Anasayfa Tanıtım BATAK OYUNU

BATAK OYUNU

4 Dakikada Okunur
0
0
188
Batak

İskambil kartları, günümüzde birçok oyunun doğmasına sebep olmuştur. İskambil kartlarında 1 ile başlayıp 10 a kadar rakamlar, papaz, kız ve vale adı verilen kartlar bulunmaktadır. Bazı iskambil kartlarında ilk kart 1 rakamı yerine A harfiyle başlar ve bu karta as ismi verilmektedir. Bu kartların sıralamasının haricinde de kupa, sinek, karo ve maça adı verilen kart türleri 52 destesi denen iskambil kartlarında bulunacaktır.

Batak
Batak

 

İskambil kartlarından türetilen ve oldukça sevilen oyunlardan birisi olan batak, günümüzde oldukça farklı çeşitlerde oynanmaktadır. Gömülü, ihaleli ya da koz maça adı verilen oyun türleri birçok kişi tarafından oynanmaktadır. Oyunu oynayabilmeniz için iskambil kartınızın, oynayacak arkadaşlarınızın ve oyunu oynayabileceğiniz bir alanın bulunması sizin için yeterli olacaktır. Özellikle öğrenciler tarafından çokça oynanan batak, parklarda bulunan çimenlerde, eve kurulan bir masa etrafında ya da bir bank üzerinde oynanabilmektedir. İlk etapta bu oyunu bilmeyip öylece izleyen kişiler oyunu anlamsız ve sıkıcı bulur. Ama oyuna biraz dahil olup haliyle biraz da anladıklarında bu oyun onlar içinde vazgeçilmez olacaktır.

 

Batak oynamanın belirli kuralları vardır. Belirli bir grupta oynanan oyunda en büyük tartışmalar kart çalmakla ya da rakibiyle olan diyaloglarından dolayı olmaktadır. Eşli ya da bireysel olarak da oynanabilen bu oyun size büyük bir keyif verecek. Oyunu oynarken çıkan kartları takip etmek ve bu durumu değerlendirip kartlarınızı ona göre oynamak sizi mutlaka oyunun galibi yapacaktır. Oyun sırasında koz adı verilen bir tabir vardır ve oyunda bulunan kart türlerinden birisi koz olarak belirlenir. Koz, oyunda mutlak galibiyet getiren bir karttır. Buna en iyi örnek olarak sıradaki elin kupa kartından devam ettiğini varsayalım. Eğer elinizde kupa türünden bir kart yoksa kozunuzu ortaya koyarak o elin galibi siz olabilirsiniz.

 

İnternetin büyük bir kullanıcı sayısına ulaşmasının ardından bir çok kullanıcı artık batak oyununu internet siteleri yardımıyla oynamaktadır. Bu sitelerde dilerseniz online olarak oynayabilir ve farklı şehirlerden hiç tanımadığınız kişilerce batak oynayabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonlarınıza bu oyunu indirerek dilediğiniz her an telefonunuza karşı ya da online olarak oyun oynayabilirsiniz.

Oynamak İçin: Batak Oyna

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz