Ayhan 22 Haziran 2015 Bloglama

Merhaba Arkadaşlar,
Diğer sitelerimle uğraşırken bir süre buray çok fazla yazı giremedim. Geçen bu süre zarfında belkide sizlerin hayatınızda önemli gelişmeler olmuştur. Çünkü LYS geçti ve üniversite hayalleri kurulmaya başlandı. Eğer siz de bu ekiptenseniz doğru yerdesiniz. Çünkü size diğer yazılarda olduğu gibi sıkıcı tavsiyelerde bulunmayacağım. Formatıma uygun önerilerde bulunacağım. O zaman haydi okumaya devam.

Blog Yazmaya Başlayın

Blog Yazmaya Başlayın

Üniversiteyle Birlikte Blog Yazmaya da Başlayın

Evet umarım ki bu yazıyı okuyupta üniversiteye girmeyi hedefleyen herkes amacına ulaşır ve bu eğlenceli dönemi yaşarlar. Bu yazımı okuduğunuza göre sizlerde blog yazmak düşüncesini düşünmeye başlamışsınız. Size kesinlikle blog yazmayı öneririm. Şimdi bazılarınız bize ne faydası var ki diyebilirsiniz. Yazmaya başladıkça faydalarını göreceksiniz. Ama ben yinede biraz değinmeye çalışacağım. Sizler faydalarını bir süre sonra görmeye başlayacaksınız.

Blogging

Blogging

Blog Yazmanın Bize Ne Faydası Var ?

Blog yazmanın sizlere birçok faydası olacaktır. Bu faydaları iki kategoride değerlendirmek gerekli.

Manevi Faydaları

Öncelikle belirtmeliyim ki, blog tutmanın size en büyük faydası bu alanda olacaktır. Çünkü maddi kazanç odaklı blog yazmak kısa sürede bıkmanıza ve blogunuzu internet çöplüğüne bırakmanıza neden olacaktır.

– Rahatlamak

Belki de en önemli yanı bu oluyor. İçinizden gelenleri başkalarına aktarmak, tanımadığınız insanların sizin düşüncelerine değer vermesi ve sizi geliştirmek içn yorumlar yapması tahmin edebileceğinizden daha rahatlatıcı. Canınızın sıkıldığı anda derdinizi birine mi anlatmak istiyorsunuz. Blogunuza yazarak milyonlarca kişiye ulaşma fırsatını hiç düşündünüz mü?

– Sosyal Çevre

Dediğim gibi diğer insanlar yorumları ile sizlere yön verecek ve eksiklerinizi gidermeye çalışacaklar. Bu süreç içerisinde belli başlı kimselerle daha yakın temaslar kuradaksınız. Sizi okuyan insanların da blogları olduğu keşfedecek sizlerde onlarla etkileşime geçeceksiniz. Dolayısıyla bir sosyal çevre oluşturmuş olacaksınız. Bence hiç azınmanmayacak bir kazanç.

Araştırma Alışkanlığı

Araştırma Alışkanlığı

– Araştırma Alışkanlığı

Üniversite hayatınız boyunca kullanabileceğiniz kazançlardan biri de kesinlikle araştırma alışkanlığı edinmek olacak. Çünkü blogunuza değer verecek ve yazılarınızı yazmadan önce araştırma yapmak zorunda kalacaksınız. Bir süre sonra bunu alışkanlık haline getirecek ve bir işe başlamadan önce araştırma yapmak zorunda hissedeceksiniz.

– Not Alma Alışkanlığı

Blog yazısı yazmaya alıştıktan sonra sürekli olarak yazmak isteyeceksiniz. Bu nedenle de aklınıza gelen fikirleri, öğrendiğiniz ilginç fikirleri not etmeye başlayacaksınız. Bu da emin olun üniversite hayatınızda işinize yarayacak.

– Yazma Yeteneği

Blog yazılarınızı yazarken düzgün bir Türkçe kullanmaya özen göstereceksiniz. Yazılarınızın daha okunası olması için uğraş göstereceksiniz. Bu da sizin yazma yeteneğinizin gelişmesini sağlayacak.

Maddi Faydaları

Tabii sizin de bildiğiniz gibi blog yazarak para kazanmanız da mümkün. Harçlığınızı çıkarmak sizleri daha da şevklendirecek ve daha çok yazmaya başlayacaksınız. Bu konuda daha çok detayı aşağıdaki yazımdan bulabilirsiniz.

:: Blog Üzeriden Para Kazanma

Ama o yazımda da dediğim gibi untmamanız gereken bir nokta var ki aklınızdan çıkarırsanız hiç bir kazanç elde edemezsiniz. Daha çok hayal kırıklığına uğrarsınız.

Para kazanmak için yazmayın, yazdığınız için para kazanın !

Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız blog açma fikri kafanızda oluşmuştur. Bu nedenle eğer ücretsiz servisleri arıyorsanız sizi aşağıdaki yazıma alarak bu yazımı sonlandırıyorum. Tabii bir de ücretli blog servisleri var, eğer ücretli yani wordpress.org gibi bir blog platfromu kullanmak istiyorsanız “blog nasıl açılır” başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz

:: Ücretsiz Blog Servisleri

, ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. Eren

  2 sene ago  

  Çok güzel bir tavsiye yazısı olmuş yazdıklarınıza aynen katılıyorum.

 2. cihan

  2 sene ago  

  çok başarılı makale paylaşımınız ıcın tesekkurler.

 3. serdar

  2 sene ago  

  bu önerilere uyup para kazanmakta var düşünün derim

 4. yeliz

  2 sene ago  

  internet dünyasından para kazanma yolu arayanlar için özellikle öğrenciler için güzel bir çalışma olabilir

 5. best54

  2 sene ago  

  yazılanların hepisi site ile uğraşanları yakından ilgilendiriyor.

 6. 2 sene ago  

  Gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş. Benim gibi acemiler için.Teşekkürler.

 7. 2 sene ago  

  Açıkçası benim düşüncem, yazmamaları konusunda. Blog açmak yerine bir tumblr sitesi açsalar; daha güzel olur.

  • 2 sene ago  

   Açıkçası yazmamalarını önermenin nedenini merak ettim :)

 8. best54

  2 sene ago  

  bir amaç için yazınca fikirler kendiliğinden ortaya çıkıyor.

 9. 2 sene ago  

  blog yazmak eğlenceli ve kelime hazinemizi geliştiren bir şey.

 10. 2 sene ago  

  Sosyalleşmek açısından kesinlikle önemli yazmak

 11. 2 sene ago  

  Çok güzel , motivasyon verici bir yazı olmuş fakat, bence sadece üniversiteye başlanıldığında değil , insanlar üniversite yaşamlarından önceki yaşamlarında da blog yazmalıdır. Zaten insan yazmaya başladığı zaman bu bir tutku haline geliyor sonra istesede bırakamıyor.

  • 2 sene ago  

   Aynen katılıyorum, ancak bu yazımı sınava hazırlananlar için yazmıştım. Dediğiniz gibi yazmaya başlamak için zaman sınırı yok :)

 12. 2 sene ago  

  İçerik açısından gayet bilgilendirici bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

 13. 2 sene ago  

  Çok başarılı bir tespit olmuş, şahsen bunu yapmadığım (daha doğrusu geç başladığım) ara ara aklıma gelir ve pişmanlığını yaşarım bir süre. Umarım diğer arkadaşlar bu hataya düşmezler.
  Yazı için de teşekkürler bu arada…