Anasayfa Tanıtım Botoks ile Yaşlanmayı Erteleyin

Botoks ile Yaşlanmayı Erteleyin

6 Dakikada Okunur
0
0
71
Botoks-nasİl-etki-eder

Her insanın farklı farklı şekillerde mimik hareketleri vardır.  Bu mimik hareketleri ile yüzdeki çeşitli kaslar sürekli kasılmakta ve bu bölgelerde kırışıklıklar oluşmaktadır. Tabi ki yaşlanma ile cildin hücre üretimi,  savunma durumu,  kollajen ve elastik liflerde azalma kırışıkların ana sebebidir.  Botoks işleminde saflaştırılmış protein yapıda bir ilaç kullanılmaktadır.  Mimik kaslarına uygulanan enjeksiyon ile kasları uyarması engellenerek kasılma geçici olarak durdurulabilmektedir.  Böylece kas kasılamadığı için cildi de daha pürüzsüz ve gergin gösterebilmektedir.  Botoks işlemi ortalama on ile onbeş dakika sürmektedir.  

Botoks-nasİl-etki-eder

Bu işlem gerekli bölgelere doktor tarafından belirlenen dozlarda botulinum toksinin enjekte edilerek yapılmaktadır.  İşlemde insülin iğnesinin ucu kullanılmaktadır.  Acı oldukça azdır. İşlem öncesinde botoks yapılacak bölgeyse buz uygulaması yapılabilmekte veya anestetik krem kullanılabilmektedir.  Uygulama sonrası günlük aktiviteye devam edilebilir.  Bu uygulama mutlaka anatomik bilgisi olan bir hekim tarafından yapılmalıdır.  Her insanın yüz kırışıklıklarının göre müdahalede bulunmak,  birbirine benzeyen yüzlerin oluşmasını engellemektedir.  Botox temel olarak alın çizgileri,  kaş arası çizgileri,  göz kenarı kırışıklığı,  kaş kaldırma işlemlerinde kullanılmaktadır.  Az düzeyde de olsa burun etrafında oluşan kırışıklıklar,  üst dudak kırışıklıkları,  marionette (üzüntü) çizgileri,  boyun çizgileri ve platisma bantları,  yüzde asimetri oluşturmak için de kullanılmaktadır.  İşlemde üç veya yedi gün sonra etkisi görülmektedir. Fakat net olarak on veya ondört gün içerisinde görülmektedir.  Bu süre içinde kontrol amaçlı doktor tekrar inceleme yapabilmektedir.  İşlemin etkisi dört aya kadar sürerken bu kişiye göre değişmektedir.  Az da olsa hastaların botox toksinine karşı alerjik bir reaksiyon oluşabilmekte ve işlem sonrasında kızarıklıklar,  kaşıntılar veya daha ciddi sorunlar oluşabilmektedir.

Botoks Hangi Uzmanlık Alanından Doktorların Yapabileceği Bir Uygulamadır?

Botox mutlaka dermatolog doktorların veya estetik plastik cerrah doktorların yapması gereken bir uygulamadır. Bu konuda uzman olmayan doktorların ve hatta doktor olmayan güzellik uzmanlarının botulinum toksin uygulaması yasak ve tehlikelidir.

Bakınız: Ankara Botoks

 Bu sebeple uzman bir doktor ile tüm olasılıklar dikkatlice incelenerek tedaviye başlanılması gerekmektedir.  Uygulama yapılan kişinin yüzüne parlak,  aydınlık bir görüntü gelmektedir.  Cilt gergin ve genç bir hal almaktadır. Botoks uygulaması aşırı terlemelerin önlemesinde başarılı bir tedavi sağlamaktadır.  Ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesiyle etki etmektedir.  Aşırı terlemenin oluştuğu bölgeler tespit edilerek,  bu bölgelere ince iğnelerle küçük dozlarda botox enjeksiyonu yapılmaktadır.  Tedavi genelde altı veya dokuz ay sürmektedir.  Botoks tekrarlanması durumunda kalıcılığı da artan bir uygulamadır.  Ancak buna rağmen tekrar mecburiyeti yoktur.  İlk uygulama da dört ay kalıcılığı olmasına rağmen işlemin tekrarlanmaması halinde ise cilt hemen eski haline dönmemektedir.

Detaylı Bilgi: Ankara Dermatolog

  • Botoks

    Botox Hakkında Merak Edilenler

    Botox genellikle yüzde oluşan kırışıklıkların giderilmesi için kullanılan bir yöntemdir. B…
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz