Anasayfa Gömülü Sistemler ARM ARM Mimarisi ve Cortex-M Serisi
ARM

ARM Mimarisi ve Cortex-M Serisi

5 Dakikada Okunur
2
0
549
ARM
ARM
ARMMerhabalar arkadaşlar,
İlk gerçek yazımda sizlere ARM mimarisi ve Cortex-M serisi hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım. Bu yazım bundan sonra yayınlanacak olan yazılara temel oluşturabilecek,en azından nedir bu ARM ve neden bu kadar önemli gibi sorulara cevap niteliğinde olacaktır.

1-ARM

 • ARM Mimarisi

ARM (Acorn RISC Machine) günümüzde yüksek hız ve kapesite gerektiren birçok projede kullanılan 32-Bit RISC işlemci mimarisinin bilinen adıdır.Özellikle güç tüketicimi konusundaki sağladığı imkanlar ve işlem güçleri nedeniyle günümüzde neredeyse bütün mobil platformlarda kullanılan bir işlemci haline gelmiştir.

 • ARM Tarihi

ARM Mimarisi 1983 yılında Acorn Computers Ltd. tarafından tasarlanmaya başlandı.


1985 yılında ilk ürün olan ARM1 ortaya çıkarıldı. Devam eden çalışmalar sonucunda 1986 yılında ARM2 oluşturuldu.ARM2 30.000 adet transistor ile tasarlanmış ve kullanımı kolay bir mikroişlemci olmuştur. Daha sonraki tasarımlar için temel sayılabilecek bir mimari yapısı oluşturulmuş olunmuştu.

2-Cortex Serisi

cortex-M
Şekil 1:Cortex Serisi


Arm Cortex gömülü sistemler ve uygulama geliştiriciler için geliştirdiği bir yapıdır. Şekildeki M ve R serileri mikrodenetleyici özellikleri ile ön plana çıkarken A serisi ise uygulama geliştiricilere uygun olarak tasarlanmış ve daha çok mikroişlemci özelliklerini üstünde barındırmaktadır.

3-Cortex-M

Cortex-M
Şekil 2:Cortex-M


Cortex-M serisi diğer firmaların çıkardığı 8-16 bitlik mikrodenetleyicilere rakip olarak çıkarılan,32-Bitlik bir mikrodenetleyici ailesinin adıdır. Özellikleri ve işlem güçlerinin yanı sıra fiyat olarak da rekabetçi yapısı kullanırlığını hızla arttırmaktadır.


Temel anlamda bakmak gerekirse bir mikrodenetleyici olduğu için üzerinde diğer mikrodenetleyicilerde de olan temel yapıları da barındırmaktadır.


Var olan Yapılar:
* GPIO(Genel Amaçlış giriş Çıkış)
* ADC
* DAC
* TİMER
* Kesmeler
* Haberleşme Üniteleri
* RTC
Üstünde bulundurduğu yapılardan da anlaşılacağı gibi tamamen mikrodenetleyici görevini görmesi için tasarlanmıştır.


Günümüzde Cortex-M3 serisi mikrodenetleyiciler daha yaygın olarak kullanılmaktadır.Bunun nedeni hem daha önce üretilmeleri hem de daha ucuz olmalarıdır. Ancak Son olarak tasarlanan M4 serisine eklenen DSP(Digital Signal Process) özelliği gelecekte çok daha etkili işlerin yapılabileceğinin bir göstergesidir.


ARM hakkında temel bazı bilgiler verdikten sonra ilk yazımı burada noktalıyorum.Bun dan sonraki yazılarımda yazacağım kodları IAR üzerinde derleyeceğim. Eğer benimle birlikte ARM programlamaya başlayacak olan varsa kodları denemek için ve çalışma yapabilmek için STM32F4Discovery ve/veya STM32VLDiscovery alabilirler.Fiyatları 18-20 TL bandındadır.Buna rağmen yeni başlayan kişiler ve hatta profesyonel kullanımlar için gayet uygundurlar.


Ayrıca bütün yazılarımda aklınıza takılan herşeyi yorum kısmından sorarsanız hem benim tarafımdan görülme ihtimali artar hem decevabı herkes görerek aklına takılanların da soruları çözümlenmiş olur.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In ARM

2 Yorumlar

 1. yakup

  12 Eylül 2014 at 9:08 pm

  merhanbalar kolay gelsin bnmde bir iş için arm programlama gerek stm32f407. ancak bunu keil ile programalamam gerekiyor acaba sizin IAR da kullandğınız kodlar ile bir farklılık olur mu derliyiciler arasında yoksa sadece işleyiş mi farklı olur ?? birde bunun simülasyonunun nasıl yapabilirim ? proteus da yok sanırsam? şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

  Cevapla

  • Ayhan

   13 Eylül 2014 at 7:04 pm

   Eğer C dili ile programlayacaksanız aynı kodları proje oluşturup kullanabilirsiniz.

   Cevapla

Cevap Yaz