Anasayfa Finans BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

4 Dakikada Okunur
0
0
55
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi, mevcut kamu sosyal güvenlik sistemine ek olarak bireylere emeklilik döneminde gelir sağlamayı amaçlayan özel bir tasarruf sistemidir. Hiç bir şekilde zorunluluğu olmayan bu sistem ödenen paraya göre miktarı değişen devlet katkısı ile de desteklenir. Amaç bireylerin emeklilik döneminde de aynı yaşam standartlarını sürdürebilmelerine dayanmaktadır.

Herkesin BES yani Bireysel Emeklilik Sistemine girmeleri için bir çok nedeni vardır. Sistemde 10 yıl kalarak ve en az 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanıyoruz. Rahat bir emeklilik geçirmek hayali ile gönüllü olarak dahil olduğum Bireysel Emeklilik Sistemine, Kuveyt Türk’ün bana sunduğu oranlar çerçevesinde ödeme yapmaya başladım. Belirtilen süre ve şartlar olgunlaştıktan sonra geri ödeme için üç farklı seçenekten birini seçerek faydalanabilirim. Birikimlerimi toplu alacağım gibi, tercihlerim doğrultusunda bir geri ödeme planı dahilinde programlı olarak da alabilirim. Bunlardan birini tercih etmek istemezsem eğer yıllık gelir sigortası ürünü satın alarak emeklilik maaşı alabilir veya hesabımdaki tutarı belirtilen seçenekler arasında paylaştırabilirim. Dönemsel ihtiyacıma göre tercih yapabileceğim seçeneklerden biri üzerinde yoğunlaşabilirim.

Güven, şeffaflık, devlet katkısı, emeklilik gelirimi etkileyen kararlarda söz hakkı sahibi olmam ve ödemeye ara verme hakkı gibi pek çok tercih nedenim bulunuyor. Ödeyeceğiniz miktarın %25 nin devlet katkısı olması büyük bir avantaj sağlıyor. Buna göre bütçenizi belirleyerek belki tahmininizin üstünde ödemeler ile emeklilik gelirinizi yükseltebilirsiniz. Kuveyt Türk’ün sunduğu hizmetlerden biri olan bireysel emeklilik birikim hesaplama ile bütçenizi ayarlamanız daha kolay hale gelir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin seçebileceğimiz üç farklı çeşidi bulunuyor. Bunlardan biri aylık 125 TL ve üzeri katkı payı ile katılabilinen Yeni Hesaplı Katılım Emeklilik Planı, diğeri aylık 500 TL ve üzeri ödeme ile dahil olunabilen Yeni Özel Katılım Emeklilik Planı ve tercih edilebilecek bir başka plan olan aylık 1.200 TL ve üzeri bir katkı payı ile Yeni Güzel Katılım Emeklilik Planıdır. Her birinin ödemesi ve karşılığına alabileceğimiz avantajları farklıdır. Kuveyt Türk’ün sunduğu hizmetlerden biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin avantajlarından faydalanmak için seçimimizi iyi yapmalıyız. Hem geleceğimizi yani emekliliğimizdeki yaşam standartlarımızı artırmak adına hem de mevcut durumumuzdaki bütçemizi düşünerek önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeliyiz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Finans

Cevap Yaz