Anasayfa Bloglama Blog Yazmanın Bana Kattıkları

Blog Yazmanın Bana Kattıkları

6 Dakikada Okunur
7
0
1,117
Blog Yazmanın Bana Kattıkları

En son yazdığım yazıdan da görebileceğiniz gibi 4 yıldır kişisel blog yazıyorum. Her hafta kendimi motive ederek yazı yazmaya çalışıyorum ve doğal olarak yazı konusu bulabilmek için sürekli araştırıyorum, okuyorum ve izliyorum. Zaman içinde blog yazmanın faydaları konularında gördüğümüz bazı etkilerin bana da olduğunu gözlemlemeye başladım. Bu yazımda da blog yazmanın bana kattıkları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

1 – Yazma alışkanlığı kazandım

Evet blog yazmanın en beklenen ancak buna rağmen zor olan bir alışkanlıktır yazı yazmak. Aslına bakarsanız burada bana en çok kattığı olay not alma alışkanlığı kazanmam oldu. Bunun benim profesyonel hayatıma katkısı olumlu yönde oldu. Toplantılara not defterim, ajandam ile gitme alışkanlığı edindim. Daha düzenli not tutar haline geldim. Bu bana iş takibinde kolaylık sağladı ve zamanımı daha doğru kullanmaya başladım.

İş Hayatının Can Damarı : Zaman Yönetimi

2 – Araştırma Alışkanlığı Edindim

Kişisel blog yazarlarının kuşkusuz en ok zorlandığı konuların başında yazacak konu bulma geliyor. Dolayısıyla belli aralıklarla içerik üretmek için herkesin bir yöntem bulması gerekiyor. Dolayısıyla da araştırma yaparak dünya ve ülke genelindeki blog yazarlarının gündemlerini takip etmek biraz gereklilik oluyor.  Ayrıca teknoloji, oyun ve sinema dünyasındaki gelişmeleri araştırmak da yazacak konu bulma konusunda bana yardımcı oluyor. Mesleğim gereği zaten araştırma sevdalısı olduğumdan, blog yazmak için yaptığım araştırmalar bana kişisel gelişim anlamında katkılar yaratmaya başladım. Zaman yönetimi, üretkenlik ve proje yönetimi gibi konular hayatıma girdi. Bu sayede iş hayatımdaki yoğunluğumu daha kolay yönetmeye başladım. Ancak bu alanda daha kat etmem gereken çok olduğu da gerçek.

Kişisel Blog Konusu Bulamayanlara Tavsiyeler

3 – Okuma Alışkanlığı Edindim

Okuma Alışkanlığı
Okuma Alışkanlığı

Okuma alışkanlığı kazanmak benim en çok önem verdiğim konuların başında geliyor. Açıkça itiraf etmem gerekirse yakın zamana kadar kitap okuma alışkanlığı olan biri değildim. Ancak blog yazmaya başlamam ile bunun bir eksiklik olduğunu fark ettim ve bunu düzeltmeye karar verdim. Yukarıda da dediğim gibi blog konusu bulmak amacıyla yaptığım araştırmalar ve okuduğum kitaplar sayesinde artık okuma alışkanlığı edindim. Bundan sonraki hedefim de bu alışkanlığımı devam ettirmek.

4 – Network Oluşturdum

Blog yazmaya başlamanızla birlikte, farklı blog yazarları ile ilişkiler kurmaya başlıyorsunuz. Eskiden sadece siz başka bloglara yorum atarken artık sizin blogunuza da yorumlar gelmeye başlar. Ve sonrasında diğer blog yazarları ile iyi ilişkiler kurmaya başlarsınız. Bu kişiler ile oluşturduğunuz ilişkiler ummadığınız bir anda size yardımcı olabilir. İş hayatında da çok önemli olan network, blog yazarlığı ile de geliştirilebilir.

5 – Gelir Elde Ettim

Evet kabul edelim ki eğer siz de blog yazmıyorsanız en çok merak ettiğiniz madde burası. Evet söyleyebilirim ki düzenli ve kaliteli içerik yazarak gelir elde edebilirsiniz. Ben de bir miktar gelir elde ettim ve ediyorum.


Aslına bakarsanız çok daha fazla maddeler eklenerek yazıyı uzatıp size anlatabilirim. Ancak bu aşamadan fazlası biraz sıkıcı olabilir. Dolayısıyla burada sonlandırıyorum. Ancak bitirmeden konu hakkında sizin yorumlarınızı da beklediğimi bildirmek isterim :)

 

 • Blog Yazmaya Başlayın

  Üniversiteyle Birlikte Blog Yazmaya Başlayın

  Merhaba Arkadaşlar, Diğer sitelerimle uğraşırken bir süre buray çok fazla yazı giremedim. …
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Bloglama

7 Yorumlar

 1. Berat

  3 Ağustos 2017 at 9:16 pm

  Merhaba blogunuzu rastgele kişisel blogları gezerken gördüm gerçekten bu kadar kısa ve güzel okuyucuyu sıkmayan yazılar görmek ve okumak beni çok mutlu etti. Üniversiteyle birlikte bloglamaya başlayın yazınızı da gördüm acaba bende günlük üniversite ve günlük hayatta sizin gibi yazılar yazsam özgün bir şekilde bir yere gelebilir miyim?

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   3 Ağustos 2017 at 10:42 pm

   Merhaba,

   Öncelikle yorumun için teşekkürler. Tabii ki düzenli içerik ve bir tarz ile bir okuyucu kitlesi edinebilirsin.

   Cevapla

   • Berat

    4 Ağustos 2017 at 12:32 pm

    Aslında kafamdan insanlar bilgi edinmek için interneti kullanıyor benim yazılarımı ne yapsınlar düşüncesini atamıyorum.

    Cevapla

    • Ayhan KORKMAZ

     4 Ağustos 2017 at 12:37 pm

     Bu durumu düşünüyorken, binlerce blog varken neden benim bloguma yorum attığını düşünmeni öneririm. Eninde sonunda kaliteli içerikler dikkat çekebiliyor.

     Cevapla

     • Berat

      4 Ağustos 2017 at 3:19 pm

      Gerçekten çok güzel cevaptı :) beni ikna ettiniz en yakın zamanda blogumu açmayı planlıyorum

 2. aysebeyza

  9 Ağustos 2017 at 9:06 pm

  ne kadar kazandığınız hakkında birşeyler yazabilir misiniz

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   9 Ağustos 2017 at 9:21 pm

   Vereceğim bilgi çok doğru olmaz. Çünkü bu tamamen sizin kendi performansınıza özeldir.

   Cevapla

Cevap Yaz