Anasayfa Kişisel Bu Yaz Kültürel Bir Tatil Yapsam Nasıl Olur ?

Bu Yaz Kültürel Bir Tatil Yapsam Nasıl Olur ?

7 Dakikada Okunur
7
0
507
Kapadokya

Yaz tatili ile ilgili planlarınızı yaptınız mı? Belki de büyük bir kısmınız yaz tatilinizi bile bitirdiniz. Ancak ben bu yaz, planlarımı düzgün oluşturamadığım için bildiğimiz anlamda bir tatile çıkamadım. Ancak bildiğiniz gibi İzmir‘de yaşadığımdan bu bana büyük bir eksiklik gibi gelmiyor. İstediğim gün yola çıkarak 1 saatte denize gidebiliyorum. Kasım ayında askere gideceğim için bir süre boş vaktim de olacak. O arada bir kültürel tatil yapmayı planladım. Aslında sadece bir taslak olarak oluşturduğum bir seçenek olacak. Yapıp yapmayacağıma henüz karar vermedim. Ama yine de sizlere de örnek olması açısından kaleme almak istedim.

Kültürel Tatil de nedir ki?

Aslına bakarsanız litaratürde böyle bir söylem var mı emin değilim. Ama kafamdakinin tam karşılığı bu oluyor. Çünkü özellikle ülkemizde tatil denince herkesin aklına deniz, kum ve güneç geliyor. Gerçi şöyle bir ortam da hoş olurduya, neyse :)

Deniz, Kum ve Güneş
Deniz, Kum ve Güneş

Neyse fazla dikkatimizi dağıtmayalım. Bizim hedefimiz farklı. Şu andaki amacım farklı bir tatil planlamak. İlk hedefim kısa süre zarfında görülmesi gereken müze, görülmesi gereken yerler ve fotoğraflanması gereken alanları gezmek olacak. Sizler de benzer bir plan yapacaksanız kağıt kalem alın ve ihtiyaçları not edin.


 

Yanıma Neler Almalıyım ?

 • Yeterli Miktarda Para
 • Cep Telefonu
 • Taşınabilir Şarj Cihazı
 • Fotoğraf Makinası
 • Yedek pil ve Hafıza kartı
 • Not Defteri
 • Laptop

Aslına bakarsanız bu ihtiyaçlar yollarda ve gittiğiniz mekanlarda işinize yarayacak temel ihtiyaçlardır. Kendi bütçenize göre revize edebilirsiniz. Ama böyle bir gezide mutlaka bir fotoğraf makinası edinmelisiniz. Ben elimdeki ürünleri listeledim. Fotoğraf makinası olarak da Canon 600D kullacağım. Bu arada lafı gelmişken çektiğim fotoğrafları merak ediyorsanız sizleri şuraya alayım. Hoşunuza gideceğini düşündüğüm fotoğraflarım var. Neyse konumuza geri dönelim.

Tabi böyle bir tatil planında en büyük giderim otobüs bileti  olacak. Çünkü planıma göre konaklama için masraf yapmayacağım. Akrabaları kullanmak yararıma olacaktır :)

 

Kabaca planı oluşturalım

Öncelikli amacım Ankara’ya gidip Anıtkabir’i ziyaret atmek olacak. Bunun için öncelikle İzmir – Ankara otobüs bileti almam gerekli. Otobüs biletinin en güzel yanını kullanarak şu anlık sadece planlıyorum. Gitmeye karar verdiğimde biletimi alır giderim.

Anıtkabir
Anıtkabir

Daha önceden gittiğim için orada biraz daha az vakit geçirmeyi planlıyorum.Sabah çok erken zamanda Anıtkabir‘i ziyaret edip, fotoğraf çekeceğim. Daha sonra da kendimi ikna edebilirsem Kapadokya‘ya gidip peri bacalarını görüp, fotoğraflamak istiyorum. Baktığıma göre 3 saatlik bir mesafe var Ankara ile Kapadokya arasında.

Kapadokya’da yükseklik korkumu yenebilirsem gün doğumu etkinliğine katılarak gök yüzünden, yer yüzünü fotoğraflamak istiyorum. Ama asıl mesele aradaki vakti geçirecek güzel bir (ve uygun tabii) butik otel ayarlamak. Biraz daha bakıp bulabilirim herhalde.

Kapadokya
Kapadokya

Daha sonra da oradan İstanbul otobüs bileti ile kuzenimin yanına geçerim. Orada bir gün dinlendikten sonra ilk hedefim Miniyatürk ziyareti olacak. Çünkü merak ettiğim halde gittiğimde ziyaret edememiştim. Bunun harici planı da kuzenime bırakıcam. Herhalde güzel, fotoğraf çekebileceğim yerleri gösterir bana. Çünkü buraya kadarki planla bile yoruldum :)

Bakalım planı oluşturdum ve şimdiden heyecanlıyım ama gerçekleştirebilecek miyim emin değilim. Ben yapamasam bile aranızdan biri buna benzer bir tur yaparsa beni anar ve yorumlarda iletirse gitmiş kadar olurum. Aslında olmama ama hiç yoktan iyidir :)

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

7 Yorumlar

 1. Meçhul Adam

  27 Temmuz 2015 at 10:48 pm

  500px te ki fotoğraflarınız gayet güzel. Kültürel tatile gelince İstanbul en başta yer alır. Bunun dışında güney doğu illerini ziyaret edebilirsiniz :)

  Cevapla

  • Ayhan

   27 Temmuz 2015 at 11:39 pm

   Bakalım, fırsat buldukça gidip gezmek gerek. Ama bu aralar en çok Kapodokya göresim var.

   Cevapla

   • Meçhul Adam

    27 Temmuz 2015 at 11:47 pm

    Kapodokyaya bir türlü gidemedim. Baya met ediyorlar.

    Cevapla

    • Ayhan

     27 Temmuz 2015 at 11:49 pm

     Bende yükseklik korkusu da var ama şu balonlara binip fotoğraf çekmeden de göçmek istemiyorum buralardan :)

     Cevapla

     • Meçhul Adam

      28 Temmuz 2015 at 12:01 am

      Binmek lazım tabi de fiyatları pahalı ve güvenlik problemi var :)

     • Ayhan

      28 Temmuz 2015 at 12:04 am

      Zaten güvenlik dedin beni bitirdin :)

 2. Paykasa

  9 Şubat 2016 at 12:44 am

  Bu yaz kısmet olursa gitmeyi düşünüyorum. Küçüklüğümden beri hayalimde olan bir yer Kapodokya.

  Cevapla

Cevap Yaz