Anasayfa Tanıtım Şirketler ve Filo Kiralama

Şirketler ve Filo Kiralama

6 Dakikada Okunur
0
0
129
Şirketler ve Filo Kiralama

Şirketler ve Filo Kiralama

Araç kiralama hizmetleri bireysel olduğu kadar kurumsal müşteriler için de son derece cazip fırsatlar sunuyor. Ekonomik açıdan çok büyük kar sağlayan rent a car firmaları, şirketler için de Blue rentacar gibi filo kiralama hizmeti sayesinde çok fazla tercih ediliyor.

Araç kiralayarak tek bir marka model araca bağlı kalmaktan, sıklıkla sorun çıkaran özel araçları elden çıkarmaya çalışırken aylar harcamaktan, araç alım-satım maliyetine katlanmaktan, değerinin çok altında satış fiyatıyla sunmaktan tamamen kurtulmak mümkün oluyor. Bu gibi faydaları sayesinde şirketler filo kiralama hizmetinden faydalanarak daha ekonomik ve kullanışlı hizmet almış oluyor.

En kaba haliyle müşterilerin (firmaya göre değişkenlik gösterebiliyor) 12 aydan başlayarak diledikleri süre boyunca, belirlenen kilometre ve aylık ödemelerle şirkete bünyesine en hesaplı şekilde araç kullanımı sağlayan bir hizmet olarak anlatılabilir. Filo kiralama hizmetleri şirketler için sunulduklarında genellikle operasyonel filo kiralama hizmeti olarak isimlendiriliyor.
Filo kiralamanın avantajları öncelikle vergi ödemeleri ve giderlere eklenebilmesi açısından son derece makul oluyor. Aylık kiralama bedeli direkt olarak gider kaleminde yer alması açısından şirket bütçesini olumsuz yönde etkilemiyor.

Araçların şirket bünyesine alınmamasından ötürü bilançoda borçluluğun görülmemesini sağlıyor.
Aynı şekilde her araç için gereken kasko ve diğer sigorta ödemeleri de şirket bütçesinde çok ciddi bir kayba yol açıyor. Ancak rent a car firmaları tarafından sunulan filo kiralama sayesinde bu ödemeler zaten kiralama bedeli içinde yansıtılıyor. Şirketlerin her araç için bu sigorta ödemelerini takip etmeye ve ne ekstra zaman ne de ekstra bütçe ayırmalarına gerek kalmıyor. Üstelik araç satın almada ödenen ancak kanunen kabul edilmeyen Motorlu Taşıtlar Vergisi de kiralama bedeline yansıtılıyor.

Kaza, bakım-onarım ve arıza gibi durumlarda özel araç olması durumunda günler hatta haftalar sürebilen hizmet süresi sırasında araç kiralama firması tarafından müşterilere hemen yeni araç sağlanıyor. Gereken tüm masraflar da araç kiralama firması tarafından karşılanıyor. Böylece müşteri mağduriyeti de ortadan kalkıyor.
Uzun dönem araç kiralama hizmeti olan filo kiralama, şirketlere en uygun bilançoyu çıkaracak şekilde ayarlanabiliyor.

Toplu araç kiralama olacağı için fiyatları daha da düşük seyreden hizmet bedeli, şirkete araç satın almak yerine çok daha uygun fiyata geliyor. Ayrıca araç satın alırken gereken toplu ve yüklü ödemeler yerine, aylık olarak düzenlenen araç kiralama ödemeleri gidere de eklenebilmesi açısından çok daha verimli oluyor.

Araç satın alınması durumunda şirketler için düşünülmesi gereken oldukça kalabalık bir gider tablosu oluşuyor. Dolayısıyla aracın elden çıkarmak istendiğinde katlanılacak ikinci el değer değişimi de bu kadar fazla oluyor. Hiç de ekonomik olmayan bu durum, özellikle şirketler için çok daha dezavantajlı hale geliyor. Binek araçlar, hemen her sektördeki büyük-küçük tüm işletmeler için gerekli olduğu için, bu hizmeti en hesaplı ve kaliteli şekilde almanın yolu, operasyonel filo kiralama hizmeti oluyor.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz