Anasayfa Tanıtım DİŞ İMPLANTLARI

DİŞ İMPLANTLARI

9 Dakikada Okunur
2
0
154
implant

DİŞ İMPLANTLARI HAKKINDA

İmplant Nedir?

İmplant, canlı dokular içine yerleştirilen cansız ve yapay  cisimlerdir.

İmplant Neden Yapılır?

İmplantlar, canlı dokular içine, sağlıklı ve canlı dişler gibi işlev görmesi gereken protez dişlerin, sağlam bir kök üzerine oturtulması için  yapılır.

Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantı, kısaca diş ekme işlemidir. Çeşitli sebeplerden dolayı kaybı yaşanan dişlerin,  yerine yeni dişlerin yapılması esasına dayanır. Diş implantı ile yapılan dişler, doğal  diş işleyişine en uygun olan ve en kullanışlı dişleri sağlar.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Diş implantları, damak içine diş kökü oluşturularak yapılır. Kök üzerine de yapılan yapay diş monte edilir. İşlem aşamalarına göz atacak olursak,

–  İmplant yapılacak olan yerler belirlenir ve muayene ile tedavi adımları belirlenir.
– Belirlemelerden sonra, implant yapılacak olan yerde, damağın üst kısmındaki yumuşak doku çevresinden kesiler açılarak kaldırılır.
– Doku kenara doğru kapak gibi açıldıktan sonra, damak içindeki kökler alınır. Ölmüş dişe dair kalan tüm ögeler temizlenir ve sinirler alınır.
– Alınan sinirlerden sonra özel bir alet yardımı ile kontrollü bir şekilde derin olmayan bir yuva açılır.
– Yuva açıldıktan sonra, yuvanın  ortasından, delik açılır. Delik implnat yerleştirilecek kadar derin açılmalıdır. Bu ayarlama doktorunuzun yaptığı implant boyu derinliğine uygun olarak yapılır.
– Bu noktaya kadar yapılan aşamalar kontrol edilir ve implant geçici olarak yerleştirilip, prova yapılır. Provaların sonucu olumlu ise vida şeklinde olan implant kalıcı olarak yerleştirilir.
– İmplantlar yerleştirildikten sonra, vida şeklindeki implat üzerine, protez dişler sabitlenir. Bu dişler genellikle porselen olarak yapılır.

Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra kontroller yapılır ve tedavi sonlanır. Fakat her implant tedavisinden sonra bir süre doktorunuzun belirrtiği süreler içinde periyodik olarak doktor kontrolüne gidilmelidir. İmplant uygulamaları estetik diş hekimi uygulamaları arasında da sıklıkla yer almaktadır.

İmplant Üzerine Yerleştirilecek Olan Dişler Neye Göre Ayarlanır?

Diş implantı yapılırken, ekilen kök üzerine yerleştirilecek olan dişler, orjinal diş boyutuna uygun olarak yapılır. Bunun için özel malzemeler ile ağız içinin ve tüm dişlerin hem bütün olarak hem de bölüm olarak ölçüleri, kalıpları alınır. Bu kalıplara göre ve  olması gereken işlevsel, estetik dişlere göre protez dişler üretilir. Üretilen dişler prova yapılmadan ve hastanın onayı alınmadan kalıcı olarak monte edilmez.

Diş İmplantları Ömür Boyu Kalıcı Mıdır?

Evet diş implantı ömür boyu kalıclık hedeflenerek yapılır. Fakat zaman içinde implant üzerindeki protez dişlerde bazı aşınmalar ya da olumsuzluklar yaşanabilir. Bu durumlar çeşitli kazalar ve travmalar sonucu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda sadece yapay diş yenilenebilir. Kök implantlar zarar görmez.

Diş İmplantları Kaç Seansta Yapılır?

Bu tedaviler 4 – 5 seansta yapılır. Çünkü öncelikle muayene, ölçüm ve ayarlamalar yapılmalıdır. Ardından sıra ile kökün temizlenmesi bir seansta ve diğer seanslarda implant yerleştirilmesi ve  protez dişlerin üretilip monte edilmesi farklı seanslarda uygulanır. Çünkü bir seansta hastanın dişçi koltuğunda çok uzun süre oturması işlemin tek seansta tamamlanması, yorucu ve ürkütücü olabilir.

Diş İmplantı Zaman İçinde Sararır mı?

Diş implantları, zaman içinde bir derece lekelenebilir. Bu durum hem yapay dişin yapıldığı maddeye göre hem de kişinin ağız bakımına gösterdiği özene bağlıdır.

Diş İmplantları Ağız İçindeki Tüm Dişler Uygulanabilir mi?

Elbette.  Bu yöntem ile diş ekme ve diş oluşturma ağız içindeki tüm dişler için uygulanabilir. Üst damakta da, alt damakta da rahatlıkla yapılabilir.

Buna ek olarak tüm dişlere uygulanabilecek olan implantlar da çeşitli şekillerde uygulanır.

Örneğin, ön dişler için yapılacak olan implantlarda köprülü implantlar yapılabilir. Tüm ağız için yapılacak olan implant tedavisi için ise her diş için ayrı ayrı implant yapmak yerine bölümlü implantlar yapılabilir.

Diş İmplantları Alerji Yapar mı?

Diş implantlarında vida olarak yapılan ve kök görevi gören kısım genellikle titanyum içerikli bir alaşımdan yapılır. Bu alaşım vücudun kabul edebileceği bir alaşımdır ve genellikle  ciddi reaksiyonlara rastlanılmamıştır. Çok yumuşak ve doğal ürünlerden yapılan implantlar sağlam ve işlevsel olmayacağı için implant yapımı için en uygun madde söz konusu alaşımdır.

Diş İmplantı Fiyatları Nedir?

İmplant diş fiyatları tedavi içeriğine göre farklılaşabilir. Bu sebep ile bize başvurarak implant fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

2 Yorumlar

 1. implant diş

  8 Ocak 2016 at 1:39 am

  2016 yılında kaç tl hocam fiyatlar sizde

  Cevapla

 2. zirkon

  21 Haziran 2016 at 1:18 am

  1000 tl den başlıyor galiba fiyatlar

  Cevapla

Cevap Yaz