Anasayfa Bloglama En İyi Domain Nasıl Seçilir? 8 Adımda Alan Adı Seçimi

En İyi Domain Nasıl Seçilir? 8 Adımda Alan Adı Seçimi

9 Dakikada Okunur
0
0
183
Alan Adı Seçimi
Alan Adı Seçimi
Alan Adı Seçimi

Bir site açmadan önce, alan adı belirlemek stressli bir süreç olabilir. Bu süreci kolaylaştırmak adına, web siteniz için en iyi domain‘i ararken size yardımcı olacak ip uçlarını paylaşıyoruz…. İşte doğru alan adı seçimi için dikkat etmeniz gerekenler…

  1. Uzantı Seçimi

Günümüzde en yaygın uzantılar, “.com, .net ve .org” uzantılarıdır. Bunların yanı sıra .site, .photograph, .blog gibi niş uzantılara kadar pek çok yeni alan adı uzantısı da mevcuttur.

Akılda kalıcılık açısından her zaman .com uzantısını seçmenizi öneririz. Çünkü insanlar arasında .com alan adı hala en köklü ve güvenilir alan adı uzantısıdır. .site, .design veya .photography gibi henüz yeni olan alan adı uzantıları ziyaretçiler tarafından güvenilemez olarak algılanabilir.

.Com, en unutulmaz domain uzantısıdır. Birçok kullanıcı, özellikle teknik açıdan yetkin olmayanlar, düşünmeden her sitenin sonuna otomatik olarak “.com” yazarlar.

Web siteniz ali.photography gibi bir domaine sahipse ve kullanıcılarınız yanlışlıkla ali.photography.com yazarsa, aramalar photo.com’daki bir hata sayfasında sonuçlanacaktır. Dolayısıyla .com alan adı bu noktada avantajlıdır.

Bu konuda, unutmamanız gereken önemli bir nokta da, çoğu akıllı telefon klavyesinde otomatik olarak bir .com düğmesi olduğudur.

Seo açısından değerlendirilecek olursa, .com alan adının %1-2’den fazla bir tesiri yoktur.

  1. Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler bir domaindeki en önemli unsurdur. Alan adınızdaki anahtar kelimeleri kullanarak arama motorlarına web sitenizin ne hakkında olduğunu belirtirsiniz. Kaliteli içerik ve iyi bir kullanıcı deneyimi ile birlikte, alan adınızdaki anahtar kelimeler Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir. Alan adınızı ön plana çıkarmak için yaratıcı olmanız ve anahtar kelimelerinizi diğer kelimelerle birleştirmeniz gerekecek.

  1. Domain Kısa Olmalı

Anahtar kelimeler önemlidir, ancak domain uzun olmamalıdır. Kısa ve unutulmaz bir alan adı bulmak için yaratıcılığınızı kullanın. Alan adınız, 15 karakterden küçük olmalıdır. Daha uzun domainleri, kullanıcılarınızın hatırlaması zor olmaktadır.

Ayrıca, kullanıcıların daha uzun alan adlarına sahip sitelere gitmek isterken, yazım hataları artacağı için, mevcut trafiği kaybetme riski bulunmaktadır. Bu nedenle alan adınızı kısa tutmanız yararınızadır.

  1. Kolay Telaffuz Edilebilirlik

Yazarken olduğu kadar, konuşurken de alan adınızı kolayca paylaşabilmelisiniz. Alan adınızı paylaşmanızın, ne zaman isteneceğini asla tahmin edemezsiniz.

  1. Eşsiz ve Markalaşabilir Olmalı

Blog alan adınız benzersiz olmalıdır, böylece okuyucularınızın zihinlerinde öne çıkabilirsiniz. Nişinizdeki diğer blogları araştırmak ve hangi alan adlarını kullandığını öğrendikten sonra fikir yürütmeniz akıllıca olacaktır.

  1. Tirelemelerden Kaçının

Asla tire kullanarak bir domain oluşturmayın. Tireleler, ilişkilendirilmek istemediğiniz spam alanlarının bir işareti olabilir. Yani siteniz spam olarak algılanabilir. Ve potansiyel ziyaretçilerinize yanlış izlenim vermek istemezsiniz.

Tirelenen domainlerde, yazım hataları ile karşılaşılabilir. Tire işaretli alan adını seçmenizin sebebi vardır: çünkü istediğiniz alan zaten alınmış demektir, kullanıcılarınız, tirelemeleri yazmayı unutursa, rakibinizin bulunduğu siteye gider.

  1. Tekrarlanan Harflerden Kaçının

Bu hata, yazım hataları sebebiyle trafik kaybetme şansınızı artıracaktır. Örneğin, WordPressSetup.com gibi bir domain yazım hatalarına daha yatkındır, yanyana üç ‘s’ yer almaktadır ve sitenize gelmek isteyen ziyaretçilerin oranında düşüşe neden olabilir.

  1. Alan Adınızı Genişletilebilir Seçin

Nişinizle alâkalı bir alan adı seçmek faydalıdır, çünkü kullanıcılara sitenizin neyle ilgili olduğunun bir fikrini verir. Ancak seçeneklerinizi çok fazla sınırlamanız, ilerleyen zamanda sizi kısıtlayabilir.

Örneğin, bir çiçekçi zambaksatisi.com gibi bir alan adı seçebilir, ancak ilerleyen zamanda zambak dışında diğer çiçekler hakkında da yazım ve satış yapmak isteyebilir. Bu durumda alan adı, diğer çiçeklerle ilgilenen okuyucuların ilgisini çekmenizi engelleyebilir.

Bu nedenle sitenizi, yeni bir alana doğru açmak, site içeriğini genişletmek zor bir süreç haline gelebilir. Bu süreci doğru yapmazsanız arama motorlarında sıralamalarınızı ve trafiğinizi kaybedebilirsiniz.

Bu nedenle, web siteniz için en iyi alan adını seçebilmeniz adına bu kriterleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

        En İyi Domain Bulma Yöntemleri

En iyi domain bulma yöntemleri‘ hakkında önerilerimiz bu kadar. Bu makalenin, yeni kişisel veya ticari siteniz için kusursuz bir alan adı arayışınıza yardımcı olmasını umuyoruz.

Sizin de belirtmek istediğiniz noktalar varsa, lütfen yorum kısmından bize bildirin!

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Bloglama

Cevap Yaz