Anasayfa Tanıtım Altın Hesabı Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

Altın Hesabı Nedir ? Avantajları Nelerdir ?

5 Dakikada Okunur
0
0
75
Altın hesabı

Altın hesabı nedir derseniz bir çeşit vadesiz mevduat hesabıdır. Bu sistem ile bankalar müşterilerine gram ve santigram şeklinde altın alıp saklama imkanı sunmaktadır. Yatırım yapmak isteyen müşteriler bankaya altın hesabı olarak para yatırır ve bu para bankada altın cinsinden gramaj olarak hesapta gösterebilir.

Bu sistem müşteriye güvenli olarak Dolar ya da Euro cinsinden de altın alıp satma imkanı sağlıyor.

Altın hesabı
Altın hesabı

Peki bu sistem nasıl işliyor,  neden ortaya çıktı?

Merkez Bankasının bankalara zorunlu karşılıkları altın olarak tutabilmesinin yolunu açması ile bu sistem ortaya çıktı.

Bilindiği gibi altın fiyatları bölgeden bölgeye değişen bir esneklik gösteriyor kuyumcular odasının belirlediği fiyatı kuyumcuları bazen aşağı ya da yukarı çekebiliyor. Banka altın hesabı ile bölgeler arası fark olmadan ve bankanın rekabet gücüne göre biraz daha uygun fiyat sağlanarak altın alım satımı yapma imkanı sağlıyor.

Sistemin faydaları:

Bu sistem ile zamanı geçen gramajı azalan altın olma ihtimali ortadan kaldırıldı. Bu sisteme işçilik maliyeti de olmadığından fiyat aşağı çekilebilmiştir. Altınlarınızın çalınması ihtimalinden korkmanıza gerek kalmaz. Yatırımınız güvendedir. Bu sistem sayesinde müşteri yirmi dört saat kesintisiz bir şekilde altın alım satımı yapabilir. Zaman mekan kısıtlaması olmadan yatırımını gerçekleştirebilir.

Tüketici ayrıca vadeli hesaba çevirip altının zamanla değerlenmesini sağlayabilir. Çevrim içi gerçekleştirilen bir işlemdir ve yanlış ölçüm riski ortadan kalkar. Altın hesabı sahipleri bu sistem sayesinde daha düşük gramajlar üzerinden de yatırım yapabilir.

Sistemin dezavantajları:

Bazı bankalarda altın hesabı açtırabilmek için bankanın belirlediği minimum miktarı almak gerekiyor. Bu miktarın altında alımlarda altın hesabı açılmıyor ya da mevcut hesaba alım yapılamıyor. Fakat minimum alım tutarı yaklaşık 10 lira ya da muadili şeklindedir. Bu nedenle az bir tutarla da hesaba altın alımı yapmak mümkün olabilmektedir.

Bankaya ayarı şekli ne olursa olsun getirdiği altının diyelim ki 100 gr olduğunu kabul eden müşteri bankadan bunu tekrar isteyemiyor, çünkü yatırılan ürün bankada eritilip 24 ayar halinde külçelere dönüştürülüp saklanıyor.

Ekonomist co sitesinde yer alan bu bağlantıdan altın hesabıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilir ve altın hesabı nasıl açılır öğrenebilirsiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz