Ayhan 7 Ağustos 2015 Webmaster

Bu aralar Webmaster forumlarında gördüğüm kadarı ile, herkeste bir teknoloji sitesi açmak isteği var. İşin ilginci bu istekte bulunanları analiz ettiğimde yaş aralığının da çok geniş olduğunu gördüm. Anlayacağınız  15 yaşındaki gençten tutun, 40 yaşındaki adama kadar herkeste bir istek bulunuyor. Ancak gördüğüm kadarı ile kişilerde istek var ama araştırma veya bilgi yok. Ben de bu yazımda bu soruna cevap aramaya karar verdim. Sıfırdan başlayarak bir teknoloji sitesi nasıl açılır ele alacağım.

Teknoloji Sitesi Açma

Teknoloji Sitesi Açma

1 – Alan Adı Seçimi

Artık karara vardınız ve bir teknoloji sitesi açacaksınız. İlk yapmanız gereken sitenin içeriğini akılda canlandıracak, akılda kalıcı ve marka olabilecek bir isim belirlemek olacaktır. Bu konuda genel kanı teknoxxx.com şeklinde bir alan adı seçmektir. Ve dolayısıyla bu şekil alan adlarının çoğu dolu oluyor. Ama kendinizi biraz zorlayarak biraz orjinal, akılda kalıcı ve markalaşabilecek bir alan adı belirleyebilirsiniz. Unutmayın;

Alan adları .com ile sınırlı değildir.

2 – Güzel bir tema seçin

Bence teknoloji sitesi açımında en önemli kriterlerden biri de tema seçimidir. Çünkü standart, alışılmış ve görselliği güzel olmayan bir tema ile ilerlemek mümkün olmayacaktır. Bütçe varsa direk olarak themeforest.net üzerinden uygun bir tema seçmelisiniz. Bu konuda benim önerim aşağıdaki olacaktır.

Teknoloji Teması

Teknoloji Teması

http://demo.tagdiv.com/newspaper_tech/

Eğer yeterli bütçeniz yoksa ücretsiz wordpress temaları veya yerli yapım temalara yönelebilirsiniz. Ancak her türlü kullanacağınız temanı Responsive olmasına özen gösterin. Mobil cihazların her an elimizde olduğu bir dönemde tersi bir durum çok da teknolojik olmaz yani :)

3 – Güncel içerik oluşturun

Eğer bu adıma geldiyseniz siteyi kurup, içerik girmeye hazırsınız demektir. Bu noktada bazılarınız için altın vuruşu yapıyorum. Eğer İngilizce bilmiyorsanız, bu işe BAŞLAMAYIN. Çünkü haber kaynaklarınız tamamen İngilizce siteler olacak. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa devam edelim.

Bu noktada azı arkadaşlar İngilizce bilse de araştırma yapmayı bilmiyorlar nedense ve siteleri bulamıyorlar. Ben aşağıda kendimin kullandığı kaynakları sıralıyorum. Sizlerde aralarından en çok beğendiklerinizi takip ederek güncel içerikler oluşturabilirsiniz.

Yabancı Teknoloji Haberleri Siteleri :

Peki özgün haber nasıl olmalıdır ? Direk olarak gördüğümüz haberi tercüme edersek doğru mu olur? Tabii ki hayır. Kaliteli içerik üretmek için haberleri mümkünse birkaç siteden okuyup, derleyip özümseyerek bize uygun olarak yazmalıyız. Bu sayede sürekli özgün kalmayı ve kaliteli olmayı sağlamış olursunuz.

Bu yazımı burada sonlandırayım. 3. Adımı sürekli olarak uygulayarak bir süre özgün yazı girerek devam etmelisiniz. Sonra yine buradan ele alacağım, teknoloji sitesi nasıl geliştirilir konuma bakarak yola devam edebilirsiniz. O zamana kadar yorum yapmayı ve diğer yazılarıma bakmayı unutmayın sakın :)

 

 

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

  1. 2 sene ago  

    Çok düşündüm bir teknoloji web sitesi açmayı. Teknolojiye karşı inanılmaz bir ilgim ve zaafım var. Belki ileride bir gün gerçekleştiririm.

  2. 2 sene ago  

    Teknoloji sitesi açanlarda gördüğüm kadarıyla ilk evre gaza gelmeyle başlıyor. Kopyala yapıştır mantığıyla bir anda Google’da ilk sayfaya çıkıp Donanım Haber,Chip, Shift Delete gibi site olacağını düşünen bir çok site sahibi var. Tabi zamanla işin ciddiyeti anlaşılıyor ve o çok büyüyecek gözüyle bakılan siteye yazı girilmiyor ve site birçok teknoloji sitesi gibi çöp olup gidiyor.
    Bana göre teknoloji siteleri maddi manevi yatırım isteyen bir iş. Özgün olmayıp kopyala yapıştır mantığıyla yürütülmemesi gerek bir iş.

Daha fazla Webmaster
Blog Eklentileri
Blog Sahiplerinin Kullanması Gereken WordPress Eklentileri

Blog dünyasına yeni girmiş genellikle forumlarda ve yorumlarda hangi eklentileri kullanmaları gerektiği soruyorlar. Blog düyası temel manada kabaca ikiye ayrılmış...

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Merhaba Arkadaşlar, Bildiğiniz gibi Webmaster'lar sitelerini geliştirmek için sürekli arayış içindeler. Sonuç olarak ben de yönettiğim 4-5 sitem için aynı...

Kapat