Anasayfa Kişisel Askerdeyken Okuduğum Kitaplar

Askerdeyken Okuduğum Kitaplar

9 Dakikada Okunur
0
0
1,743
Kitap Listesi

Bilenler vardır elbet. Kasım 2015 tarihinde askerlik görevimi gerçekleştirmek için Kıbrıs’a gitmiştim. Ve aradan geçen 6 ay sonrasında evime geldim ve sizlere yazmaya başladım. Askerden sonraki ilk yazımda sizlere askerdeyken okuduğum kitapları anlatacağım. Askere gitmeden önce kitap okumaya karar vermiştim. Ancak askerdeyken okuduğum kitaplar bu kararımın kati hale gelmesini sağladı. Bu nedenle sizlere askerdeyken okuduğum kitapları tanıtmaya karar verdim. Daha fazla uzatmadan hemen listeye geçiş yapayım.

1 – Yeşil Peri Gecesi

Yeşil Peri Gecesi
Yeşil Peri Gecesi

Belki de Yeşil Peri Gecesi, okuduğum ve sizlere aktaracağım kitaplar arasında en az bana hitap eden kitap oldu. Kitapta bir kadının acılı geçmişinin faturasını ödetme girişimini okuyoruz. Kitabın başında verilen detayar sıksa da ileriye doğru detaylar sonrasında kadının zihnine giriyorsunuz ve olayları onun gözünden görebiliyorsunuz. Bana çok hitap etmese de okunması gereken bir kitap diyebilirim. Benim kitap için verdiğim puan 3/5 oldu.

2 – Olasılıksız

Olasılıksız
Olasılıksız

Benim gibi kitap okumaya yeni başlamayan kişiler için kitabı yeni okumam şaşırtıcıdır büyük ihtimalle. Çünkü bir zamanlar fırtına koparmış bir kitap olarak dikkat çekiyor. Ve kesinlikle yarattığı etkiyi hak ediyor. Özellikle matematik severlerin hayranlıkla okuyacağı bir kitap. Olasılıksız için benim verdiğim puan 5/5 oldu.

3 – Aklından Bir Sayı Tut

Aklından Bir Sayı Tut
Aklından Bir Sayı Tut

Belki de okuduğum kitaplar arasında bana kitap okuma aşkı aşılayan ilk kitap Aklından Bir Sayı Tut oldu. Edebiyat dünyasına yeni giriş yapan John Verdon yarattığı David Gurney karakteri modern Sherlock Holmes olma yolunda ilerleyecektir. Polisiye romanlar ilginizi çekiyorsa mutlaka okumanız gereken kitaplardan biri de Aklından Bir Sayı Tut olacaktır. Kitapa verdiğim puan 5/5 oldu.

4 – Mahalleden Arkadaşlar

Mahalleden Arkadaşlar
Mahalleden Arkadaşlar

Aslında askere gitmeden okumak istediğim kitapların başında geliyordu mahalleden arkadaşlar. Gerek Selçuk Aydemir‘in takip ettiğim dizileri olması gerekse 90’lı yılları konu alması ilgimi çekiyordu. Gerçekten de beklentilerimi fazlası ile karşıladı. Resmen bir komedi filmi izler gibi kitap boyunca gülüyor ve sonunda çok mutlu oluyorsunuz. Özellikle 90’lı yıllarda çocuk olan kişiler için harika bir kitap. Kitaba verdiğim puan 5/5 oldu.

5 – Oğuz Kağan Diriliş

Oğuz Kağan Diriliş
Oğuz Kağan Diriliş

Açıkça söylemek gerekirse askerdeyken kitap yokluğunda okuyarak vakit geçirmek istediğim ve büyük beklentilerim olmayan bir kitaptı. Ancak belki de beklentiyi düşük tutmamdan kaynaklanıyordur, çok beğendiğim bir kitap oldu. Özellikle Türk mitolojisi ile ilgilenen kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Benim kitaba verdiğim puan 4/5 oldu.

6 – Oyunbaz

Oyunbaz
Oyunbaz

Polisiye romanları okumaya başladıktan sonra okunması gereken kitapların kesinlikle başında Oyunbaz geliyor. Yazar Wulf Dorn diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da harika bir kurgu oluşturmuş. Psikiyatr Jan Forstner‘ın başı kapısına bırakılan mektuplar ve çiçekler ile derde giriyor. İşin sonuna doğru ilerledikçe olaylar iyice karmaşıklaşıyor. Özellikle sonunda çok şaşıracağınız bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitaba benim verdiğim puan 5/5 oldu.

7 – Psikopat

Psikopat
Psikopat

Gizemli hikayeleri sevdiğim için okumaya karar verdiğim Psikopat beni hayal kırıklığına uğrattı. Hikayesi gereği sıradan bir gençlik filmini aşamıyor maalesef. Yine de çok fazla kötülemeden direk olarak 3/5 olan puanımı verip diğer kitaba geçiyorum.

8 – Gözlerini Sımsıkı Kapat

Gözlerini Sımsıkı Kapat
Gözlerini Sımsıkı Kapat

John Verdon‘un bir diğer harika kitabı ile daha karşı karşıyayız. Dedektif Gurney düğün günü başı kesilerek öldürülen gelin davasına çok farklı bir bakış açısı getirerek olayı çözüme kavuşturuyor. Sonunda ise kitabın ismi kafanıza geliyor ve “Vay be !” diyorsunuz. Kitap için benim verdiğim puan 5/5 oluyor.

9 – Peter Pan Ölmeli

Peter Pan Ölmeli
Peter Pan Ölmeli

Yeni bir John Verdon kitabı daha sizleri bekliyor. Bu kitapta David Gurney imkansız cinayetleri işleyen Peter Pan lakaplı Yunan katilin peşinde koşturuyor. Olayın çözümünde Ankara’dan gelen bilgiler de etkili oluyor. Polisiye kitaplar arasında okumanız gereken kitaba verdiğim puan 5/5 oluyor.

10 – Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

Polisiye kitaplar dediğimizde kuşkusuz Türk yazarların başında Ahmet Ümit gelmektedir. Yarattığı Başkomiser Nevzat karakteri ile Beyoğlu’nda yılbaşı gecesi işlenen cinayeti çözmeye çalışıyoruz.  Daha fazla açıklama yapmaya gerek duymuyorum 5/5 verdiğimi belirtiyorum.

11 – Elveda Güzel Vatanım

Elveda Güzel Vatanım
Elveda Güzel Vatanım

Yine Ahmet Ümit kaleminden çıkan Elveda Güzel Vatanım, İttahat ve Terakki üyesi Şehsuvar Sami’nin Cumhuriyet rejimi ile olan ilişkisini konu alıyor. Zamanın olaylarını ve saf aşkı harika bir şekilde anlatan kitaba 5/5 puan veriyorum.

 

  • İş Hayatı ve Kitap

    Sizi İş Hayatında Daha Başarılı Yapacak 5 Kitap

    Bildiğiniz gibi yeni sene ile birlikte kendime her gün kitap okuyacağıma dair bir hedef ko…
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

Cevap Yaz