Anasayfa Bloglama Etkili Misafir Yazarlık Nasıl Yapılır ?

Etkili Misafir Yazarlık Nasıl Yapılır ?

4 Dakikada Okunur
4
0
472
Blog

Misafir yazarlık, blog yazarlarının kendi yazdığı konulara benzer veya paralel içerikler üreten ve bir okuyucu kitlesi olan bloglar için hazırladığı ve yayınlanacak blogun ziyaretçilerinin dikkatini çekmeyi hedeflediği bir tanıtım yöntemidir.

Aslına bakarsanız tüm yazının içeriğini bu tanıma göre yapacağım. Ve tanım içerisinden anahtar kelimeleri belirleyerek yazıya devam edeyim. Etkili misafir yazarlık yapmak için dikkat etmeniz gereken noktalar.

 • Kendi blog alanınıza uygun bloglara yazın
 • Yazdığınız bloga değer katın
 • Yazınızı olası takipçilerinize yazdığınızı unutmayın
 • Yazıya gelen yorumları cevaplayın
Misafir Yazarlık
Misafir Yazarlık

Misafir Yazarlık Yapacağınız Blogları Doğru Seçin

Bu konuda unutmamanız gereken nokta, Google bazlı bir çalışmadan ziyade kendi blogunuzu tanıtım okuyucuyu kendi blogunuza çekmek istiyorsunuz. Dolayısıyla da kendi yazdığınız konulara ilgi duyacak kitleye sahip bloglara yazı yazmaya çalışın. Örnek vermek gerekirse, eğer bir kişisel blog sahibiyseniz, bir teknoloji blogunda yazmanız size çok fazla ziyaretçi çekemeyecektir.

Yazdığınız Bloga Değer Katın

Bu noktada unutmamanız gereken nokta, misafir yazarlık kesinlikle tanıtım yazısı yayınlamak anlamına gelmiyor. Bu nedenle öncelikle amacınız yazdığınız bloga ve o blogun okuyucularına değer katmak olmalıdır. Bu sayede hem yazdığınız blog için hem de kendiniz için önemli bir şey yapmış olursunuz. Çünkü sizin yazınızı okuyacaklar yazınızdan etkilenirse, yazı sonundaki linkten sizin blogunuza ve/veya sosyal medya hesabınıza gelecektir.

Yazıya Gelen Yorumlara Cevap Verin

Özenle hazırladığınız yazı okuyucular tarafından ilgi çekecek ve yorumlar gelmeye başlayacaktır. Bu noktada sizin işiniz yazı yayınlanınca bitmiyor. Gelen yorumlara cevap vermek, yazının yazarı olarak en temel görevinizdir. Ayrıca vereceğiniz cevaplar yardımı ile okuyucular ile kuracağınız bağı geliştirebilirsiniz. Unutmayın onlar sizin muhtemel takipçilerinizdir.

Yazının Yayılması İçin Paylaşın

Sosyal medya hesaplarınızda yazıyı paylaşarak daha fazla kişiye yazdığınız yazıyı göstermekten çekinmeyin. Unutmayın bir amacınız da yazdığınız siteye katkı sağlamaktır.


 

Bu arada bu yazımı okuduğunuza göre, aklınızda misafir yazarlık yapma fikri var. Öyleyse bana iletişim sayfamdan ulaşarak harekete geçebilirsiniz !

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Bloglama

4 Yorumlar

 1. Beyin

  2 Nisan 2017 at 12:19 am

  Ayhan merhaba;

  Öncelikle içerik için teşekkürler oldukça faydalı bir konuya değinmişsin. Ozellikle eklemek istedegim bir nokta var oda misafir yazarlik sadece tanitim degil ayrica guzel bir blogger dostlugunun başlamasına yardimci olan bir unsur.

  Cevapla

  • Ayhan

   2 Nisan 2017 at 12:21 am

   Kesinlikle katılıyorum. Blog yazarları arasındaki bağı da güçlendirdiği bir gerçek.

   Cevapla

 2. Web Cenneti Blog

  4 Nisan 2017 at 1:25 am

  Değerli bilgiler için teşekkürler. Bence faydalı olmak için misafir yazar olmalı.

  Cevapla

  • Ayhan

   10 Nisan 2017 at 8:52 pm

   Yorumun için teşekkürler.

   Cevapla

Cevap Yaz