Ayhan 2 Ocak 2016 Kişisel

Zamanı İyi Kullanmanız İçin Kullanılabilecek Araçlar

zaman-1

Zamandan tasarruf etmek hayatı daha dolu yaşamamızı sağlar. Böylece rutin hayatımızda gereksiz, hiçbir faydası olmayan zamanları kısarak daha güzel vakitler geçirebiliriz. Yapılan araştırmalara göre insan zamanının %60’ını kontrol edebiliyor.

Geri kalan %40’lık zamanda kontrolümüz dışında gelişen olaylardan oluşuyor. Bu miktarı azaltmak zamanımızı daha iyi kullanmak için önce küçük bir analiz yapmalıyız. 1 ayda yaptığımız tüm işleri not ediyoruz. Daha sonra bu işleri önemine 3 kategoriye ayırıyoruz. Bu kategorilere A,B ve C kategorileri diyelim.

A görevlerimizin en önemlileri ve en az vakit alanlar B mevcut görevlerimizin %20’si zamanımızın da %20’sini alıyor. C ise mevcut görevlerin %15’i zamanımızın %65’ini alan işlerdir.

A kategorisindeki işlere yoğunlaşıp B işlerini devretmeye C işlerini de hayatımızdan çıkarmaya çalışalım.

Büyük şehirlerde yaşıyorsak otobüs saatlerini bilmek çok önemlidir. Arkadaşlarımızla ayrılmadan önce otobüs saatine bakıp öyle durağa gitmek fazladan otobüs bekleme süremizi azaltır. İstanbul da yaşıyorsanız İETT’nin sitesinden otobüs sefer saatlerine bakabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak trafikte araç sayısını azaltıp trafik yoğunluğunun azalmasına neden olacaktır.

trafik-sıkışıklığı

Kendi aracınızla yola çıktınız diyelim. Yandex Haritalar ve İstanbul için İBB cep trafik uygulamaları ile trafiği kontrol edip öyle yola çıkılmalıdır. Trafiğin yoğun olduğu saatler bellidir. Bu saatlerde trafikte olmayacak şekilde işlerinizi ayarlayın. Daha az trafik hem sinirlerinizi sakinleştirecek hemde zamanınızda size büyük bir avantaj sağlayacaktır bunu asla unutmayın.

Kendimize günlük planlarımızı yapabileceğimiz bir not defteri hazırlamak. Bu şekilde boş vakitlerimizde yapmamız gereken işleri halledebiliriz.

Erken uyanın giyeceklerimizi ve çantamızı akşamdan hazırlayalım.

Tablet, Notebook gibi cihazlarla yolculuk esnasında araştırma yapmaya devam edin.

Teknolojik gelişmeleri iyi takip edin ve günlük hayatımızı kolaylaştıracak ürünleri alalım.

sosyal-medya-zamanlama-600x330

Akıllı telefonlarımızda hatırlatıcı uygulamasını kullanıp ne zaman ne yapmamı gerektiğini planlayalım.

Sadece işlerimizi plana koymak yerine eğlence kısmınıda unutmayalım her yapılan iş bir plana göre olunca daha kolay ve çabuk olacaksa planlanan bir eğlencede o kadar güzel ve zevkli olacaktır.

Herşeyden önce zaman su gibi akıp gidiyor değerini bilelim.

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 1 sene ago  

  Hocam öncelikle yazı için teşekkürler. Ben not tutma alışkanlığı edinmeye çalışıyorum. Özellikle kış aylarında paltomun cebine not defteri ve kalem koyardım. Ancak artık akıllı telefon olduğu için hızlı not şeklinde elimle yazıyorum. Sürekli aklımda kalıyor. :)

 2. 1 sene ago  

  Güzel bir konuya değinmişsin Ayhan. Gelişen mobil teknoloji ile zamanı doğru yönde kullanabileceğimiz mobil uygulamalardan da faydalanabiliriz.

 3. 1 sene ago  

  Zamanı iyi yönetmek denilince akla ilk gelen saat alışkanlığı olmalı aslında. Saat alışkanlıkları teknoloji ve insanlarımızın rahatlık huyları yüzünden gerektiğinde telefondan bakılabilecek bir “şey” olarak görülmeye başlandı. Oysa ki zaman ve saat bu kadar basite indirgenebilecek bir husus değil. Zamanın değerini bilen ve kullananlardan olabilmek ümidiyle…
  Yazınız için de ayrcıa teşekkür ederim…

Daha fazla Kişisel
234926
Etkili Görseller İçin Ücretsiz Fotoğraf ve Font Kaynakları

Etkili Görseller İçin Ücretsiz Fotoğraf ve Font Kaynakları   Geniş bir fotoğraf arşiviniz var, düzenli olarak fotoğraf çekiyor. Fotoğraflarla oynamayı...

İş Verimliliğinizi Artıracak Servisler
İş Verimliliğinizi Arttıracak Servisler

İş Verimliliğinizi Arttıracak Servisler İş verimliliğimizi artıracak, zamandan tasarruf edebileceğimiz ve bizlere profesyonel bir görünüm kazandıracak servisleri araştırdık. Bu servisler...

Kapat