Anasayfa İnternet Adil Kullanım Kotası Kalktı mı ? Yeni Dönem Neler Getirecek ?

Adil Kullanım Kotası Kalktı mı ? Yeni Dönem Neler Getirecek ?

5 Dakikada Okunur
2
0
268
Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

Ülkemizdeki internet alt yapısındaki eksiklikler nedeniyle veya firmaların yatırım yapmaktan kaçınmaları nedeniyle yıllardır başımızda bir kara bulut olarak duran adil kullanım kotası, belli aralıklarla ünlü haber siteleri tarafından haber yapılarak adil kulanım kotası kalkıyor mu diye başlıklara konu oluyor. Son zamanlarda fark etmişsinizdir, tekrar bir akk kalkıyor furyası başladı. Ancak bu sefer olay haber sitelerinin hit almak için yaptığı bir yalan haber değil.  Gerçekten 1 Mayıs itibari ile adil kulanım kotası kalkıyor.

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor
Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

BTK Kararı ile AKK Kalkıyor

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından alınan karar ile 1 Mayıs itibari ile AKK kademeli olarak kaldırılıyor. Sonrasında ise 31 Aralık 2018 tarihinde AKK tamamen kalkacak. Ancak ileriki tarihi konuşmak yerine biz şu ana gelelim ve bu karar ile hayatımızda neler değişecek bunu inceleyelim.

Öncelikle BTK tarafından açıklanan durumu inceleyelim.

1 – Hız Düşümleri Değişecek

AKK Hız Düşümleri
AKK Hız Düşümleri

Eskiden bildiğiniz gibi AKK aşımı sonrasında hızımız, pakedimizden bağımsız olarak 3Mbps’e indiriliyordu. Artık yukarıda gördüğünüz gibi mevcut hızınıza göre hızınızın düşeceği değer değişiyor. Buna göre eğer 24Mbps internet hızınız varsa AKK aşımı sonrası hızınız 8Mbps olacak.

2 – 02:00-08:00 Arası Kotadan Sayılmayacak

Belki de benim bu kararda en beğendiğim nokta bu oldu. Yeni karara göre gece 02:00-08:00 arası yapacağınız indirmeler kotadan sayılmayacak. Ve dahası eğer kotanız dolmuş ve hızınız yukarıdaki tablodan uygun olana düştüyse bile, bu saatler arasında hızınız düşmeyecek.

İlk bakıldığından alınan kararlar kota derdinin ortadan kaldırıldığını gösteriyor gibiydi ve herkesin aklında soru işaretleri oluştu. Acaba gerçekten bu olabilir mi ? Ve soru işaretleri boşa çıkmadı ve Superonline ve KabloNet tarafından planlanan yeni sistem oraya çıktı. Bu sisteme göre AKK kalkıyor, yerine eski sistem kotalı internet geliyor.

Her 1GB için 1TL Ödenecek !

Kotalı Sistem
Kotalı Sistem

Görebileceğiniz gibi paketlerde kota aşımı sonrası 1 GB = 1 TL olarak belirtilmiş. Buna 35GB kotalı internet kullanırsanız ve bir ay 100GB internet kulanırsanız ay sonunda 54,90 + 65 = 119,90 TL ödeyeceksiniz.

Şimdilik diğer firmalardan ses seda yok. Bakalım gerçekten AKK kalkıyor mu yoksa firmalar bu durumu kendi lehlerine mi kullanacaklar ?

EKLEME : Turkcell Superonline iddaaları yalanladı ve eski sisteme BTK kararlarına uyacağını bildirdi.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İnternet

2 Yorumlar

 1. İzmir Rehberi

  2 Mayıs 2017 at 12:52 am

  AKK kalktı kalkacak haberleriyle umutlanırken, başımıza bir de kotalı internet çıkardılar. 12-13 sene önce 4 GB kotalı internete 30 TL ödüyordum aklıma geldi. Şimdi bu durumda yine bi’ 10 sene öncesine gitmiş olacağız. Ülke olarak geride yaşamaya zaten alıştık.

  Cevapla

  • Ayhan

   2 Mayıs 2017 at 9:03 pm

   Turkcell Superonline b olayı yalanladı ve böyle bir planları olmadığını bildirdi. Artık sadece KabloNet bu yönde giden firma kaldı.

   Cevapla

Cevap Yaz