Anasayfa İş Hayatı Beyaz Yaka İkilemi – Ev Kredisi mi Araba Kredisi mi ?

Beyaz Yaka İkilemi – Ev Kredisi mi Araba Kredisi mi ?

6 Dakikada Okunur
1
0
251
Kredi Notu

Okulu bitirdiniz ve bir mühendis olarak, aslında ben mühendis olduğum için buradan gidiyorum, iş hayatına başladınız. Aslında siz belkide bir süre sonra adını duyacağınız bir türün üyesi oldunuz. Siz artık bir Beyaz Yakalı‘sınız ! Bu kavram kimi zaman sizi övmek ve yüceltmek için kullanılacak iken; bazı zamanlar “onlar beyaz yakalı !” şeklinde kullanılarak sizi düşük görmeye çalışacaklar. Ancak her ne olursa olursa olsun siz de bu türün bir parçasısınız ve aramıza hoş geldiniz.

Artık Para Kazanıyorsunuz !

Evet biliyorum, daha 3 ay önce kampüste poğaça ile kahvaltı yapıyordun ve çay içiyordun. Ancak artık bir beyaz yakalı olarak az çok bir maaşın var. Ve dolayısıyla artık para harcaman lazım. Aslında ilk başlarda bu dürtü içinde olmayacak. Ancak zamanla ben bu parayı harcamam gerek hissiyatı içini saracak. İşte bu noktada dikkat etmekte fayda var. Önüne arkadaşların ve ailen tarafından iki yol çıkarılacak. Sen de kararını vermen gerek. Ev kredisi mi araba kredisi mi ?

Kredi Notu
Kredi Notu

Ev Kredisi mi Araba Kredisi mi ?

Artık bu sorunun cevabını aramaya başladıysan kredi dünyası hakkında bilgi edinmenin vakti geldi, belkide geçiyor. Artık hayatınızda kredi, kredi notu gibi kavramlar olacak. Çünkü artık toplum önünüze bir hedef koymuştur.

Sosyolojik sebeplerini bir kenara bıraktığımızda ev kredisi çekmenin iyi bir yatırım olduğunu söyleyebilirim. Özellikle de ben borçlanmadan para biriktiremem diyenlerdenseniz sizin için kredi çekme çok önemli olacaktır.

Ancak ev kredisi ilk bakışta kolay gibi görünse de alması da ödemesi de zor bir kredidir. İlk başta kolay gelebilir diyorum çünkü bankalar öyle isimler koyarlar ki sanki o krediyi siz ödemeyeceksiniz. Mesela SarıPanjur Ev Kredisi kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi ?

Fakat dediğim gibi ödeyene kadar krediyi almak bile bir süreç alacaktır. Çünkü siz yeni bir beyaz yakalısınız ve kredi notunuz çok da yüksek değildir. Bu durumda öncelikle kredi notu hesaplama ve kredi notu sorguluma seçeneklerinizi araştırmanız gereklidir. Eğer yaptığınız araştırma sonunda kredi notu öğrenme işlemini tamamladıysanız, sıra ev bulmaya gelmiş demektir. Çünkü kredi alabileceğinizi öğrendiniz.

Tam bu süreçte size ev almanın ölü yatırım olduğundan ve arabaya yatırım yaparak hayatınızı yaşamanız gerektiğini söyleyecek arkadaşlarınız türeyecek. Ve belki de iş hayatınızın ilk ve önemli kararını vereceksiniz.

Ev Kredisi mi Araba Kredisi mi ?

Kredi Notu Sorgulama
Kredi Notu Sorgulama

Ne Zaman Kredi Çekmeye Hazırsınız ?

Zamanla konusu kesinlik çok önemlidir. Kredi çekmeye erken yeltenirseniz peşinatınız olmadığı için fazla çekmek zorunda kalırsınız ve sonuç olarak daha fazla faiz ödersiniz. Eğer gereğinden fazla bekleyip kredi çekmeye yeltenirseniz de almayı planladığınız evi kaçırmış olabilirsiniz. Zamanlama aslında tamamen size bağlı. Be hazırım dediğinizde eğer kredi notu probleminiz yoksa yatırım yapabilirsiniz.

 • Kredi Notu

  Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

  Çeşitli ihtiyaçlarınız nedeniyle banka kredisi kullanmak isterseniz kredi notunuza bakılac…
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İş Hayatı

Bir Yorum

 1. ece nur

  17 Mayıs 2017 at 11:13 pm

  ben de pembe panjurlu bir evim olsun isterim

  Cevapla

Cevap Yaz