Anasayfa Misafir Yazar Domain Authority (Alan Adı Otoritesi) Nedir, Nasıl Artırılır ?

Domain Authority (Alan Adı Otoritesi) Nedir, Nasıl Artırılır ?

15 Dakikada Okunur
1
0
285
Alan Adı Otoritesi

Bir sitenin domain otorite değerinin onun seo başarısında %20 etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Yani alan adınız iyi bir DA değerine sahipse yazdığınız yazıların google da ilk sırada yer alma ihtimali diğer düşük sitelere göre daha yüksek olacak.

Peki domain otoritesi nasıl artırılır?

Hazırladığım detaylı yazımda adım adım yapmanız gerekenleri işledim. Bu adımları uygulayarak sitenizin değerini yükseltebileceksiniz. Yalnız başlamadan önce şu anki değerimizi ilk olarak öğrenelim.

Alan Adı Otoritesi
Alan Adı Otoritesi

DA değeri nasıl öğrenilir?

Open Site Explorer sitesini ziyaret ederek adres satırına sitenizi yazın ve arama butonuna basın. Çıkan sonuçlarda DA, PA ve Spam skorunuzu görebilirsiniz.

MOZ toolbar eklentisini chrome tarayıcınıza kurarak hem kendi hem de ziyaret ettiğiniz tüm sayfaların değerini kolayca öğrenebilirsiniz. Kullanım için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok!

Bunun yanında google da DA checker şeklinde arama yaparak karşınıza çıkan seo araçları sayfaları vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

Domain Authority (Otoritesi) Nedir ?

İngilizce Domain Authority ve kısaca DA olarak adlandırılan bu ölçüm MOZ ekibi tarafından geliştirilmiştir. Kısaca bir sitenin google da ne derece sıralanacağını tahmin etme amaçlı kullanılmaktadır. 0’dan 100’e bir değer ataması olur ve 100’e ne kadar yakınsanız o kadar iyi dereceye sahipsiniz anlamına gelir.

Page Authority (Sayfa Otoritesi) Nedir?

Alan adının olduğu kadar site içerisinde yer alan sayfaların da sıralama derecesi var. Yine MOZ tarafından geliştirilen bu ölçüm de sayfanız ne kadar yüksek PA değerine sahipse o kadar hızlı ve kolay üst sıralarda yer almasını öngörmektedir.

Burada sayfanızın aldığı backlinkler PA değerinden önemli rol oynuyor.

Bazı değerli açıkladıktan sonra şimdi gelelim alan adı otoritesi nasıl artırılır konusuna …

1 – Sitenizdeki bekleme süresini artırın

Ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği süreyi artırmak bir başka deyişle bounce rate değerini düşürmek hızlı bir şekilde domain otorite değerini artırmada size yardımcı olacaktır.

Sonuçta google sıralama faktörlerinde okuyucu etkileşimine de önem veriyor. Uzun uzadıya yazdığınız bir yazıda okuyucu, aradığı şey hakkında hiç benzerlik bulamıyorsa hemen terk edecektir ve google bu makaleyi boş makale olarak değerlendirip alt sıralara gönderecektir.

Peki okuyucuyu blogunuzda nasıl tutabilirsiniz?

2 – 1000+ kelimeden oluşan makaleler hazırlayın

Bir konuda yüzlerce yazının olduğu günümüzde artık rekabetin kazananları sağlam ve detaylı içerik yazanlar oluyor.

Çünkü okuyucu aklına gelen her sorunun yanıtlandığını yazıda görünce bir yorum, bir paylaşım ile ödüllendiriyor. Benzer şekilde bir başka blog yazarı da referans niteliğindeki bu yazıya backlink veriyor. Bu davranış biçimi de sizin yazınızla google da ilk 10 da yer almanızı sağlıyor.

O zaman yapmamız gereken

 • Detaylı bir yazı yazılabilecek güncel bir konu bulun
 • İlgili aramaları bularak konunuzu genişletin.
 • Komposizyon tekniklerinde olduğu gibi giriş gelişme ve sonuç bölümlerini sağlam oluşturun.
 • Gramer hatalarına dikkat ederek yazınızı tamamlayın.

Yayınlandıktan sonra yapmanız gereken yazınıza sahip çıkıp onu paylaşarak pazarlamanız.

3 – Her yazının altında ilgili yazılar eklentisini gösterin

Okuyucunun hemen bir yazı görüntüleyip sitemizi terk etmesini istemeyiz. okuduğu konu ile alakalı yazıları ona gösterip yazılarımın arasında gezmesini sağlamalıyız. Bunun en etkili yolu da ilgili yazılar eklentisi.

Çoğu tema bu eklentiye sahip. Bu yüzden siz de düzgün bir kategori yapısı oluşturarak yazılarınızın sonunda bu eklentinin gösterilmesine özen gösterin

4 – Yazı içi linkleme yapın

Yazı içerisinde ilgili noktalarda eski yazılarınıza atıfta bulunmak okuyucunun ilgisini bir başka yazınıza daha çekme konusunda size yardımcı olacaktır. Bir başka yazınıza atıfta bulunduğunuz zaman

 • Organik arama trafiği elde edebileceksiniz.
 • İlgili anahtar kelimede yükseliş sağlayacaksınız.
 • Sayfa görüntüleme sayısında artış göreceksiniz
 • Sayfanızın PA değeri artacaktır.
 • Arama motorlarının sitenizi daha iyi taramasını sağlanacak.

Otomatik linkleme kullanabilmeniz için wordpress üzerinde seo smart link ya da mentionable eklentilerini kullanabilirsiniz. Bunun yanında offline yazı editörlerinde Open Live writer kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli not: Yaptığınız iç linklemede linklerin yeni sekmede açılıyor olmasına özen gösterin. Çünkü bounca rate ölçümü aynı zamanda sitenizden ziyaretçinin terk etme oranıyla da alakalı. Ziyaretçinizin ilk gördüğü linke tıklayarak sayfanızın kapanıp başka sayfanın açılması sağlıklı bir hareket olarak görülmeyecektir.

5 – Korkmayın! Başla sitelere de link verin

Domain otoritesi için backlink profiliniz kadar harici linkler de önemli bir rol oynamaktadır. Link inşaanız için siz birilerine adım atacaksınız ki birileri de size dönüş yapsın.

Tabii bu demek değil ki her önünüze gelene link verin! Yukarıda bahsettiğim gibi referans niteliğinde olabilecek kaliteli yazılara link verip yazarı bu çalışmanızı haberdar edin.

Elbette sosyal medya araçlarını, yazılımlarını, online servisleri, ürünleri nofollow olarak işaretleyebilirsiniz.

6 – Backlink almaya çalışın

Kategorinizdeki kaliteli sitelerden backlink almak oldukça önemli. Ne kadar algoritma değişirse değişse link almak hala geçerli bir sıralama aracı.

İnternette sitenizi ekleyebileceğiniz otoriter ve kaliteli backlink veren siteler mevcut. Bunları ilk aşamada kullanabilirsiniz. bir adım ötesi de kendi kategorinizdeki sitelerden link almak.

Backlink almanız için yazdığınız yazıların referans niteliğinde bir yazı olması gerekiyor ki diğer blog yazarlarının dikkatini çeksin. Ya da siz aşağıdaki gibi link almanın en etkili yollarından olan misafir yazarlık çalışmasıyla link almayı başarmalısınız.

– Misafir yazarlık

Link inşaasından önemli rol oynayan ücretsiz en etkili link alma biçimi. Çoğu yazar bir başka site için yazma konusunda kendine uygun vakti bulamasa da size tavsiyem bu yöntemi mutlaka denemeniz yönünde olacaktır.

Otoriter bir siteye misafir yazar olmak o kadar kolay olmayacaktır. Emek sarf etmelisiniz. Yazınızı hazırlarken:

 • Sitenin sizin kategorinizde yazılar yayınladığından emin olun
 • Yazıya başlamadan önce yazarla iletişime geçin, çalışmanızdan kısaca bahsedin.
 • Yazı yayınlandıktan sonra kendi siteniz için yaptığınız gibi yazıyı paylaşın, ilgililere ulaştırın.

7 – Zararlı linkleri kaldırın

Google 2013 yılında yaptığı penguin algoritmasıyla bir anda çoğu sitenin sıralaması düştü. Sebebi ise zararlı sitelerden gelen backlinkler…

Nedir bir zararlı linkler ?

Zararli linkler oyun, kredi, cinsel içerikli sitelerden gelen linklerdir. İlaveten herhangi bir DA değeri olmayan, hiti düşük ve fazlasıyla dışarı link vermiş siteleri de bunlar arasında sayabiliriz.

Bunlar önceden çok önemli olmasa da şu anda sitenizin seo sunu etkileyecek derecede önemlidir.

Eğer sitenizde ani bir sıralama düşüşü yaşıyorsanız linklerinizi kontrol edin, bu tür linkler alıyor olabilirsiniz.

Bu tür linkleri nasıl bulabilirim?

Bunun için ahrefs gibi seo aracı kullanmak zorundasınız. Ücretsiz sürümüyle 4-5 linki görebilirisiniz. Eğer liste uzuyorsa bu aracı kullananlardan size rapor vermesini isteyebilirsiniz.

Linkleri bulduktan sonra Google disavow aracı yardımıyla google a bu linkleri bildirmelisiniz.

Son Sözler

Sitenizin google tarafından herhangi bir şekilde cezası yoksa yukarıda bahsettiğim yöntemler sayesinde sitenizin domain otoritesini artırabilirsiniz.

Sitenizin kaliteli içerik sunması, verdiğiniz ve aldığınız linkler oldukça önemli.

Page rank olayının kaldırılmasından sonra MOZ’un geliştirdiği DA ölçümü sitelerin sınıflandırılmasında kriter olarak kullanılıyor. O yüzden önce sitenizin değerini öğrenip sonra da yukarıdaki yöntemlerle bunu artırmanızı tavsiye ediyorum.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Misafir Yazar

Bir Yorum

 1. Blogdede

  30 Mayıs 2017 at 1:01 pm

  Özellikle tanıtım yazısı ve reklam alımında sitenin en çok önemsenen 2 değeri DA/PA olur genelde. Bu yazıda gayet güzel ve detaylı anlatılmış.

  Cevapla

Cevap Yaz