Anasayfa Misafir Yazar Bir Başka Kedi Cinsi: Munchkin

Bir Başka Kedi Cinsi: Munchkin

14 Dakikada Okunur
5
0
259
Munchkin

Özet: Sosisi anımsatan fiziksel özellikleriyle tüm ilgiyi üstünde toplayan Munchkin cinsi kedileri daha yakından tanımak ister misiniz?

Munchkin, kısa bacakları ile diğer kedilerden anında ayırt edebileceğiniz karakteristik bir kedi cinsi. Bu güzel kedimiz kısa bacakları sebebiyle fazla hareketli olamıyor, atlayıp zıplayamıyor.

Kendine has özelliklerinden biri de uzun ve tüylü bir gövdeye sahip olması. Bu nedenle kendisi “sosis kedi” olarak da nam salmış.

Kedi cinsimizin sevimli görünümü altında hüzünlü bir hikaye yattığını da söylemek mümkün. Eğer kendi cinsinden bir kedi ile çiftleşirse genetiğinden dolayı hayvanının yaşama ihtimali olmuyor. Ancak kendisinden daha uzun bacaklı bir kedi ile dünyaya çocuk getirebiliyor.

Bununla birlikte bu kediler hakkında bilinmesi gereken onlarca detay var. Yer yer tartışmaların da gündemine oturan Munchkin hakkında bilmek isteyeceğiniz önemli detayları sizler için hazırladık.

Munchkin Kedisi Tarihi

Munchkin Kedisinin Tarihi
Munchkin Kedisinin Tarihi

Munchkin, ilk kez İkinci Dünya Savaşı’ndan önce İngiltere’de ortaya çıkmıştır. İlk zamanlar “kanguru kedi” olarak tanınıyordu. Ortaya çıktığı savaş döneminde kısa sürede tanınmış ancak ürememişti. Daha sonra 1983 yılında müzik öğretmenliği yapan Sandra Hochenedel iki hamile kedi buldu. Munchkin cinsi bu kedilerin biri hayata tutunmayı başarsa da diğerini kaybetti.

Hamile kızımız o yıllarda Blackberry ismini almıştı. Sahibinin bakımı ile yavrularını dünyaya getirmeyi başardı. Böylece bu ırk tekrar sahneye çıkmış oldu. Yavrularının bir kısmı kendisi gibi kısa bacaklı iken bir kısmının bacakları uzundu. Bu da uzun bacaklı bir kediyle çiftleştiğini göstermişti. Günümüzde üremesi zor olan kedi ırklarından biridir ve genetik hastalıkları sebebi ile tartışmalara konu olmuştur.

Munchkin kedisine kısa bacaklı fiziksel görünümü kazandıran homogizot isimli bir gendir. Homogizot, öldürücü bir gen olmasından dolayı doğacak yavrular hem anne hem babadan bu geni alırsa hayatta kalma şansı yoktur. Ancak uzun bacaklı bir kedi ile çiftleşirse dünyaya yavrularını getirebilir. Doğacak yavruların ise bir kısmı uzun bacaklı dünyaya gelirken bir kısmı kısa bacaklı olacaktır. Yavruların yaşamına devam edeceğinin ise kesin olduğunu söylemek zor.

Munchkin Kedisi Fiziksel Özellikleri

Munchkin Kedisinin Fiziksel Özellikleri
Munchkin Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Munchkin kendine has bir görünüme sahip güzeller güzeli bir kedi cinsidir. Minik bacaklarını dışardan izlemenin oldukça keyifli olduğunu söylemek mümkün. Patileri de bacakları gibi küçücüktür ve yürürken dünyanın en güzel manzaralarından birini meydana getirir. Bu kedileri dışardan hemen ayırt edebileceğiniz bacaklarının yanı sıra fiziksel özellikleri değişiklik gösterebilir. Gelin Munchkin cinsinin fiziksel özelliklerini daha yakından tanıyalım:

 • Ağırlıkları erkeklerde ortalama 3-4 kilo, dişilerde ise 2-3 kilo arasındadır.
 • Kafaları yuvarlak ve küçüktür.
 • Gözleri yuvarlak, orta büyüklüktedir. Göz renkleri ise tüm kedilerde farklılık gösterebilir. Kedilerin sahip olabileceği tüm göz renklerine sahip olabilirler.
 • Tüyleri kısa ve yumuşacıktır. Tüy renkleri de aynen gözler gibi değişiklik gösterir. Gri, beyaz, siyah, kahverengi gibi kedilerin sahip olduğu tüm tüy renklerini taşıyabilirler.
 • Munchkin’in en belirgin özelliği bacak boyunun diğer kedilerin bacak boyunun yarısı kadar olmasıdır.

Karakteristik Özellikleri

Munchkin diğer kediler gibi atlayamıyor, koşamıyor ve zıplayamıyor. Minik bacakları hareket etmesini kısıtlıyor. Pıt pıt gezdiği için tatlı karakterli olduğunu söyleyebiliriz. Diğer kedilerden farklı görünse de aslında kendi cinsleri için çok iyi bir arkadaş. Eğer evde beslediğiniz bir kedi varsa cinsi fark etmeksizin Munchkin onunla çok iyi anlaşacaktır. En belirgin özelliği zeki olmasıdır. Yüksek zekaları ile tanınan bu kedileri eğitmek ve onlara bir şeyler öğretmek kolaydır. Uyumlu, sakin ve dikkatli bir karakteri vardır. Fazla yaramazlık yapmaz, çabuk öğrenir, söz dinler ve yüksek tepkiler vermezler. Onunla istediğiniz kadar muhabbet edebilirsiniz ama karşılık alamayabilirsiniz. Genellikle sessizdir, fazla miyavlamaz.

