Anasayfa Bloglama Blog Yazısının Algoritması

Blog Yazısının Algoritması

8 Dakikada Okunur
16
0
1,378
Blog Yazısının Algoritması

Blog yazarlarının bir yazıyı hazırlarken geçirdikleri evreler farklı olabiliyor. Ancak temelde benzer adımlar uygulanıyor. Çünkü etkili blog yazıları yazmak konusunda genel geçer kurallar oluşmuş durumda. Ancak bildiğiniz gibi, yada bilmeniz gerektiği gibi blog yazısı hazırlarken belli bir düzene göre çalışmak gerekli. Ben bu evreye blog yazısının algoritması diyorum.

Blog Yazısının Algoritması
Blog Yazısının Algoritması

Belkide bu ifadeyi kullanmamda yazılımcı olmamın ufak bir payı vardır :) Ancak tam olarak karşıladığını söyleyebilirim. Çünkü bir blog yazısının planlanması, yazılması ve sosyal olarak desteklenmesi bir düzene göre yapılmalı ki etkili bir yazı ortaya çıksın. Bu yazımda da kendi yazılarımı oluştururken geçirdiğim evreleri ve yaptığım işlemleri sizlere aktarmak istedim. Fazla uzatmadan hemen başlayalım.

1 – Fikir Oluşturma

Blog yazılarının en önemli kısmı belkide fikir oluşturma aşamasıdır. Çünkü kişisel bloglar tamamen kişinin bilgi, beceri ve ilgilerine göre şekillenir. Dolayısıyla diğer tür sitelere göre içerik oluşturmak zordur ve oluşan içerikler kıymetlidir.

Öncelikle içinizde bir yazma dürtüsü uyanmalı. Eğer bloga yazı yazmaya karar verdiyseniz, artık fikir üretmeye çalışmalısınız. Çünkü yazmak için kritik saatlere girdiniz. Şevkiniz kaçmadan işe koyulmalısınız.

Eğer aklınıza fazla birşey gelmiyorsa takip ettiğiniz bloglardan esinlenme yapabilirsiniz. Bunda bir sıkıntı çıkmayacaktır. Çünkü esinlendiğiniz konuyu kendi görüşünüze göre ele alacaksınız.

Blog
Blog

2 – Yazı içi kurguyu oluşturma

Bu aşama yazının tüm gidişatını etkileyeceği için dikkatli olmak ve mümkünse bir bardak kahve eşliğinde yapmak gereklidir :) Yazmayı planladığınız yazının tüm hattını, eklemeyi planladığınız resimleri ve alt başlıkları oluşturmanızda fayda var. Bu sayede yazıyı yazarken geçireceğiniz süreyi azaltırsınız.

Bu kısmın sonunda, yazının bittikten sonraki hali kafanıda veya not alıyorsanız notlarınızda belirmesi gerekir. Kısacası yazı kafanızda bitmeli. Artık eyleme geçme vakti.

3 – Kaliteli Görseller Kullanma

Blog yazılarının okunmasında ve etkili olmasından en önemli etmen kesinlikle görsellerdir. Yazı içinde konuya uygunve okuyucuyu rahatlatacak görseller kullanmak büyük etki yaratacaktır. Bu konuda sizlere iki site önerebilirim.

https://pixabay.com/

https://pixlr.com/

İlk sitede arama yaparak kullanabileceğiniz kaliteli ve ücretsiz görseller bulabilirsiniz. Daha sonra da ikinci siteden görsellere yazı ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Örnek olması açısından bu yazıdaki görselleri bu iki site kombinasyonu ile oluşturdum.

Görsel kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, okuyucunun sıkılmasını engellemektir. Belirli aralıklarla ilgi çekici görseller koyarak okuyucunun ilgisini toplamalısınız.

4 – Akıcı bir üslupla yazıyı hazırlama

Her şey tamam, artık bu noktada aktarmak istediklerimizi akıcı bir üslupla aktarmamız gerekiyor. 2. aşamada kurguladığınız alt başlıklara ayırarak yazıyı oluşturmak, okunurluk açısından faydalı olacaktır. Sonuçta okuyucu sıkıldığı an çıkıp gidecektir.

