Anasayfa Tanıtım BİLSEM Nedir? BİLSEM Sınavına Kimler Katılabilir?

BİLSEM Nedir? BİLSEM Sınavına Kimler Katılabilir?

10 Dakikada Okunur
0
0
10,772
Bilsem

Her çocuk eşsizdir ve benzersiz yeteneklerle donatılmıştır. Okullarda verilen tek tip eğitimde ise hedeflenen yetenekler değil, akademik başarıdır.

BİLSEM, üstün yetenekli çocukların, eğitimleri devam ederken potansiyellerini de geliştirmeye yardımcı olan bir eğitim kurumudur.

BİLSEM sınavı ile birçok aile ancak öğretmenleri çocuklarının BİLSEM’e katılacağını söylediğinde tanışıyor. Bilsem nedir sorunsalı işte tam bu aşamada başlıyor. Hazırlık sürecinden itibaren, ebeveynleri BİLSEM konulu yoğun bir soru fırtınası karşılıyor.

Hiç merak etmeyin! BİLSEM hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizin için tek bir başlıkta topladık.

Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Nedir?

BİLSEM veya tam adıyla Bilim ve Sanat Merkezi, üstün yetenek potansiyeline sahip çocukların, örgün eğitimlerine ara vermeden, yetenekleri odağında eğitim alabileceği kurumlarıdır.

BİLSEM, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır ve yalnızca özel BİLSEM sınavında başarılı olan öğrenciler BİLSEM’den eğitim alabilirler.

BİLSEM’e Kimler Katılabilir?

BİLSEM’e yalnızca üstün yetenek potansiyeline sahip olduğu düşünülen öğrenciler katılabilir. Sınav tarihi açıklanmadan önce, sınıf öğretmenleri yetenekli öğrencileri belirler ve bu öğrenciler için gözlem formu doldurur.

Bilsem Sınav

BİLSEM sınavı tüm öğrencilerin katılımına açık değildir. Velilerin çocuklarının BİLSEM’e katılması için talepte bulunması gibi bir durum söz konusu değildir.

Sınıf öğretmenleri çocukların yeteneklerini keşfetmek için çeşitli eğitimlerden geçmiştir. Hangi öğrencinin üstün yetenek potansiyeline sahip olduğunu kolayca anlayabilirler. Sınıf öğretmeninin adaya göstermek istediği öğrencilerin şu yetenek alanlarından en az birine sahip olması beklenir:

  • Resim
  • Müzik
  • Genel zihinsel yetenek

Bir öğrenci sadece tek alanda yetenekli gösterilebileceği gibi birden fazla alanda da yetenekli gösterilebilir. Örneğin; genel zihinsel yetenek alanında aday gösterilen ve resim yapma konusunda da yetenekli bir çocuk bireysel değerlendirme aşamasında iki farklı sınava girecektir.

BİLSEM’e katılmak isteyen öğrencilerin örgün eğitimine devam ediyor olmalıdır. BİLSEM eğitimleri örgün eğitim yerine geçmemekle birlikte, sadece üstün yetenekli çocukların yetenek gelişimini destekleyen bir eğitim kurumudur.

2019 yılında gerçekleştirilecek BİLSEM sınavına sadece 1, 2 ve 3. sınıflar girebilecektir.

BİLSEM Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilsem sınav soruları; Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın ortak çalışmalarıyla hazırlanır. Sınavın ilk aşaması olan grup tarama testinde tüm öğrenciler kendi sınıf seviyesindeki öğrencilerle aynı soruları yanıtlar.

Diğer sınav sistemlerinin aksine BİLSEM ezbere dayalı bir sınav değildir. İlk etap olan grup tarama testi tablet bilgisayarlar aracılığıyla yapılır. Çocukların mantık, ilişkilendirme, dikkat gibi çeşitli kategorilerden interaktif soruları yanıtlaması gerekir.

ÖNEMLİ: BİLSEM sınavına hazırlık aşamasında ezber çalışma metotlarıyla başarılı olmak imkansızdır. MentalUP BİLSEM’e Hazırlık Uygulaması ile çocuğunuzun Bilsem sınavına interaktif olarak hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat, hafıza, problem çözebilme ve hızlı düşünme gibi zihinsel becerileri geliştirmeye odaklanan MentalUP, TÜBİTAK desteklidir ve pedagojik ürün sertifikasına sahiptir.

 

Mentalup
Mentalup

Egzersizleri itibariyle BİLSEM’e yakından benzerlik gösteren MentalUP’ı her yıl binlerce aile tarafından tercih ediliyor, öğretmenler tavsiye ediyor.

❱❱ Öğretmenlerin en sevdiği MentalUP BİLSEM’e Hazırlık Uygulaması’nı Hemen Deneyin

Sınavdan geçmek için kaç soru yapılmalı?

BİLSEM sınavının ilk etabında başarılı sayılmak için, öğrencilerin aynı seviyedeki diğer öğrencilerin ortalamasının üstünde başarı elde etmesi gerekiyor. Başarılı öğrenciler bilsem sınav takvimi üzerinde belirtilen tarihlerde, sınavın ikinci aşaması olan bireysel değerlendirme sınavına giriyor.

Bireysel değerlendirme aşamasında her çocuk kendi yetenekleriyle sınanıyor. Grup tarama testinden başarılı sonuç elde edemeyen öğrenciler ise ne yazık ki bu sınava dahil olamıyor.

Üzülmeyin, sınava aday gösterilen öğrenciler 1, 2 ve 3. sınıflarda okumaya devam ettiği sürece sonraki sene tekrar sınava girmeye hak kazanabilirler.

BİLSEM sınavı ne kadar sürüyor? Kaç soru var?

Sınav süresi ve sınav içeriği her yıl yeni düzenlemelerle değiştiriliyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan BİLSEM sınavlarının süresi ve soru sayısı şöyleydi:

  • 2017-2018 döneminde 1.sınıflar için sınav süresi: 60 Soru > 60 Dakika (2017)
  • 2017-2018 döneminde 2. ve 3. Sınıflar için sınav süresi: 70 Soru > 70 Dakika (2017)
  • sınıflar için sınav süresi: 30 Soru > 60 Dakika (2015)
  • sınıflar için sınav süresi: 40 Soru > 60 Dakika (2016)
  • sınıflar için sınav süresi: 50 Soru > 75 Dakika (2016)

Ailelerin merak ettiği bir diğer popüler soruya da yanıt vererek içeriğimizi noktalayalım: Bilsem sınavında yanlış cevaplar doğru cevapları götürmüyor. Diğer önemli detaylar için aşağıdaki videoya da göz atmayı unutmayın:

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz