Anasayfa Bloglama Blog 2016 Yılında Hayatımızdan Çıkmayacak

Blog 2016 Yılında Hayatımızdan Çıkmayacak

4 Dakikada Okunur
5
0
431
Etkili Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır

BLOG 2016 YILININDA DA HAYATIMIZIN BÜYÜK BİR PARÇASI OLACAK

Hayatımızın büyük bir parçasını oluşturan ve giderek artan önemiyle vazgeçilmezimiz olan blog, 2016’da da bu özelliği kaybetmeyecek gibi duruyor. Öncelikle blog nedir dersek genellikle güncelden eskiye doğru sıralanan yazı ve yorumları yayınlandığı web tabanlı bir yayını belirtir. Genellikle her gönderini sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir.

Yayıncının seçimine göre okuyanlar tarafından yorum yapılmasına da olanak tanınabilir ki bu yorumlar blog kültürü için çok önemli bir dinamiktir ve okurla yazar arasında iletişimi sağlar. İlk zamanlar bu bloglar elle yazılıp güncellenirken artık günümüzde bu iş için tasarlanmış özel yazılımlar kullanılmakta.

Ücretsiz Blog Servisleri

Blog kullanımı 1999 yılında Blogger’ın bu hizmeti vermeye başlaması ve kısa bir süre sonra da ücretisz hale getirmesi her yerde yangınlaşmasını sağlamıştır. Blog geçmişi çok eski değil ama ciddi bir araştırma kurumu olan Jupiter Research ‘ün 2005 yılında yaptığı araştırmaya göre blog sitesi sahiplerinin yarısının yıllık geliri 60.000 doların üzerinde ve aynı araştırmaya göre blog okuyanların %60’ı erkek, blog okuma alışkanlığı olanların %73’ü ise uzun bir süredir internet bağlantısına sahip.

Bu gelişime destek olan Google arama motoru Blogger’ı bünyesine kattı ve Google araç çubuğuna ziyaret edilen sayfanın adresini doğrudan bloga girmeyi sağlayan “blog this” tuşu yerleştirdi. Bunu yanı sıra Microsoft’un Windowa Live Spacer adlı blog sistemi de MSN üyelerine sunulan Windows Live Messenger hizmetine ilişkilendirilince ciddi bir şekilde yayılma gösterdi.

Bu gelişmelerin ardından kendini herkese kabul ettiren blog kültürü 2016 yılında da aynı özelliğini korumaya devam edecek gibi. Hergün gelişen teknoloji ve bu işe önem veren firmaların artması sayesinde bloglar insanların sesi olmaya çalışıyor. Paylaşım yapmaktaki sağladığı özgürlük ise yadsınamayacak kadar büyük. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de gereken önem verilmiş 2005’te hizmet vermeye başlayan Türkçe blog servisi Blogcu.com 2 sene içinde 370 bin üyesi ile Türkiye’de en çok okunan 10. İnternet yayını olmayı başarmış ve birçok önemli şirket ve kuruluşa örnek olmuştur.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Bloglama

5 Yorumlar

 1. Mahir

  16 Şubat 2016 at 12:28 am

  Bloglar bilinirliğini yitirse de işe yaradığı sürece platform değişikliği yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bununla birlikte son yıllarda bloglara olan ilgi fazlaca arttı ve bu uzun yıllar bu şekilde gidecek gibi görünüyor.

  Bu arada 15 günde bir mi (ya da bu aralığa yakın zaman dilimlerinde) paylaşım yapıyorsunuz?

  Cevapla

 2. Ufuk Ali Kaftanlı

  18 Şubat 2016 at 11:52 pm

  Aynen ben görünüşünüze katılıyorum, blog kültürü, yapısı gereği 2016 yılında ve hatta daha sonraki uzun yıllardaki dahi hayatımızdan çıkmayacak. Çünkü, insanlar; İnternet dünyasında özgürce yazabilmeyi, içerikler oluşturmayı ziyadesiyle seviyor.

  Cevapla

 3. Reşit Çiçek

  4 Eylül 2016 at 12:44 pm

  Yıl 2017 olacak, 2017’de de çıkmayacak hayatımızdan 😀

  Cevapla

 4. Muhammet Kavlakcı

  8 Eylül 2016 at 8:38 pm

  Bu iş keyif işi, hobi olduğu sürece blogcuların hep hayatında olacak. Kimse okumasa dahi içimi dökmek güzel bir şey. Yıllar sonra geriye dönüp neler düşünmüşüm görmek hoş olacaktır.

  Cevapla

  • Ayhan

   8 Eylül 2016 at 10:31 pm

   Aynen öyle, dediğin gibi internetin temel yapı taşları bloglar ve öyle kalmaya devam edecekler.

   Cevapla

Cevap Yaz