Sosyal Medya
Sosyal Medya

5 – Yazıyı sosyal medyada paylaşma 

Artık yazı yayınlandı. Fakat işimiz bitmedi. Bu aşamada yazıyı kullandığınız sosyal medya hesaplarında paylaşmanız gerekli. Bu hem daha fazla kişiye erişmeniz açısından önemli hem de indexlenmesi açısından gereklidir. Artık yeni Google güncellemelerine göre, sosyal medyanın kullanılmadığı yazıların büyük kitlelere ulaşması imkansız. Bu nedenle kendi hesaplarınızı güçlendirmeniz sizin işinize yarayacaktır.

Yorum
Yorum

6 – Yorumlara cevap verme

Artık herşey tamam, sizin tek yapmanız emek vererek oluşturduğunuz yazınıza gelen yorumlarla mutlu olmak ve gelebilecek sorulara cevap vermek. Bu aşamayı göz ardı etmemeniz gerekli. Çünkü yorumlara cevap vermezseniz yavaş yavaş yorumlar azalacaktır.

Bu son maddeyle beraber ben de bu maddeleri bitirdim ve son aşamada sizlerin yorumlarını bekliyorum :) Haydi klavyenize sağlık..

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Bloglama

16 Yorumlar

 1. Kağan

  30 Temmuz 2015 at 12:33 pm

  Dediklerinizin hepsi çok doğru yazı için çok teşekkürler

  Cevapla

  • Ayhan

   30 Temmuz 2015 at 3:40 pm

   Yorumun için teşekkürler Kağan.

   Cevapla

 2. Ahmet

  1 Ağustos 2015 at 8:47 pm

  Hocam bence en önemli olan özgün içerik ve üslup.

  Cevapla

  • Ayhan

   1 Ağustos 2015 at 10:37 pm

   Öyle ama bazı şartları yerine getirmezsek özgün yazılarımız boşa gidebilir.

   Cevapla

 3. Oğuz Veli Yavaş

  3 Ağustos 2015 at 8:42 pm

  Güzel konu olmuş Ayhan. Emeğine sağlık.

  Cevapla

  • Ayhan

   3 Ağustos 2015 at 9:01 pm

   Teşekkür ederim Oğuz.

   Cevapla

 4. Yasin Ergül

  4 Ağustos 2015 at 1:41 pm

  Kaliteli&dikkat çeken görsel kullanmak etkili oluyor gerçekten bunu bizzat denedim sitemde :)

  Cevapla

  • Ayhan

   5 Ağustos 2015 at 1:11 am

   Aynen öyle, kaliteli görseller bence yazının en temel ögesi oluyor.

   Cevapla

 5. Meçhul Adam

  4 Ağustos 2015 at 10:18 pm

  En başta kendinizi zorlamadan severek blogda içerik paylaşılmalıdır. 1. madde içinde bloglar dışında sözlüklerde ki başlıklarda ilham kaynağı olabilir.

  Cevapla

  • Ayhan

   5 Ağustos 2015 at 1:09 am

   Haklısın, sözlükler de işe yarayabilir.

   Cevapla

 6. Mustafa Türköz

  15 Ağustos 2015 at 6:00 pm

  Çok sade ve güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler yazı için.

  Cevapla

 7. Gökhan

  8 Eylül 2015 at 9:42 am

  Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim. İçerik özgün olduktan sonra ve sosyal ağlarda paylaşıldıktan sonra ziyaretçi konusunda çok ama çok faydası oluyor.

  Cevapla

 8. elif

  30 Eylül 2015 at 3:56 pm

  Selam. Görsellerde sıkıntı yaşıyorum. Bloguma da bakarsanız genelde düşük çözünürlüklü görseller kullanmak zorunda kalıyorum. Yazdığınız siteleri deneyeceğim. Teşekkürler.

  Cevapla

  • Ayhan

   30 Eylül 2015 at 4:22 pm

   Acaba temandan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Daha büyük ve oturan görsellerle etkiyi arttırabilirsin bence. İyi bloglar :)

   Cevapla

 9. tozlu giyim etek

  28 Ekim 2015 at 12:23 am

  Bence en önemlisi fikri bulup akıcı yazabilmek sonrası ger türlü okunuyor yazı kendini okutturuyor.

  Cevapla

 10. Cihat KISA

  4 Eylül 2016 at 2:00 am

  Güzel ve faydalı bilgiler ancak bir de güncel teknolojileri takip etme kısmı var ki bazen çok önemli olabiliyor.

  Cevapla

Cevap Yaz