Munchkin, Sahibi ile Nasıl Anlaşır?

Eğer Munchkin beslemek istiyorsanız sizinle çok iyi anlaşacağından şüpheniz olmasın. Çok dikkatli ve zeki olması sahibine kısa sürede alışmasını sağlıyor. Yani bir bakışınızla bu kediye istediğinizi anlatabilirsiniz. Bacakları hareketlerini kısıtlasa da oyun oynamayı severler. Onunla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin, günün bir bölümünde oyunlar oynayın. Böylece size daha çabuk alışacaktır. Çocuklar, köpekler ve diğer kedilerin hepsi ile çok iyi anlaşır. Evinize geldikten sonra kısa sürede aileden biri gibi davranmayı öğrenecektir.

Sahibine kısa sürede bağlanan bu kediler ilgiyi sevdikleri için yalnız bırakmamanız gerekiyor. Size bir kez alıştıktan sonra ona uzak davranmanız depresyona girmesine sebep olabilir. İlgisiz kalan kedi hareket etmez, düşüncelere dalar. Gözlerinde yalnızlık hissini görebilirsiniz. Tıpkı çocuklar gibi ona sevginizi göstermenizi bekler. Muhabbet edebilir, oyun oynatabilir ve istediğiniz an dışarı çıkarabilirsiniz. Dışarıdaki hayvanlarla ve insanlarla da sorun çıkarmadan oyun oynayacaktır.

Munchkin Besleyenler Neleri Bilmeli?

İlk kez İngiltere’de ortaya çıkan bu kedilerin bakımını yapmak zor değildir. Klasik detaylara dikkat edildiği sürece sağlık sorunları olmayacaktır. Herhangi bir genetik hastalığı olmayan cinsimizin yaşan süreleri 15 yıldır. Munchkin besliyor veya beslemeyi düşünüyorsanız şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Öncelikle kısa bacaklı oldukları için gövdelerini taşımaları zor olabilir. Bu nedenle kedinizin kilo almasını engelleyecek bir diyet listeli olmalı. Sahiplendikten hemen sonra veteriner tavsiyesi ile beslenme listesini yapabilirsiniz.
 • Bu kediler deformasyonla dünyaya geldiği için yatkın olabilecekleri hastalıklar vardır. Nadiren görülse de kedinizin fiziksel özelliklerini sık sık kontrol etmeniz ve anormal bir durumda doktoruna götürmeniz gerekiyor. Bu hastalıklar; belkemiği eğriliği, solunum enfeksiyonu, üremi, idrar yolu hastalığı. Göğsünün içine çökmesi, göğüs kafesinin anormal bir şekilde alması gibi fiziksel belirtiler hastalık olduğunu göstermektedir.
 • Tüylerini düzenli aralıklarla fırçalayabilirsiniz. Böylece fazla tüy dökmez. Aynı zamanda tüylerinin okşanmasından ve bakımdan hoşlanırlar.
 • Atlama özellikleri olmasa da bu kediler yüksek yerleri çok seviyor. Kendileri çıkamadığı için onu gün içinde yüksek yerlere koyabilirsiniz. Aynı zamanda tırmanmayı çok severler. Evde kolay tırmanabileceği bir düzenek hazırlayabilirsiniz.
 • Zeki oldukları için basit oyunlar ilgilerini çekmeyebilir. Zekasını kullanmayı seven bu cins için zor oyunlar seçebilirsiniz.
 • Hareketsiz olduğu düşünülse de bu yalnızca fiziksel özelliğinin kısıtlamasından kaynaklanan bir durumdur. Aslında bu kediler oldukça enerjiktir. Onunla istediğiniz kadar oyun oynayabilirsiniz. Sahibine çabuk alıştığı için yorulduğunda bacağınıza kıvrılacaktır.
 • Çocukları arası çok iyidir. Eğer çocuğunuzu hayvanlara alıştırmak istiyorsanız bu işi Munchkin’e bırakabilirsiniz. Kısa sürede kendini sevdirir ve çocuğunuzla çok iyi arkadaş olur. Aynı zamanda kolay eğitilebilir olduğu için çocuğa zarar vermeyecektir.
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Misafir Yazar

5 Yorumlar

 1. Timur Demir

  9 Kasım 2020 at 11:13 pm

  Çoook sevimliler :) İçerik için teşekkürler.

  Cevapla

 2. Ben kuzgun

  7 Aralık 2020 at 8:10 pm

  Kedinin bacaklarının kısa olması bu türün “üretilmiş” olma ihtimalini arttırıyor. Umarım böyle değildir yanlış düşünüyorumdur. Sevimli bir kedi türüymüş. İmkanım olsa ben de evde kedi beslerdim.

  Cevapla

 3. egitim

  20 Ocak 2021 at 11:57 pm

  çok sevimli bir kedi türüymüş.

  Cevapla

 4. Naim Sevenli

  24 Ocak 2021 at 11:32 am

  Harika bişe bunlar ya almak istiyorum da bir canlının sorumlulugu çok büyük eziyet olmasın diye almıyorum ama çok tatlılar ya

  Cevapla

 5. Evden Eve Nakliyat Bursa

  18 Mart 2021 at 5:32 pm

  Çok şirin gerçekten :)

  Cevapla

Cevap Yaz