bir rakam ödüyoruz. Tabi ki bunun tamamı kahve olmayabilir. Tatlı da yemiş olabiliriz ama sonuçta ortalama iki kişi 40 TL altına bir etkinlik yapmanız imkansız.

Tabi burada diyebilirsiniz ki dışarıda içtiğimiz kahveyi evde içemiyoruz ki ne yapalım. Bu konuda benim daha önce kaleme aldığım bir yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz. Evet evde de kaliteli ve lezzetli kahve yapmak mümkün.

Moka Pot ile Kahve Zevkimi Arttırma Çalışmaları

Evde Kahve Demleme = Ekonomik Kahve

Üstteki yazımı okuyup geldiyseniz umarım ki evde de lezzetli kahve demleyebileceğinizi ve Nescafe içmeye mahkum olmadığınızı anlamışsınızdır. Yazımın bu kısmında ise size evde kahve demlemenin aslında aynı zamanda ekonomik bir eylem olduğunu dile getirmeye çalışacağım.

Yukarıda bahsettiğim gibi dışarıda kahve içmek size gün başı 40 TL ödemeye sebep olur. Hele ki her gün kahve içmek isterseniz, hadi diyelim ayda 20 gün kahve içtiniz, 20*40 = 800 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Pek ya evde demlemeye ne dersiniz ?

Ben bir süredir bu konuya dikkat ediyorum ve evde kaliteli, lezzetli ve ekonomik kahveler demlemeye çalışıyorum. Daha önce yine size denediğim bir kahve çekirdeği hakkındaki yorumlarımı dile getirmiştim. Eğer henüz okumadıysanız aşağıya linki bırakıyorum. Orayı da okuyup gelin lütfen. Biz devam ediyoruz.

Kahvede Seviye Atlama Çalışmaları : Kosova Kahvesi

Ekonomik ve Lezzetli Kahve Çekirdeği : Dolce Aroma

Dolce Aroma

Dolce Aroma, kosovalı bir kahve üreticisi olan Devolli tarafından üretilmiştir. Üstteki yazımda da okuyacağınız gibi Kosova kahvesi son zamanlarda ülkemizde popüler olmaya başladı. Ben de bu ürünü Kahveciniz üzerinden temin ettim. Beni cezbeden nokta açıkçası fiyatı ve önceki yazımda denediğim Kosova Kahvesini beğenmemdi. Bu nedenle Dolce Aroma‘yı da denemek istedim.

Dolce Aroma, aslında espresso için kavrulmuş ve işlenmiş ve çekirdek cinsi. Ancak ben moka pot, french press ve filtre kahve makinesi ile deneme şansı buldum. Evet moka pot ile yaptığım denemede gayet başarılıydı. Benim sevdiğim gibi asiditesi düşük ve dolgun bir lezzet aldım.

İşin benim için ilginç yanı ise filtre kahve olarak deneme yaptığımda da istediğim lezzeti almamdı. Gerçekten çok doygun lezzetler aldım ve beni çok memnun etti. Özellikle fiyatını göz önüne aldığımda, fiyat/performans oranı çok yüksekti.

Lezzet haricinde koku da benim için çok önemli. Mutfağımızın önemli bir bölümün kahve köşesi olarak kullanıyoruz. Ve kahve kokusunun mutfağımızı kaplaması hoşumuza gidiyor. Dolce Aroma ile her kahve yapmaya çalıştığımızda mutfağımız harika kokular ile doldu, taştı. Eminim siz de bu konuda memnun kalacaksınız.

Eğer siz de benim gibi uygun fiyata çekirdek kahve almak isterseniz, aşağıdaki likten deneme yapabilirsiniz. Açıkçası 250 gr fiyatına 1 Kg çekirdek kahve almak harika bir şey :)

https://www.kahveciniz.com/prince-dolce-aroma-espresso-cekirdek-kahve-1-kg

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

Bir Yorum

  1. Sporcu Gıda

    28 Ocak 2020 at 6:41 am

    yararlı bir bilgi kahve bağımlısı bir insanım

    Cevapla

Cevap Yaz