Ayhan 12 Kasım 2016 Bloglama

Aslında bu soru yabancı blogları okurken denk geldiğim bir yazı (Burada) sonrası aklıma geldi. Yazıda Podcast yayınları yapmadan önce kendinize sormanız gereken 5 şeyi anlatıyordu. Ben yazıyı okuduktan sonra bu beş sorudan bir adet soru çıkarttım kendim için. Ülkemizde neden podcast yayınları yaygın değil ? YouTube yayıncılığı o kadar yaygın iken gerçekten neden podcast yayıncılığı yapılmıyor ?

Bu arada bu yazıyı okurken, herşey iyi hoş da, Podcast nedir diyorsanız sizi daha önceden yazdığım bir yazıya alayım hemen, biz devam ediyoruz. Arkadan yetişirsiniz diye düşünüyorum :)

Podcast Yayını Nasıl Yapılır

Podcast Yayını Nasıl Yapılır

Podcast Nedir ? Podcast Yayını Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde Neden Podcast Yayınları Yaygın Değil ?

Bu konuda farklı düşünceler ve fikirler üretilebilir elbet. Aslında YouTube yayıncılığının bu kadar yaygın olduğu ülkede tam tersi beklenebilir. Ancak ülke genelinde görsel içeriklerin kolay anlaşılması ve tüketilmesi bu konuda temel etmen bence.

Artık insanlarımız kitap okumak yerine film izlemeyi, radyo dinlemek yerine YouTube‘da video izlemeyi tercih ediyor. Dolayısıyla podcast yayını yapmak veya dinlemek insanlarımıza zor geliyor.

Peki Podcast Yayınları Neden Önemlidir ?

Benim için önemi dinlediğim kişinin, konuştuğu konularda fikirlerini öğrenebilme imkanı sunmaktır. Burada önemli nokta podcast’in mobilitesinin yüksek olmasıdır. İşten gelirken video izlemek veya yazı okumak, yanınızdaki kişi ile kardeş olmanıza neden olabilir. Ancak podcast dinlemek sizi rahatlatabilir.

İngilizcenizi Geliştirebilirsiniz

Evet yabancı podcastleri dinlerken kulağınız alışır ve sizin konuşma performansınızı arttırır. Yolda geçen boş vakitlerde podcast dinleyerek vakti değerlendirmek mantıklı gibi, değil mi ?

Bu arada eğer vakit bulabilirsem ben de yayın yapmaya başlayacağım. Bu konuda sizin düşünceniz nedir ?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 5 ay ago  

  Podcasting sayesinde fazla vakit kaybı yaşamıyorsunuz. Bence merak edin ve hemen araştırmaya başlayın :)

  • 5 ay ago  

   Aslında araştırma yaptım, sadece yapmam gereken yayın yapmak :)

 2. 5 ay ago  

  Vloga vakti olmayanların bile yapabileceği bir şeyken ülkemizde bu kadar az dinleyicisi ve yayıncısı olduğuna şaşırıyorum.

  • 5 ay ago  

   Açıkçası ben de daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum.

 3. 5 ay ago  

  Podcast ve sözlükler birbirine çok benziyor. (görsellik yok denecek kadar az) Sözlüklerin bu kadar yaygın olması karşısında podcast’in ne olduğunun bile bilinmeyecek kadar az olmasının sebebi, Türkiye’de bunu yaygınlaştırabilecek kadar popüler bir podcast sitesi olmaması olabilir mi?

  • 5 ay ago  

   Aslında dediğiniz de olabilir. Umarım yakında daha fazla gelişecektir.

 4. 4 ay ago  

  Bence sorun podcasttan insanlarimziin para kazanamayacağını düşünmesi hangi blog yazarı para kazanamayacagini bildiği birseye o kadar vakit ayırır ki. Onun yerine bloguna birşeyler yazar en azından belki biraz para kazanabilir. Benim düşüncem bu

  • 4 ay ago  

   Dediğinizin de bir payı var elbette. Ancak yurt dışında durum çok farklı. Podcast’ler sayesinde takipçilere ulaşıp, bu sayede gelir elde etmek çok mümkün. Bu anlamda en iyi örneklerden problogger.net yazarını gösterebilirim :)

 5. 4 ay ago  

  Görsel iletişime daha çok önem verdiğimiz için yaygın olmadığı konusunda hemfikirim.Podcast olabilmesi için benim görüşüm insanların karşılığında birşey beklememeli, karşılık bekleyerek yapılan işlerin çoğunluğu başarısızlık ile sonuçlanıyor.Biz çizginiz olmuyor ve çizginiz olmadığı içinde belirli bir kesime hitap edemiyorsunuz.

Daha fazla Bloglama
Kişisel Blog Konusu Bulma
Kişisel Blog Konusu Bulamayanlara Tavsiyeler

Blog yazarlarının belkide en zorlandığı şeylerin başında yazılacak konu bulmak geliyor. Hele ki söz konusu kişisel blog ise yazı konusu...

T56RNsosyalmedya
Bloglarda ve Sosyal Medyada Doğru Reklam Seçimi

Blog sahibi olmak artık çok kolay ama aynı şekilde blogunuzun sönüp gitmesi de. İyi bir blog sahibi olmak istiyorsanız dikkat...

Kapat