Anasayfa Teknoloji Çok Yenilikçi ve Bir O kadar Şanssız Ürün : Oculus Rift

Çok Yenilikçi ve Bir O kadar Şanssız Ürün : Oculus Rift

9 Dakikada Okunur
1
0
173
Sanal Gerçeklik

Aslına bakarsanız 21 gün önce bu yazıyı yazmayı planlamıştım. Ancak nedendir bilmem bir türlü fırsat bulup bu konudaki düşüncelerimi yazıya dökemedim. Gerçi bu konu da aklıma nereden geldi bilmiyorum ama sonuç olarak önemli gördüğüm için yazmak istedim. Bakınız bu bir dramdır. Belki de önümüzdeki 15 yılın en çok kullanılacak teknolojisi üretip nasıl bundan yarar sağlanamaz, işte Oculus Rift bize bunu gösterdi. Ancak isterseniz konuyu biraz da derinden ele alalım. Sanal gerçeklik konusunda biraz derinlere inelim. Bu arada yazıyı biraz uzunca tutmak gibi bir amacım var. İsterseniz siz bir kahve alın ve aşağıdaki şarkı eşliğinde okumaya devam edin. Çünkü yazarken ben öyle yapıyorum.

Sanal Gerçeklik Nedir ?

Sanal Gerçeklik
Sanal Gerçeklik

Aslında sanal gerçeklik kavramı insanlığın hayatına Oculus Rift ile birlikte girmedi. Çok eskilerden beri insanlığın gündemini meşgul eden sanal gerçeklik ilk olarak 1930 yılında Stanley G. Weinbaum’ın kitabı olan Pygmalion’s Spectacles’da dile getirilmiştir.

Sonrasında ise kullanıcıya yönelik çalışmalar yürütülmüş ve 1962 yılında Sensorama ve 1995 yılında Virtual Boy ürünleri kullanıcılara sunulmuştur. Ancak pahalı olmaları dolayısıyla halk arasında yayılamamışlar ve dolayısıyla da yaygınlaşamamışlar. İşte geçen süreler sonrasında 2012 yılında Kickstarter üzerinde destek arayan bir proje herkese ilham verdi. Oculus Rift isimli proje sanal gerçeklik cihazını alınabilir bir fiyatta sunuyordu. Kickstarter kampanyası çok kısa bir sürede 2 milyon 437 bin 429 dolar toplamayı başaran Oculus Rift hepimizin aklına sanal gerçeklik olgusunu yerleştirmişti bile.

Oculus Rift…

Oculus Rift‘in yaptığı en büyük yenilik aslında hiçbir yenilik yapmadan sanal gerçeklik cihazını alınabilir bir seviyeye getirmesidir. Çünkü temelde bakarsak Oculus Rift içerisinde 7″ bir adet tablet var ve iki tane de mercek. Tablet bilgisayar ile iletişime geçiyor ve oyunlar ve diğer uygulamalarla etkileşime giriyor.

İşte bu yenilik yapmadan yapılan yenilik çok kısa sürede tüm dünyadaki teknoloji severlerin olduğu gibi teknoloji devlerinin de dikkatini çekti ve 2014 yılında Facebook Oculus Rift’i satın aldı.

Oculus Rift
Oculus Rift

Ancak yıllar geçmesine rağmen ortaya satın alınabilir bir ürün çıkmaması benim gibi tüm teknoloji severleri meraklandırmaya başladı. Tabi biz sade meraklanırken elinde güç ve para olan firmalar durumu fırsata çevimeye çalıştı. Ve belkide Oculus‘u en zayıf olduğu yönüyle vurdular, mobilite ! Evet Oculus Rift’in çalışabilmesi için bir bilgisayara bağlı olması gerekiyor ve bilgisayarda oyunların da sistemle iletişime geçebilmesi gerekiyor. Ancak geçen zamanlar içinde teknoloji kullanıcıları bilgisayardan kopmuş mobil cihazlara yönelmişti bile.İşte bu durumu görüp atılılım yapan firmaların başında Google geliyordu.

Google Cardboard

Google Cardboard
Google Cardboard

Evet sevgili Google fırsatı değerlendirmekte çok da zorlanmadı. YouTube üzerinde 360° video desteğini aktif eden firma, Cardboard projesi ile kartondan sanal gerçeklik gözlüğü yapmayı başardı. Ve en önemli artısı da bilgisayara bağımlı olmadan her an yanımızda olan cep telefonları ile uyumlu bir sanal gerçeklik cihazına sahip olmamızdı.

Ve sıra diğer firmalarda

Durumun farkına varan diğer tüm firmalar sanal gerçeklik cihazlarını mobil cihazlarla uyumlu hale getirip piyasaya sunmaya başladılar. Samsung, Lg ve HTC derken Çin’li firmalar da olaya el attılar. Oculus hala ürününü piyasa çıkarmaya çalışırken bugün 25TL gibi bir paraya cep telefonlarımızla uyumlu sanal gerçeklik cihazları alabiliyoruz. Hem de kartondan değil, plastik basımlı !

Biz oyunlara yönelik bir cihaz hazırlıyoruz 

Bu durumu fark eden Oculus Rift yöneticileri kendilerini savunmak için çıkan cihazların mobil cihazlarla uyumlu olduğunu buna karşılık kendi yaptıkları cihazın oyunlara yönelik olduğunu söylüyorlardı. Ancak maalesef bu konuda da fazla şansları gitmedi. Çünkü bu alanda da önlerine PlayStation ve Microsoft çıktı. İki firma da oyunculara yönelik hazırladıkları VR cihazlarının duyurularını  neredeyse 2 yıl önce yaptılar bile.

PS VR vs Hololens
PS VR vs Hololens

Oculus Rift Şimdi Ne Yapacak

Firma şu aralar Samsung ile yaptığı ortak çalışma ile Gear VR çalışmasını yürütüyor. Diğer yandan da Oculus Rift’i pazarlamaya çalışıyor. Ancak yazılım tarafında destek bulamadıkları taktirde işleri çok zor olacaktır. Çünkü cihazı yapmaktan ziyade oyunlarca ve uygulamalarca desteklenmesi gerekir. Bakalım ileriki dönemlerde hak ettikleri değeri alabilecekler mi ? Hayatımıza sanal gerçeklik kavramını soktuğun için teşekkürler Oculus Rift !

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Teknoloji

Bir Yorum

  1. Ece

    7 Kasım 2016 at 12:13 am

    Gerçekten güzel bir derleme olmuş. Oculus ilk çıktığı zamanlarda ne kadar heyecan duyduğumu hatırlıyorum. Hep böyledir, tozlu raflardan çıkartıp yenileyip sunarsınız, sizin elinizde patlar. Oculus iyi bir gidiş yolu çizemedi. Daha doğrusu VR ile ne yapacağımızı bilemedik onlar da bilemediler. 360 derece video izlemek mi? Oyun oynayabilmek mi? Cardboardlar şuanki durumda tatmin ediyor. Ancak 360 derece hâlâ çekici bir izlenilirliğe sahip değil. Şuanki vr teknolojisi işin 144p kısmında bir yerde. Dediğiniz gibi, bakalım neler göreceğiz.

    Cevapla

Cevap Yaz